Karolina K.

Karolina K. historyk sztuki,
menadżer kultury

Temat: LIJANG - KLEJNOT YUNNANU - wystawa fotografii Krzysztofa...

Serdecznie zapraszam na wystawę "LIJANG - KLEJNOT YUNNANU.
Fotografie Krzysztofa Muskalskiego"
z cyklu "Chińska Odyseja" .

Organizatorem wystawy jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
Fotografie można zobaczyć w księgarni Traffic Club przy ul. Brackiej 25 w Warszawie.

12 listopada - 1 grudnia 2008

Yunnan (Na Południe od Chmur) - kraina bogata pięknem krajobrazu, niezwykłością kultury, uśmiechem mieszkańców. Klejnotem tejże krainy z pewnością jest Lijiang. Pełne uroku i unikalnego klimatu miasto rozpościera się na wysokości 2400 m n.p.m. pośród trzynastu szczytów, z których najbardziej okazały - Yulongxue Shan (Śnieżna Góra Nefrytowego Smoka) sięga 5596 m n.p.m., przeglądając się w pogodne dni w Heilongtan (Stawie Czarnego Smoka). A urok ten i klimat niewątpliwie tworzy zamieszkujący tu tajemniczy lud Naxi. Niezmiennie wierny swoim tradycjom, rozbudza wyobraźnię przybyszów swoimi niecodziennymi zwyczajami. W wielu rodzinach ludu Naxi wciąż panuje system matriarchalny, wciąż jest tu obecne bodaj jedyne w użyciu pismo obrazkowe na świecie, wciąż są wierni swojej religii Dongba. Równie niecodzienna jest architektura ludu Naxi. Stare miasto w Lijiang - Dayan - nie ma sobie podobnego w całych Chinach. W Dayan nie ma uporządkowanej sieci dróg i ulic, nie ma również typowego dla starych chińskich miast okalającego je wysokiego muru miejskiego. Spotykamy tu piękne wiekowe domy odnowione po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1996 roku, brukowane kręte uliczki, niezliczoną ilość kanałów wypływających z rzeki Yuhe (Nefrytowej), nad którymi przerzucono aż 354 mostki. Tworzy to magiczny nastrój, zwłaszcza po zmroku.
Lijiang - Klejnot Yunnanu - leżący na starodawnym Szlaku Karawan Koni i Herbaty, odkryty dla świata dopiero przed 86 laty przez Amerykanina Josepha Rocka i urodzonego w Rosji Petera Goullarta, nieustannie zaskakuje i zachwyca coraz to nowych przybyszów.
A szczególny nastrój panuje tu w czasie lokalnych świąt, m.in. Święta Pochodni, celebrowanych przez 6200 rodzin - 26 000 mieszkańców zamieszkujących stare miasto w Lijiang. To wszystko z pewnością przyczyniło się do umieszczenia Lijiang na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

http://chinskaodyseja.republika.pl

http://muzeumazji.pl/htm/gal_i.html