Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Wieluń: Teatr Historii zastąpi Dni Wielunia

Władze miasta proponują w zamian za Dni Wielunia widowisko "Teatr Historii-Miasto Niepokonane". Trzydniowa impreza plenerowa, która będzie odbywać się w tym samym czasie, co Dni Wielunia ma ściągnąć do miasta 30 tysięcy widzów. Organizatorzy zakładają, że będzie to unikatowe wydarzenie stanowiące główną atrakcję turystyczną regionu. - Nie stać nas żeby robić dwie duże imprezy, dlatego postanowiliśmy je połączyć w jedną - wyjaśnia Magdalena Kopańska, doradca burmistrza ds. promocji i wizerunku miasta.
Pierwszy dzień widowiska zaplanowano na piątek 24 czerwca. Rano przewidziano otwarcie obozu "Wakacje z historią" To obóz historyczny dla dzieci, w czasie którego będą mogły uczyć się jazdy konnej, strzelać z broni hukowej, jeździć w historycznych pojazdach. W Wieluniu otwarte zostanie także Muzeum Polowe, w którym zwiedzający będą mogli przygotować czarny proch, strzelać z dział, jeździć pojazdami z czasów II wojny światowej
i oglądać pokaz sprawności historycznych pojazdów. Po południu będzie można zobaczyć widowisko "Bój pod Mokrą". To odtworzenie fragmentu bitwy toczonej Wołyńską Brygadę Kawalerii z niemiecką 4 dywizją pancerną pod Mokrą. W widowisku weźmie udział 100 rekonstruktorów kawalerii i 10 pojazdów pancernych. Przewidziano też coś dla tych, którzy kochali Dni Wielunia przede wszystkim za koncerty. W piątek o godz 22. Hirek Wrona, znany dziennikarz muzyczny poprowadzi wideodyskotekę "Najdłuższa noc".
Drugi dzień imprezy rozpocznie się wojskowym śniadaniem. Po południu w Muzeum Polowym będzie można zobaczyć pokaz sprzętu. Wieczorem widzowie zobaczą widowisko "Bohater", a o godz. 22 zaplanowano koncert "Gwiazdy świecą nocą". Na scenie pojawią się gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej m.in. Kasia Nosowska.
Niezwykle interesująco zapowiada się widowisko oparte na wspomnieniach dr Zygmunta Patryna, dyrektora wieluńskiego szpitala, przedstawiające pierwszy akt dramatu, jaki rozegrał się w mieście - bombardowanie i ewakuacja szpitala. Inscenizacja wzbogacona filmami archiwalnymi oraz specjalnie nakręconymi scenami odtwarzającymi wydarzenia tamtego czasu odbywać się będzie w otoczeniu przywróconych do życia budynków kościoła farnego oraz synagogi.
- Celem imprezy "Miasto Niepokonane" jest popularyzacja pięknej i tragicznej historii Wielunia i najbliższego regionu z okresu wrześniowej kampanii 1939 roku. W historii XX wieku Wieluń musi zająć należne mu miejsce, obok hiszpańskiego miasta Guernica. Teatr Historii to także scena przedstawienia walk toczonych tego dnia w rejonie miasta, gdzie oddziały Wosjak Polskiego stawiały zacięty opór wielokrotnie silniejszemu wrogowi - prezentuje projekt Bogusław Wołoszański.
- Impreza zapowiada się niezwykle ciekawie. Może będzie więcej atrakcji niż podczas święta miasta, ale rezygnowanie z tego, co było tradycją póki co nas martwi - komentują mieszkańcy
Organizatorami imprezy są burmistrz Wielunia, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Narodowe Centrum Kultury oraz Fundacja "Pro Historia". Dyrektorem artystycznym festiwalu będzie Hirek Wrona. Część historyczna będzie prowadzona i reżyserowana przez redaktora Bogusława Wołoszańskiego.
źródło:http://wielun.naszemiasto.pl
Daniel Sibiak
Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Wieluń: Teatr Historii zastąpi Dni Wielunia

Wieluń ma szansę stać się główną atrakcją turystyczną regionu i już w czerwcu ściągnąć do miasta ok. 30 tysięcy widzów z całego kraju. Ma to zapewnić trzydniowy cykl widowisk plenerowych „Teatr Historii”, który odbędzie się w dniach 24-26 czerwca.
W poniedziałek na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona przedsięwzięciu. Teatr Historii to plenerowe widowiska historyczno-edukacyjne, które będą odbywać się w pięciu miastach: Wieluniu, Malborku, Gdańsku, Sochaczewie i Gniewie.
- To pierwsza tego typu inicjatywa edukacyjna. Chcemy uczyć dzieci i młodzież poprzez obrazy, czyli ilustrowanie historii. Pokażemy najważniejsze wydarzenia, które odcisnęły swoje piętno w historii Polski — podkreślał minister Zdrojewski.
Patronat medialny nad imprezą objęła Telewizja
Polska i Polskie Radio.
- Telewizja ma wręcz obowiązek uczestniczenia w takich wydarzeniach. Musimy budować narodową tożsamość, ale trzeba to robić w atrakcyjnej formie a taką jest „Teatr Historii”- mówił podczas konferencji JuliuszBrown, prezes tv.
Obecny na konferencji burmistrz Janusz Antczak nie miał wątpliwości, że Wieluń uczestniczy w wielkim wydarzeniu i warto było czynić starania, aby dołączył do miast „Teatru Historii”.
- Konferencja prasowa z udziałem ministra kultury i ogólnopolskich mediów już była doskonałą promocją Wielunia. A to dopiero początek. Stanęliśmy w pierwszym szeregu z najlepszymi: z jednej strony samorządowcami, którzy wiedzą jak promować swoje miasta, z drugiej z profesjonalistami takimi jak redaktor Wołoszański czy Hirek Wrona, którzy zapewniają widowiska na najwyższym poziomie — podkreśla burmistrz.
Janusz Antczak zaznacza jednak, że udział w „Teatrze Historii” to jednak nie tylko wydarzenie medialne, ale wielka lekcja historii zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
- To też doskonała okazja do tego, by na antenie ogólnopolskich mediów Wieluń jawił się jako miasto pokoju i pojednania. Chcemy, aby młode pokolenie pamiętało o historii miasta niezwyciężonego, które jednak nie rozpamiętuje tragicznej przeszłości, ale na jej fundamentach buduje swoją przyszłość i tożsamość — dodaje burmistrz.
Głównym reżyserem widowisk oraz filmu, jaki powstanie o Wieluniu, jest redaktor Bogusław Wołoszański, który w wypowiedzi dla telewizji publicznej odpowiadał m.in. na pytania, dlaczego Wieluń rozpoczyna cykl.
- Ponieważ Wieluń by pierwszym cywilnym obiektem nalotów 1 września 1939 roku. Miasto miało zostać doszczętnie zniszczone, ale pięknie się odrodziło i powinno stać się symbolem zwycięstwa – argumentował Bogusław Wołoszański.
źródło: Dziennik Łódzki Daniel Sibiak

konto usunięte

Temat: Wieluń: Teatr Historii zastąpi Dni Wielunia

Co roku jeździlismy na Dni Wielunia,ale ten sobie odpuscimy.Można było teatrzyk zorganizować w innym terminie.....
Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Wieluń: Teatr Historii zastąpi Dni Wielunia

Łukasz Nowicki zagra dyrektora wieluńskiego szpitala, doktora Zygmunta Patryna, w widowisku "Miasto niezłomne", opowiadającym o bombardowaniu miasta w 1939 roku. Jak zapowiedział reżyser spektaklu Bogusław Wołoszański, program zostanie pokazany w telewizji 1 września.
Łukasz Nowicki popularność zyskał dzięki serialowi "Magda M." oraz filmowi "Naznaczony". Na co dzień jest aktorem Teatru Ateneum w Warszawie. Obecnie widzowie mogą go oglądać także w roli prezentera show w TV - "Postaw na milion". Budżet wieluńskiego Teatru Historii, trzydniowej imprezy plenerowej, która rozpocznie się 24 czerwca, ma się zamknąć w kwocie 450 tys. zł. Gmina Wieluń wyda na zorganizowanie imprezy ok. 200 tys. zł.
Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Wieluń: Teatr Historii zastąpi Dni Wielunia

http://www.prohistoria.pl/Teatr_Historii_prezentacja_v...
Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Wieluń: Teatr Historii zastąpi Dni Wielunia

http://www.youtube.com/watch?v=VEakHuKw6Kw
Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Wieluń: Teatr Historii zastąpi Dni Wielunia

http://www.um.wielun.pl/u...011/artykul.pdf
Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Wieluń: Teatr Historii zastąpi Dni Wielunia

Wielkimi krokami zbliża się trzydniowa impreza plenerowa „Teatr Historii-Miasto Niepokonane”, którą zaplanowano w dniach 24-26 czerwca. Wiadomo już, że gwiazdą niedzielnego koncertu będzie zespół Budka Suflera, ikona polskiej sceny muzycznej. Na jakie jeszcze atrakcje mogą liczyć mieszkańcy?
- Będzie wielki festyn, piknik i koncerty. Ponieważ tradycyjne Dni Wielunia łączymy z Teatrem Historii i wielką rekonstrukcją militarną przygotowywaną przez Bogusława Wołoszańskiego, impreza zostanie zorganizowana na os. Stare Sady w okolicach ul. Sadowej — wyjaśnia Magdalena Kopańska, doradca burmistrza ds. promocji.
W piątek na 12-hektarowym terenie otwarte zostanie muzeum polowe, w którym zwiedzający będą mogli m.in. strzelać z dział i jeździć pojazdami z czasów II wojny światowej. O godz. 22 w centrum Wielunia zaplanowano widowisko „Miasto niepokonane”, oparte na wspomnieniach dr Zygmunta Patryna, dyrektora wieluńskiego szpitala, przedstawiające pierwszy akt dramatu, jaki rozegrał się w mieście — bombardowanie i ewakuację szpitala. Doktora Patryna zagra aktor i prezenter telewizyjny Łukasz Nowicki, syn Jana.
W sobotę po południu przy Sadowej będzie można zobaczyć widowisko „Zapora”, w którym weźmie udział 100 rekonstruktorów i 10 pojazdów pancernych.
Sporo będzie się działo także na muzycznej scenie. Hitem ma być niedzielny koncert Budki Suflera. Dyrektorem artystycznym jest znany dziennikarz muzyczny Hirek Wrona, który z soboty na niedzielę będzie miksował teledyski pod hasłem„Najdłuższa noc”. Tego samego dnia na scenie zagrają Neony, Abradab oraz L. U. C. W piątek będzie można posłuchać z kolei muzyki w wykonaniu lokalnych zespołów.
- Myślę, że szczególnie młodzież będzie zachwycona, bo na podstawie doświadczeń z poprzednich lat wiemy, że powinniśmy dać się wyszaleć młodym ludziom. A nasze zespoły mają naprawdę świetny repertuar — zachwala Magdalena Kopańska.
Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Wieluń: Teatr Historii zastąpi Dni Wielunia

Program imprezy masowej
pn. Teatr Historii - Miasto Niepokonane

23 czerwca 2011r.
po dokładnym uzgodnieniu z ekipami technicznymi, montaż sprzętu i przygotowanie terenu pod imprezę

24 czerwca 2011r. - piątek
9.00 - Wakacje z Historią - otwarcie obozu
10.00 - Muzeum Polowe - otwarcie
12.00 - spotkanie z autorami "Teatru Historii"
16.00 - Bitwa graniczna - bój pod Mokrą - próba generalna widowiska plenerowego
18.00 - Wieluńska Scene Alternatywna (koncerty zespołów wieluńskich)
01.00 - zakończenie wieczoru

25 czerwca 2011r. - sobota
10.00 - Śniadanie Wojskowe przygotowane przez dr Grzegorza Russaka
12.00 - Muzeum Polowe - pokazy sprawności historycznego sprzętu bojowego
14.00 - Bitwa Graniczna - widowisko historyczne
15.30 - Pasja historii - Wielka Nagroda Burmistrza dla najlepiej zachowanego i odtworzonego pojazdu historycznego
17.00 - Magiczne koło historii - plenerowe spotkania z historykami i pisarzami
19.00 - Najdłuższa noc - impreza DJ Hirka Wrony;
występy zespołów: NEONY, L.U.C., ABRADAB
02.00 - zakończenie imprezy

26 czerwca 2011r. - niedziela
10.00 - Muzeum Polowe - pokazy sprzętu
14.00 - Spadkobiercy - bohurt kawaleryjski i pokazy możliwości współczesnego sprzętu wojskowego
od godz. 16.00 - część koncertowa - gwiazda wieczoru zespół BudkA Suflera
22.00 - zakończenie wieczoru
Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Wieluń: Teatr Historii zastąpi Dni Wielunia

http://www.um.wielun.pl/uploads/aktualnosci/czerwiec%2...
Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Wieluń: Teatr Historii zastąpi Dni Wielunia

http://www.teatrhistorii.com.pl/
Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Temat: Wieluń: Teatr Historii zastąpi Dni Wielunia

Uzupełnienie oficjalnego programu

Tereny przy ul. Sadowej
24 czerwca – piątek
9:00 - Wakacje z Historią - otwarcie obozu dla 20 dzieci
10:00 – Muzeum Polowe - otwarcie
Ustawienie pojazdów historycznych, artylerii, obozu rekonstruktorów, współczesnego sprzętu wojskowego
12:00 – spotkanie z autorami „Teatru Historii”: burmistrz Janusz Antczak, dyr. Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek, dyr. Wieluńskiego Domu Kultury Agnieszka Mikulska, Hirek Wrona, Bogusław Wołoszański, aktorzy biorąc udział w widowisku „Bohater”: Łukasz Nowicki, Danuta Rynkiewicza, Maria Dejmek,
13:00 – pokazy Muzeum Polowego – pokazy sprawności obsługi i historycznych pojazdów wojskowych
14:00 – Bohater – próba widowiska w centrum miasta
16.00 – Wieluńska Scena Muzyczna – koncerty zespołów Co z Tego, LDF, Pigułka
22:00 – widowisko „Bohater” rejestrowane przez TVP – rekonstrukcja bombardowania Wielunia 1 września 1939 r. - centrum miasta
22.00 – dyskoteka pod gwiazdami
01.00 – zakończenie wieczoru

25 czerwca – sobota

10:00 – Muzeum polowe – pokazy sprawności historycznego sprzętu bojowego
11:00 – próba widowiska „Zapora” (rekonstrukcja bitwy pod Mokrą)
12:00 – Muzeum Polowe - Pasja historii – plenerowe spotkania z historykami i rekonstruktorami: dyrektorem Muzeum Ziemi Wieluńskiej Janem Książkiem, prof. Stanisławem Olejnikiem prezesem Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, Romanem Matuszewskim, bronioznawczą z Muzeum Wojska Polskiego, Bogdanem Kusiem – wytwórcą szabel, dr Marcinem Bajkowskim znawcą historii broni pancernej, oraz rekonstruktorami czasów rycerskich, którzy zademonstrują pokazy fechtunku na szable i miecze, pokazy średniowiecznej artylerii – bombardy i hakownicy.
13:00 - Buhurt – pokazy kawaleryjskie
16:00 – Zapora – historyczne widowisko rekonstruktorskie
18:00 – próby części artystycznej
19: 00 - Gwiazdy świecą nocą – koncert rozrywkowy
19:00-19:10 Hirek Wrona - powitanie
19:10-19:55 rockowy set DVJ-ski Hirka Wrony
19:55-20:00 Hirek Wrona - zapowiedź
20:00-20:50 występ zespołu Neony
20:50-21:10 set DVJ-ski Hirka Wrony (elektronika alternatywna: Massive Attack, Chemical Brothers id)
21:15-22:20 - występ L.U.C.-a
22:20-22:35 - set DVJ-ski Hirka Wrony (hip-hop, reggae, r’n’b, soul, funk)
22:35-22:45 - Hirek Wrona zaprasza na scenę Bogusława Wołoszańskiego
22:45-00:15 - występ Abradaba
00:15-02:00 - set DVJ-ski Hirka Wrony

26 czerwca – niedziela

10:00 - Muzeum polowe - pokazy sprzętu historycznego i współczesnego
11:00 – Buhurt – pokazy sprawności kawalerii 1939 r.
12:00 – Muzeum Polowe - Pasja historii – plenerowe spotkania z historykami i rekonstruktorami: dyrektorem Muzeum Ziemi Wieluńskiej Janem Książkiem, prof. Stanisławem Olejnikiem prezesem Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, Romanem Matuszewskim, bronioznawczą z Muzeum Wojska Polskiego, Bogdanem Kusiem – wytwórcą szabel oraz rekonstruktorami czasów rycerskich, którzy zademonstrują pokazy fechtunku na szable i miecze, pokazy średniowiecznej artylerii – bombardy i hakownicy.
13:00 - Cichociemni – widowisko plenerowe o zrzutach cichociemnych i zaopatrzenia dla oddziału partyzanckiego ora potyczce z niemieckim patrolem
14.00 – pokazy Taekwon-do
14.30 – pokazy taneczne
18.00 – koncert zespołu Balkan Sewdah
20.00 – koncert gwiazdy wieczoru – zespół Budka Suflera
22.00 – zakończenie wieczoru
Marius Wysocky

Marius Wysocky Restaurant Manager /
Real Estate -
Nieruchomości / DJ /

Następna dyskusja:

Promocja Wielunia na anteni...




Wyślij zaproszenie do