Paweł G.

Paweł G. Managing Director

Temat: Załóż firmę w Anglii

Nie wierzę, że osoba zarejestrowana jako solo trader w UK i mająca centrum interesów życiowych w Polsce może uniknąć tutaj płacenia podatków. Przecież solo trader to nie jest osobny byt prawny (w przeciwieństwie do Ltd). Dochody solo tradera to są dochody danej osoby, która zarejestrowała działalność. W związku z tym podlegają one opodatkowaniu w kraju rezydencji podatkowej, a nie koniecznie w kraju rejestracji działalności. Polecam poczytać trochę o rezydencji podatkowej:
http://www.pit.pl/polska_rezydencja_podatkowa_a_wyjazd...
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Załóż firmę w Anglii

Dzięki za propozycję lektury. Zauważ jednak, że w swoich wypowiedziach w ogóle nie odnosiłem się do kwestii rezydencji - przyjmuję jako fakt, że Andrzej jest polskim rezydentem i jednocześnie twierdzę, że (po spełnieniu warunków dotyczących nie posiadania zakładu w Polsce) może uniknąć płacenia podatków w Polsce.
Paweł G.

Paweł G. Managing Director

Temat: Załóż firmę w Anglii

Ale na jakiej podstawie może uniknąć płacenia podatków w Polsce? Zakładamy, że jest polskim rezydentem i nie ma zakładu w Polsce. Przecież w Polsce podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

Poza tym przyjmując płatności od swoich klientów na konto w polskim banku (wątpię, aby klienci chcieli mu wpłacać na zagraniczne), to te dochody polski Urząd Skarbowy potraktuję raczej jako dochody osiągane w Polsce. Nie można przecież założyć konta w polskim banku na 'solo tradera', tylko na konkretną osobę.
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Załóż firmę w Anglii

Dochód z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii (przy założeniu braku zakładu w Polsce). Osoba uzyskująca ten dochód podlega opodatkowaniu w Polsce (ze względu na to że jest polskim rezydentem) ale z zastosowaniem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - czyli do tego dochodu stosujemy metodę wyłaczenia z progresją, zgodnie z którą dochód brytyjski jest w Polsce wolny od podatku, ma jednak wpływ na wysokość stawki podatku zastosowanej do dochodów uzyskanych w Polsce - ergo, jeżeli taki sole trader nie uzyskuje dochodów w Polsce to nie płaci podatku w Polsce.
Paweł G.

Paweł G. Managing Director

Temat: Załóż firmę w Anglii

Mariusz, masz pełną rację. Tylko ma to zastosowanie wtedy, kiedy taki solo trader wykonuje działalność faktycznie w UK, a tak przecież nie będzie. Owszem w Polsce nie będzie miał zakładu, ale będzie np. przyjmował płatności od polskich klientów na konto w polskim banku i płacił z nich rachunki polskim firmom. Następnie z tego konta będzie wypłacał środki na swoje konto osobiste w Polsce, a potem dokonywał wypłat z polskich bankomatów.

Co w razie kontroli podatkowej? W jaki sposób to wytłumaczysz Urzędowi Skarbowemu?
Mariusz Makowski

Mariusz Makowski doradca podatkowy,
trener, autor
tekstów

Temat: Załóż firmę w Anglii

Kontrola będzie starała się udowodnić, że w Polsce znajduje się zakład - najczęściej kontrolujący twierdzą, że mieszkanie jest zakładem. Ale jeżeli freelencer twierdzi, że pracuje w kawiarniach na laptopie, codziennie w innym miejscu to trudno będzie udowodnić, że któreś z tych miejsc jest "stałą placówką".
Andrzej Roszak

Andrzej Roszak Social Media
Manager, Lektor,
Scenarzysta,
Producent TV, ...

Temat: Załóż firmę w Anglii

Witam, (Nie wiem co na to Szanowny Pan Rusinek). W tym wszystkim chodzi w zasadzie o jedną rzecz. O to, że działalność gospodarcza w Polsce obarczona jest tak dużym ryzykiem związanym z niejasnymi przepisami i urzędniczym widzimisię, że tylko z tego powodu warto nie zakładać firmy w Polsce. Bo jeśliby nawet polski US uznał, że jako brytyjski solo trade muszę zapłacić tu jakąś część (bo na pewno nie całość) podatku dochodowego to i tak moim zdaniem opłaci się to bardziej niż prowadzenie działalności gospodarczej w tym kraju, gdzie za same stałe koszty bez względu na ewentualne przychody trzeba zapłacić ponad 900 zł miesięcznie. A w UK aktualnie 2.40 funta na tydzień i mamy "ZUS". Poza tym w jaki sposób US udowodni, że mam zapłacić w tym kraju jakiś podatek? Na jakiej podstawie? Jak będzie przebiegać procedura wykazywania, że coś mam tu zapłacić? Czy jako solo trade z UK nie mogę posiadać w Polsce konta w polskim banku? Czy nie mogę tego konta podać polskiemu zleceniodawcy, żeby ułatwić mu płatności? By nie musiał płacić na konto w UK tylko w Polsce? Czy to, że będę jako solo trade z tamtejszym adresem zameldowany także na stałe w Polsce jak wcześniej oznaczać będzie, że muszę płacić tu jakiś podatek? Za co? Za zameldowanie? ;) Przecież są w tym kraju ludzie, którzy mieli pracę i nagle ją stracili i przestali osiągać jakiekolwiek dochody i jednocześnie przestali składać PITy do US? I co wtedy? Nie ma chyba obowiązku składania PITa do US jeśli nie ma się dochodów?

Opcjonalnie zamiast UK jest Słowacja. Tam bez problemu można wybierać się z laptopem na tydzień do pracy. W dzień jeżdżę na nartach lub latem chodzę po górach, a wieczorami montuję program czyli pracuję i zarabiam. Na Słowacji. A nie w Polsce, w której ZUS będzie coraz większy, a emerytura coraz mniejsza o ile da jej się szansę nie przepaść w czarnej dziurze budżetowej.

Mariusz Makowski:
Kontrola będzie starała się udowodnić, że w Polsce znajduje się zakład - najczęściej kontrolujący twierdzą, że mieszkanie jest zakładem. Ale jeżeli freelencer twierdzi, że pracuje w kawiarniach na laptopie, codziennie w innym miejscu to trudno będzie udowodnić, że któreś z tych miejsc jest "stałą placówką".

Temat: Załóż firmę w Anglii

Polski rezydent nie ma prawa do założenia klasycznej firmy w UK.
Jedyna opcja to spółka LTD i zdalna praca na rzecz spółki w Polsce jako dyrektor. Spółka jest opodatkowana co najmniej 20% podatkiem ale jeśli cały zysk spółki pójdzie na pensję dyrektora to spółka nie zapłaci żadnego podatku, a dyrektor oszczędzi na kwocie wolnej od podatku ~40.000 PLN.
W Polsce oczywiście nie zapłaci żadnego ZUSu oraz podatku ponieważ istnieje ustawa abolicyjna - pracownicy najemni którzy zapłacili podatek w UK nie płacą niczego w Polsce.Mariusz Mit edytował(a) ten post dnia 08.06.12 o godzinie 12:48

konto usunięte

Temat: Załóż firmę w Anglii

Witam serdecznie,
Czy jest jakiś sposób na odbieranie przelewów w PLN od polskich Klientów na konto bankowe?
Czy każdy Bank wymaga apostille? Czy do założenia karty typu prepaid także trzeba mieć apostille?
Patrycja S.

Patrycja S. wizażystka &
kosmetyczka

Temat: Załóż firmę w Anglii

Witam, mam pytanie, na które jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi. planuję załozyć firmę w UK ale usługi świadczyć również a nawet głównie w PL. myślałam nad self-employed, ale z tego co mi wiadomo w UK taka forma nie jest jako taką "firmą", podobno rozliczenia podatku są po prostu doliczane jako podatek osobisty. jak w związku z tym jest ta forma traktowana w PL jeśli nie jest to stricte działalność gospodarcza? podatki rozumiem że za usługi wykonane w PL płacę w PL, ale co z ZUSem? w UK jeśli nie osiągam jakiegoś progu dochodów nie płaci się w ogóle ubezpieczenia, ale co na to nasz ZUS? nie płacąc insurance nie mam zaświadczenia, druków, że opłacam je w UK, czy zatem mając zameldowanie w PL, świadcząc tu usługi (nie posiadając jako takiej siedziby i zakładu w PL) również nasz ZUS będzie chciał żeby opłacać im składki jak firma działająca w PL?
i czy biura rachunkowe w PL są przygotowane by prowadzić księgowość firm z UK? szukam szukam i nie trafiłam, a prowadzenie księgowości przez pośrednika z UK jest już na tyle spore, że zeruje się zysk zusowy...

konto usunięte

Temat: Załóż firmę w Anglii

"myślałam nad self-employed, ale z tego co mi wiadomo w UK taka forma nie jest jako taką "firmą", podobno rozliczenia podatku są po prostu doliczane jako podatek osobisty."

# Czyli dokladnie tak jak w Polsce

"jak w związku z tym jest ta forma traktowana w PL jeśli nie jest to stricte działalność gospodarcza? "

# to jest stricte dzialalnosc gospodarcza. Po Polsku to sie ladnie nazywa. Osoba fizyczna prowadzaca dzialalnosc gospodarcza.

"podatki rozumiem że za usługi wykonane w PL płacę w PL, ale co z ZUSem?"

# Obowiazek placenia skladek ZUS wynika z prowadzenia DG w Polsce. O ile roznego rodzaju prace 'wirtualne' - marketing, programowanie itd... mozna wykonywac w dowolnym miejscu, tak uslugi z dostawa fizyczna - sprzedaz kwiatow, strzyzenie wlosow itd. - wymagaja fizycznej obecnosci - zakladu badz oddzialu na terenie RP. Podatki - zalezy glownie od rezydencji podatkowej oraz (nie)posiadania tegoz zakladu/oddzialu.

" w UK jeśli nie osiągam jakiegoś progu dochodów nie płaci się w ogóle ubezpieczenia"

# jest to polprawda - dotyczy tylko pracownikow najemnych. Samozatrudnieni placa NI w wysokosci 2.5GBP tygodniowo.

"ale co na to nasz ZUS?"

# jak wyzej - zalezy od faktycznego prowadzenia DG. Uwaga - prowadzenie dzialalnosci wynika z tego, ze... sie ja prowadzi. Wpis do ewidencji ma charakter deklaratywny.

" nie płacąc insurance nie mam zaświadczenia, druków, że opłacam je w UK, czy zatem mając zameldowanie w PL, świadcząc tu usługi"

# co do placenia - patrz wyzej. Co do zameldowania - pada tutaj wyjatkowo czesto - zameldowanie ma charakter czynnosci techniczno-administracyjnej, bez wiekszego wplywu na zycie ludzi, w tym prowadzenie DG. Obrazowo mowiac - zameldowanie to zgloszenie administracji publicznej "hej, jakbyscie mieli jakas sprawe do mnie, to to jest moj adres". Bardziej namacalne skutki wystepuja w przypadku niedopelnienia obowiazku meldunkowego - tj. mandat karny od czasu do czasu ;) Co do uslug - jaki maja miec charakter?

" (nie posiadając jako takiej siedziby i zakładu w PL) również nasz ZUS będzie chciał żeby opłacać im składki jak firma działająca w PL?"

# powtorze - zalezy od charakteru tych uslug. Skoro bez zakladu (np. sklepiku, gabinetu) czy tez oddzialu - to zakladam ze uslugi "niematerialne" ? Jesli tak, to ZUS nie powinien miec podstaw, aby upominac sie o skladki - ze wzgledu na trudnosci dowodowe.

"czy biura rachunkowe w PL są przygotowane by prowadzić księgowość firm z UK? szukam szukam i nie trafiłam, a prowadzenie księgowości przez pośrednika z UK jest już na tyle spore, że zeruje się zysk zusowy... "

#Ksiegowosc w UK polega na policzeniu wplywow i wydatkow dwa razy do roku i wyklikanie tego na stronie HMRC, ewentualnie skorzystanie z serwisu typu clearbooks.co.uk za 10GBP miesiecznie
Wazniejsze pytanie: czy Twoi klienci gotowi sa akceptowac faktury wystawione przez "zagraniczny" podmiot gospodarczy, tj. z brytyjskim NIPem.

konto usunięte

Temat: Załóż firmę w Anglii

Witam wszystkich

Wiem, że istnieje wiele postów na ten temat ale nigdzie nie ma jednoznacznych odpowiedzi w związku z czym chce poprosić o pomoc odnośnie mojego pomysłu / tego co chcę zrobić:

- rejestracja spółki Ltd. w Uk
- sprzedaż internetowa towarów (sklep internetowy, ebay)
- sprzedaż wyłącznie dla klientów spoza RP (sklep oraz strona po angielsku, hiszpańsku i arabsku)
- producentem towarów (dostawcą) jest firma polska
- w polsce potrzebne jest tylko miejsce do wysyłania / odbierania korespondencji - towaru dla klientów zagranicznych, co wg prawa nie stanowi zakładu

http://www.pit.pl/oddzial_zagraniczny_formy_dzialalnos...

"...Bez względu na poprzednie postanowienia tego artykułu, zakładu nie stanowi:
- użytkowania placówek, które służą wyłącznie do składowania, wystawiania lub dostarczania dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa;
- utrzymywania zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu składowania, wystawiania lub dostarczania;
- utrzymywania zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu obróbki lub przerobu przez inne przedsiębiorstwo;
- utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów albo zbierania informacji dla przedsiębiorstwa;
- utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu prowadzenia dla przedsiębiorstwa jakiejkolwiek innej działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym (tutaj mieszczą się przedstawicielstwa);
- utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu prowadzenia któregokolwiek rodzaju działalności, o których mowa wyżej, pod warunkiem jednak, że całkowita działalność stałej placówki, wynikająca z takiego połączenia rodzajów działalności, ma charakter przygotowawczy lub pomocniczy."

- dodatkowo usługi tłumaczeń oraz pośrednictwa w pozyskiwaniu towarów z azji dla firm na terytorium RP ale nie kupno - sprzedaż tylko prowizja od załatwienia transportu, znalezienia klienta na terenie Azji.

Wiec mam pytania:
1. Czy jako osoba posiadająca obywatelstwo polskie oraz adres zameldowania, muszę rejestrować w RP działalność gospodarczą, ew. płacić podatki w Polsce, ZUS itd. Nadmieniam ze nie można miejsce stałego pobytu ze względu na częste przemieszczanie się w obrębie UE oraz poza UE.
2. Czy w przypadku wykonywania czynności na terenie RP polegających na odbiorze towaru od dostawczy oraz wysyłce zagranice nie zostanie to uznane jako prowadzenie działalności gospodarczej i w czy takim przypadku nie lepiej byłoby zlecenie tego komuś kto prowadzi działalność gospodarczą i otrzymywać od niego faktury za wykonaną usługę.

Temat: Załóż firmę w Anglii

Jakie dokładnie składki opłaca dyrektor spółki LTD jeśli cały zysk spółki idzie na pensję dyrektora?

PS. A co do oferty założycielki tematu to suma 12.000 zł rocznie za księgowość plus podatki i ubezpieczenia to ja nie wiem czy przypadkiem firma w Polsce nie jest tańsza...Mariusz Mit edytował(a) ten post dnia 02.09.12 o godzinie 13:26

konto usunięte

Temat: Załóż firmę w Anglii

Rejestracja spółki to okolo 210 gbp (rejestracja, konto w HSBC, rok opłaconego biura, rejestracja VAT) w 2 roku okolo 100 GBP za biuro
do tego co miesiac 52 GBP co miesiac za pełną ksiegowość z VAT oraz PAYE dla pracowników.
Ceny netto

To znalazłem, ale nie jet to kancelaria "POLSKA" więc nie dajcie sie naciągać na zbędna koszty.

Temat: Załóż firmę w Anglii

wiecie co?
tak sobie to czytam i stwierdzam, że to jest przykre, że człowiek musi tak kombinować, aby móc żyć w miarę normalnie w Polsce.

to nie nasza wina, że mamy takie państwo, takie prawo i tak wysoki ZUS, ale z drugiej strony czy mamy jakieś inne wyjście oprócz zakładania firmy za granicą?
Natalia K.

Natalia K. wydawca, redaktor,
instruktor jogi

Temat: Załóż firmę w Anglii

Rita K.:
wiecie co?
tak sobie to czytam i stwierdzam, że to jest przykre, że człowiek musi tak kombinować, aby móc żyć w miarę normalnie w Polsce.

to nie nasza wina, że mamy takie państwo, takie prawo i tak wysoki ZUS, ale z drugiej strony czy mamy jakieś inne wyjście oprócz zakładania firmy za granicą?
Pewnie, że przykre. Dobrze, że jesteśmy w Unii i w ogóle są jakieś inne możliwości.

Temat: Załóż firmę w Anglii

Najtańszą ofertę wiarygodnego biura rachunkowego jaką znalazłem to 30 funtów miesięcznie dla spółek ltd:
http://cheapaccounting.co.uk/2012fees.php

Tylko jakie dokładnie składki płaci dyrektor, bo z tego co mi wiadomo to w przypadku pracowników etatowych to jest to ponad 20% łącznie po stronie pracownika i pracodawcy + PIT 20%

konto usunięte

Temat: Załóż firmę w Anglii

http://www.thecompanywarehouse.co.uk/

dyrektor nie płaci NI, tylko podatek od dywidendy chyba jest to 10%Michał Grentkiewicz edytował(a) ten post dnia 03.09.12 o godzinie 09:22

Temat: Załóż firmę w Anglii

Ale najpierw trzeba zapłacić CIT 20% + 10% podatku od dywidendy w UK i pewnie trzeba będzie dopłacić 9% dla polskiego fiskusa co daje ok. 40% podatku!

Z tego co tutaj wyczytałem
http://www.ukbusinessforums.co.uk/forums/showthread.ph...

...to dyrektor i spółka musi opłacać NI-1 24% jeśli przekroczy się kwotę wolną od podatku + 20% podatku dochodowego.

Chyba jednak lepszym wyjściem będzie firma za miedzą w Niemczech, tam obowiązkowa jest jedynie składka zdrowotna u prywatnego lub państwowego ubezpieczyciela która wynosi 60 euro miesięcznie.
Do tego urzędnicy mówią po polsku i są nawet darmowe instytucje które pomagają w założeniu firmy - http://eurokomm.gemeinwesenberatung-demos.de/index_pl.htm Mariusz Mit edytował(a) ten post dnia 03.09.12 o godzinie 13:06

Temat: Załóż firmę w Anglii

Ciekaw jestem jeszcze 1 rzeczy. W jaki sposób załatwiliście potwierdzenie zamieszkania na terenie Wlk. Brytanii w celu zdobycia NINO? Oni potem dzwonią np. do gazowni i weryfikują te rachunki?



Wyślij zaproszenie do