Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

Ciekawa jestem co Wy myślicie na ten temat:

Gazeta Prawna z 12 lutego 2009 (nr 30)
Rozmawiamy z EWĄ SOKOŁOWSKĄ-STRUG, doradcą podatkowym z firmy ECDDP

Nie ma ograniczeń w odliczaniu VAT

Obecnie brak jest na gruncie polskiego VAT przepisu, który zawężałby prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie paliwa wyłącznie do samochodów z kratką.

ROZMOWA

Komentarze po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Magoora wskazują, że odzyskanie VAT naliczonego przy zakupie paliwa oraz bieżące odliczanie tego podatku odnosi się wyłącznie do samochodów, co do których prawo do odliczenia przysługiwałoby w świetle przepisów obowiązujących do 30 kwietnia 2004 r., tj. pod rządami starej ustawy o VAT. Czy zgadza się pani z taką interpretacją?

- Nie. Analiza orzeczenia ETS uzasadnia twierdzenie, że co najmniej od 22 sierpnia 2005 r. do dziś podatnicy mogli i w dalszym ciągu mogą odliczać VAT od paliwa nabywanego do każdego rodzaju samochodu, byle tylko ten samochód był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

Skąd taki wniosek?

- W wyroku w sprawie Magoora ETS stwierdził jednoznacznie, że zmiany ustawy o VAT, które weszły w życie 22 sierpnia 2005 r., spowodowały rozszerzenie zakresu zastosowania ograniczeń dotyczących odliczania VAT od nabywanego paliwa, skutkiem czego są one niezgodne z przepisami prawa wspólnotowego. Zatem skoro obecnie obowiązujące w tym zakresie przepisy są niezgodne z prawem wspólnotowym, to oznacza, że przepisy te nie powinny być w ogóle stosowane.

Czyli podatnicy nie muszą stosować obowiązujących przepisów ustawy o VAT?

- Dokładnie tak. Podatnik nie ma obowiązku respektowania tych przepisów, zaś organy podatkowe nie mogą na ich podstawie kwestionować postępowania podatnika. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę, że obecnie niedopuszczalne byłoby odwoływanie się do ograniczeń wynikających z regulacji ustawy o VAT - obowiązujących w okresie od 1 maja 2004 r. do 22 sierpnia 2005 r. - gdyż przepisy te z upływem ostatniej z wymienionych tutaj dat przestały obowiązywać. Z tej samej przyczyny, tj. utraty mocy obowiązywania, nie można odwoływać się do przepisów starej ustawy o VAT z 1993 roku, która zasadniczo utraciła swą moc z 1 maja 2004 r.

Czy podatnicy mają zatem pełną możliwość odliczania VAT od paliwa?

- Z analizy orzeczenia ETS wynika, że obecnie brak jest na gruncie polskiego VAT przepisu, który - w kontekście wyroku ETS w sprawie Magoora - zawężałby prawo do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie paliwa (oprócz pojazdów ciężarowych) wyłącznie do samochodów, co do których prawo to przysługiwałoby w myśl przepisów sprzed 1 maja 2004 r., a więc w praktyce do tzw. samochodów z kratką.

A co z odliczaniem VAT od zakupu aut lub ich leasingu?

- Wskazaną analizę odnieść można również do kwestii odliczania VAT naliczonego przy zakupie czy też leasingu (najmie, dzierżawie) samochodów osobowych. Również w tych przypadkach - dokonując odpowiedniej analizy prawnej - można dojść do wniosku, że wobec sprzeczności polskich unormowań w zakresie VAT z prawem wspólnotowym brak jest przepisu, który ograniczałby tego rodzaju odliczenie.

Czy wyrok ETS może być podstawą do odzyskania nieodliczonego wcześniej VAT?

- W zakresie ograniczeń w odliczaniu VAT - obowiązujących od 1 maja 2004 r. do 22 sierpnia 2005 r. - ETS wskazał na wątpliwości co do ich zgodności z prawem wspólnotowym, aczkolwiek ocenę tej kwestii pozostawił sądom krajowym. To faktycznie uzależnia możliwość odzyskania VAT za ten okres od wyroków polskich sądów administracyjnych.


I co Wy na to?

Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

A jednak coś w tym jest!

Gazeta Prawna z 6 kwietnia 2009 r.

Podatnicy będą mogli odzyskać z budżetu państwa nawet kilkanaście miliardów złotych
Wszystkie samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej przez podatników VAT dają prawo do pełnego odliczenia podatku, zarówno od nabycia aut, jak i paliwa do nich. Może to skutkować miliardowymi zwrotami VAT.

ANALIZA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok w sprawie spółki Magoora, którą zajmował się już Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

- Sąd stwierdził, że wszystkie samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej przez podatników VAT dają prawo do pełnego odliczenia podatku zarówno od nabycia aut, jak i paliwa do nich. W konsekwencji wszyscy podatnicy mogą odliczać VAT, i to od 1 maja 2004 r. - komentuje Zbigniew Liptak, doradca podatkowy z Baker & Mckenzie reprezentujący spółkę Magoora.

O jaką kwotę toczy się gra? Przyjmując w uproszczeniu, że w działalności gospodarczej rocznie jest wykorzystywanych 150 tys. aut, to za pięć lat (do upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego) daje to liczbę ponad 700 tys. Może to oznaczać konieczność zwrotu podatnikom nawet 12 mld zł podatku. Dochodzi tu jeszcze VAT od paliwa, który też będzie dawał kwotę kilku miliardów złotych.

Bez podziału
Zdaniem ekspertów krakowski WSA zajął bardzo odważne stanowisko. Elżbieta Choina-Łucjan, menedżer w Ernst & Young w Krakowie, wskazuje, że sąd podkreślił, że podział samochodów na osobowe i ciężarowe jest bez znaczenia dla prawa do odliczenia VAT, a jedynym kryterium, jakie należy brać pod uwagę, jest związek wydatków na samochody czy paliwo z prowadzoną działalnością. Na uwagę zasługuje też uznanie przez sąd interpretacji MF stanowiącej odpowiedź na styczniowy wyrok ETS za niezgodną z konstytucyjną zasadą prawidłowej legislacji.

Również Tomasz Olkiewicz, partner, radca prawny MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, zwraca uwagę, że sąd stanął na stanowisku, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje też w przypadku nabycia paliwa do wszystkich samochodów wykorzystywanych w opodatkowanej działalności gospodarczej, w tym także do samochodów osobowych (a nie tylko pojazdów, które do 30 kwietnia 2004 r. były uważane za samochody ciężarowe).

- Oznacza to w praktyce, że wszyscy podatnicy wykorzystujący samochody do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT mogliby odzyskać VAT od zakupu paliwa za lata poprzednie. Dotyczyłoby to nie tylko paliwa do samochodów z homologacją ciężarową, lecz także wszystkich samochodów, w tym osobowych - dodaje Tomasz Olkiewicz.

Korzyści dla podatników
Wyrok jest bardzo korzystny dla podatników i jeśli pozostanie w mocy - jak podkreśla Elżbieta Choina-Łucjan - otwiera drogę do ubiegania się o zwrot nieodliczonego VAT dotyczącego wszystkich samochodów użytkowanych przez podatników VAT w toku prowadzonej działalności (pod warunkiem istnienia związku między poniesionymi wydatkami a sprzedażą opodatkowaną).

- Jeśli urzędy skarbowe będą musiały zgodnie z interpretacją WSA w Krakowie zwracać VAT od paliwa do wszystkich samochodów - skutki budżetowe będą znacznie wyższe niż szacowane pierwotnie przez Ministerstwo Finansów. Należy się więc spodziewać złożenia przez ministra skargi kasacyjnej do NSA, co oddali ostateczne rozstrzygnięcie tej kwestii - tłumaczy Tomasz Olkiewicz.

Wyrok zapadł w jednostkowej sprawie i nie wiąże organów podatkowych, lecz można przypuszczać, że w podobnych sprawach - jeśli trafią one do sądu - zapadną podobne rozstrzygnięcia.

- Wyrok WSA w Krakowie nie jest prawomocny. Ostatecznie zapewne sprawę rozstrzygnie NSA, rozpatrując skargę kasacyjną - podsumowuje Zbigniew Liptak.

Tego samego dnia WSA w Warszawie orzekł (sygn. akt III SA/Wa 298/09), że stosowanie ograniczeń w prawie do odliczenia VAT od paliwa do samochodów z kratką jest możliwe tylko, jeśli takie ograniczenia były stosowane przed akcesją Polski do Unii Europejskiej.

konto usunięte

Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

Prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa przysługuje w stosunku do wszystkich samochodów. Jedynym ograniczeniem jest tutaj wykazanie przez podatnika związku z działalnością opodatkowaną podatkiem VAT. Tak postanowił WSA w Krakowie w wyroku z dnia 03 oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.plPatrycja Machut edytował(a) ten post dnia 07.05.09 o godzinie 16:43

konto usunięte

Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

właśnie w związku z tym uzeram się z Panią z US :/

Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

Patrycja Machut:
właśnie w związku z tym uzeram się z Panią z US :/

No to zdaje się, jesteś jedną z pierwszych odważnych, którzy postanowili sprawdzić jak to będzie w praktyce? ;-)

Jak możesz, to napisz o jakichś szczegółach.Dorota Wysocka edytował(a) ten post dnia 13.05.09 o godzinie 08:20

Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

No to mamy już publikacje obydwu sprzecznych wyroków.
To co, czekamy na NSA?
I może na jakieś informacje od Patrycji?

Monitor Księgowego 10/2009 z 20.05.2009, str. 23
Najnowsze orzecznictwo. Można odliczać VAT od wszystkich samochodów oraz od paliwa bez żadnych ograniczeń - WSA w Krakowie
W konsekwencji przekroczenia z dniem 1 maja 2004 r. przez państwo polskie granic dopuszczalnych ograniczeń, wyznaczonych przez art. 17 ust. 6 akapit drugi Szóstej Dyrektywy, od tego dnia nie mają zastosowania wszelkie określone w prawie krajowym ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego zawartego w zakupach dotyczących wydatków na nabycie paliwa do samochodów wykorzystywanych w działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. W szczególności nie ma w całości zastosowania obowiązujący obecnie (tj. w brzmieniu od 22 sierpnia 2005 r.) art. 88 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT - wyrok WSA w Krakowie z 3 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Kr 147/09.
Należy dodać, że WSA w Krakowie wydał już wyrok w sprawie spółki Magoora, którą zajmował się Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W powołanym wyroku Sąd stwierdził, że wszystkie samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej przez podatników VAT dają prawo do pełnego odliczenia podatku zarówno od nabycia aut, jak i paliwa do nich. W konsekwencji wszyscy podatnicy mogą odliczać VAT od samochodów i paliwa (oczywiście przy założeniu, że samochody wykorzystują w działalności opodatkowanej VAT). Zdaniem Sądu nie ma jednak znaczenia, czy są to samochody z kratką oraz czy posiadają one homologację.
Wyrok otwiera drogę do ubiegania się o zwrot nieodliczonego VAT dotyczącego wszystkich samochodów użytkowanych przez podatników VAT w toku prowadzonej działalności. Warunkiem odliczenia jest jedynie istnienie związku między poniesionymi wydatkami a sprzedażą opodatkowaną.
Nadal jednak jest to wyrok w indywidualnej sprawie podatnika. Inne sądy administracyjne mogą nie podzielić tego poglądu. Przykładem odmiennego stanowiska jest wyrok WSA w Warszawie, omówiony na str. 22. Dopiero wydanie wyroku przez NSA może stanowić pewniejszą dla podatników przesłankę odliczenia VAT od samochodów i paliwa.
Wiesława Moczydłowska
ekspert w zakresie
podatków i rachunkowości

Monitor Księgowego 10/2009 z 20.05.2009, str. 22
Najnowsze orzecznictwo. Można odliczyć VAT od paliwa do samochodów z kratką - WSA w Warszawie
Spółka, której przysługiwało prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodów z kratką przed 1 maja 2004 r., ma prawo do odliczenia również po tej dacie - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 9 kwietnia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 154/09).
Spółka z o.o. przed 1 maja 2004 r. miała prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodów ciężarowych z kratką, czyli do samochodów z homologacją. Samochody te były wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Po 1 maja 2004 r., zgodnie z nową ustawą o VAT z 11 marca 2004 r., nie można już było odliczać VAT od paliwa do takich samochodów. Spółka utraciła więc prawo do odliczenia VAT od takich zakupów.
Spółka zwróciła się do organów skarbowych o interpretację, przedstawiając własne stanowisko, że prawo takie przysługuje jej nadal. Argumentowała, że wprowadzone w ustawie ograniczenie odliczenia VAT jest niezgodne z art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy oraz art. 176 Dyrektywy 112. Organy podatkowe stwierdziły jednak, że spółce nie przysługuje prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodów z kratką, bowiem po 1 maja 2004 r. nie pozwalają na to przepisy ustawy o VAT.
Spółka wniosła skargę do WSA w Warszawie. Sąd uchylił zaskarżoną decyzję Izby Skarbowej. W uzasadnieniu WSA powołał się na rozstrzygnięcie ETS w sprawie Magoora (sygn. akt C-414/07), w którym Trybunał uznał, że art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy nie pozwala na ograniczenie prawa do odliczenia VAT po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
Wyrok WSA jest więc poniekąd konsekwencją wspomnianego orzeczenia ETS. WSA stwierdził, że podatnik posiadający samochód, który przed 1 maja 2004 r. (przed wejściem Polski do Unii Europejskiej) spełniał warunki uznania go za samochód ciężarowy, ma prawo do odliczenia VAT od paliw silnikowych również po tej dacie. Sąd stwierdził, że podatnikowi nadal, po 1 maja 2004 r., przysługuje prawo do odliczenia VAT od paliwa do samochodów z kratką. Sąd wskazał, że skoro przed przystąpieniem do UE ustawa o VAT dawała prawo do odliczenia podatku od paliwa do tego rodzaju aut, to biorąc pod uwagę wyrok ETS, Polska nie mogła ograniczyć tego prawa, a zatem podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od samochodów z kratką.
Sąd stwierdził, że zważywszy na wyrok ETS Polska nie może pozbawiać podatników prawa do odliczenia VAT, które posiadali przed 1 maja 2004 r. Polskim podatnikom przysługuje zatem prawo do odliczania VAT od paliwa do samochodów z kratką.
Z wyroku WSA w Warszawie wynika, że nadal obowiązują pewne ograniczenia odliczenia VAT przy zakupie samochodów i paliwa. Inaczej orzekł WSA w Krakowie (w wyroku opisanym poniżej). WSA w Krakowie uznał bowiem, że od 1 maja 2004 r. nie obowiązują żadne ograniczenia odliczenia VAT przy zakupie samochodów i paliwa.
Wiesława Moczydłowska
ekspert w zakresie
podatków i rachunkowości

konto usunięte

Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

Jest jeszcze jeden wyrok WSA z Białegostoku sygn. akt. 21/09 z 25.o2.2009, fajne uzasadnienie odnośnie odliczania podatku VAT.

Moja sprawa wygląda następująco:
dokonaliśmy korekty deklaracji VAT odnośnie w/w problemu za 2008 rok przed sporządzeniem bilansu. Złożyliśmy do US te korekty, napisaliśmy pismo wyjaśniające oraz wniosek o stwierdzene nadpłaty. Cisza ze strony US. Nawet krótkiego telefonu. W między czasie przyszła kontorla z tego US sprawdzać prawidłowość rozliczenia podatku VAT za miesiąc 11/2008. zakwestionowali odliczenie podatku VAT od paliwa do samochodów osobowych. Chcą homologacje, dodatkowych badań techniczne pod kątem VAT, nie wierzą w to, jeżeli w dowodzie rejestracyjnym jest że samochód ten jest samochodem ciężarowym, to w rzeczywistości jest samochodem ciężarowym, powiedzieli że równie dobrze może to być traktor...(tym bardziej jest prawo do odliczenia VAT)...w związku z tym wywalili oni prawie wszystkie samochody z prawa do odliczenia VAT. Nie wkurzyłoby to mnie, gdyby nie fakt, że kontrolowana firma jest firmą spedycyjno-transportową i są to poważne kwoty....
...w sumie po różnych oświadczeniach, pismach i przedstawieniu tysiąca dowodów, wywalili oni tylko trzy samochody osobowe, ale dostawcze, tylko takie mniejszsze, np citroen berlingo, a jak on wygląda i do czego służy to każdy wie....
samochody te zostały w większości zakupione w 2008 roku, tak więc, jeżeli moja dedukcja mnie nie myli obowiązują je ograniczenia z ustawy z 2004 roku. czyli art 88 i 86. w zwiąkzu z tym iż te art według ETS są wadliwe (i wg trzech polskich wyroków WSA) mamy pełne prawo do odliczenia podatku vat od tych samochodów.

...jestem poirytowana niemiłośiernie....

nie wiem czy wszędzie urzędy są tak "konsekwentne" w działaniu, czy tylko w Gdańsku

poza tym po tej kontroli, zadzwoniła druga pani z US (którego nazwy nie wymienię) odnośnie korekt z całego roku, strasząc, że jeżeli nie zmienimy stanowiska, zrobią nam konrolę całego roku, na co serdecznie zaprosiłam panią z US.

sprawa jest cały czas w toku, więc żadnych nowości tu nie przedstawię, ale będę informować na bierząco. w każdym bądź razie stanowiska nie zmienimy, będziemy się od decyzji organu odwoływać do wyższych instancji.

tak na marginesie:
czy nie jest taż tak, że w momencie gdy ETS orzekł niezgodność ograniczeń w art 86 ust 4 i 5 oraz art 88 z pawem unijnym, to te artykuły są obecnie wadliwe? czy nie działa tutaj zasada pierszeństwa przepisów unijnych nad krajowymi?
Aleksander K.

Aleksander K. radca prawny,
starszy inspektor

Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

Dorota Wysocka:
No to mamy już publikacje obydwu sprzecznych wyroków.
To co, czekamy na NSA?

Rozumiem, że chodzi o wyrok WSA Kraków I SA/Kr 147/09 i wyrok WSA Warszawa III Sa/Wa 298/09?
Dlaczego sprzeczne? Może źle przeczytałem ale wydaje się, że oba sądy zgodnie stwierdziły, że przepisy art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT w brzmieniu z 2004 i 2005 r. rozszerzyły zakres ograniczeń i nie powinny mieć zastosowania?

konto usunięte

Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

dokładnie, w obu wyrokach chodzi o to samo, ale przypadki są innie...
podobny wyrok w podobnej sprawie jak w Warszawie:I SA-Bk 21-09 - Wyrok WSA w Białymstoku z 2009-02-25

Aleksander Kasprzycki:
Dorota Wysocka:
No to mamy już publikacje obydwu sprzecznych wyroków.
To co, czekamy na NSA?

Rozumiem, że chodzi o wyrok WSA Kraków I SA/Kr 147/09 i wyrok WSA Warszawa III Sa/Wa 298/09?
Dlaczego sprzeczne? Może źle przeczytałem ale wydaje się, że oba sądy zgodnie stwierdziły, że przepisy art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT w brzmieniu z 2004 i 2005 r. rozszerzyły zakres ograniczeń i nie powinny mieć zastosowania?

konto usunięte

Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

odwołujemy się od decyzji us. idziemy za wyrokiem krakowskim. zobaczymy co będzie ;)
najwyżej mnie z roboty wywalą :)

...jakie jest wasze zdanie...

mamy szansę???

Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

Patrycja Machut:
odwołujemy się od decyzji us. idziemy za wyrokiem krakowskim. zobaczymy co będzie ;)
najwyżej mnie z roboty wywalą :)

...jakie jest wasze zdanie...

mamy szansę???


Myślę, że tak, trzeba to tylko odpowiednio poprowadzić..

...tym bardziej, że pojawiły się doniesienia, że w MF trwają prace nad nowelizacją zmierzającą właśnie w tym kierunku aby znieść ograniczenia...

http://www.goldenline.pl/forum/bezplatne-porady-prawne...
Konrad Majer

Konrad Majer Car Fleet Management

Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

wyrok krakowski to trochę za mało - bo tylko WSA Kraków stanęło po stronie przedsiębiorców.

Kupcie auto osobowe - zapłaccie opłatę wstępną i z niej odliczcie tylko 60% vat-u (chociaż moze uda się i 100) - pojezdzijcie po urzedach. Przedstawcie dokumenty ze to ciezarowka kupcie na allegro kratke za 50 zl i dostaniecie wpis vat-1 w dowod i hulaj dusza

Chyba wydam poradnik :-)))

K.
Jacek Kotlarski

Jacek Kotlarski Administrator sieci
i systemów

Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

Ja z kolei zetknąłem się z opinią, że prawo do odliczania podatku VAT od paliwa posiadają tylko ci płatnicy VAT, którzy mieli założoną działalność przed wstąpieniem Polski do UE. Innymi słowy jeżeli prowadzę działalność od początku 2007 roku i wykorzystuję w pracy samochód z 2002r. posiadający homologację na ciężarowy o ładowności 525kg to takie prawo mi nie przysługuje.
Wszelkie źródła, do jakich dotarłem nie precyzują w sposób jednoznaczny czy mam prawo czy też nie. Niestety, nie jestem z wykształcenia prawnikiem i być może nie potrafię poprawnie tych zapisów zinterpretować.
Ktoś z Was może wypowiedzieć się w tym temacie?

Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

Data rozpoczęcia działalności nie ma znaczenia w tej kwestii, niezależnie od tego które z dwóch podstawowych stanowisk się akceptuje. Pozdrawiam.

konto usunięte

Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

Czytaliście wczorajszą gazetę prawną??? wywiad z v-ce ministrem odnośnie odliczania podatku VAT od paliwa i samochodów osobowych??? że nie będzie pełnego odliczenia???
normalnie zimny pot mnie oblał....

Temat: prawo odliczenia VAt od paliwa

Po prostu bezczelność, będzie jak było i jeszcze na dodatek dochodowy od prywatnego użytku (przerzucenie ciężaru dowodu na podatnika) - tak to tylko w Polsce.Pozdrawiam.

Następna dyskusja:

Grupa GL "Prawo rodzinne i ...




Wyślij zaproszenie do