Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Chiński przedsiębiorca w Polsce

10 lat temu Firma Minghong zbudowała hotel w nadmorskim i sanatoryjnym mieście Sopot, tzw. "Hotel Chiński". W chwili obecnej firma ta zamierza zbudować 45-piętrowy gmach w nadmorskim mieście na północy Polski - Szczecinie, który ma być symbolicznym budynkiem tego miasta. Obecnie trwają negocjacje z władzami lokalnymi na temat zakupu gruntu.
Pani Shan Xi powiedziała,

"Przed latami 80-tymi XX wieku w Polsce było tylko kilkudziesięciu Chińczyków. W chwili obecnej jest ich blisko tysiąc, w tym przetłaczająca większość Chińczyków przyjechała w latach 90-tych XX wieku. Zajmują się oni nieruchomościami, supermarketami, restauracjami itp." Dodała ona, że Pan Yu Jianer jest przewodniczącym Polskiej Federacji Chińczyków i zrobił duży wkład w pracach charytatywnych na rzecz Chińczyków.

Pan Wen Youren powiedział,

"Chińczycy w Polsce są bardzo zainteresowani tym, co się dzieje w Chinach i na świecie. Pan Yu Jianer jest członkiem Rady Stowarzyszenia Promocji Pokoju i Zjednoczenia Chin i wiceprezesem Oddziału w Polsce. Aktywnie zaangażował się on w sprawę promocji pokoju i zjednoczenia Chin prowadzoną przez Chińczyków na całym świecie .

Chińczycy w Polsce powołali do życia Chińsko-polskie Towarzystwo Gospodarki i Kultury. Yu Jianer jest jedną z głównych osób odpowiedzialną za powołanie tego towarzystwa. Towarzystwo wydaje w Polsce w wersji chińskiej gazetę Huadu, która jest zbiorem wiadomości z różnych dziedzin. Czytelnicy tej gazety to głównie Chińczycy mieszkający w Polsce.

Pani Shan Xi powiedziała,

"W Polsce żyją Polacy urodzeni w latach 30-tych XX wieku. Do dziś mają oni głęboką sympatię dla Chin. W 1897 roku rosyjski car zdobył prawo do budowy kolei chińsko-wschodniej w północno-wschodnich Chinach. Podczas jej budowy zatrudniano inżynierów i techników oraz robotników polskich zarówno do budowy linii kolejowej jak i miast leżących na tej linii.
Pracownicy ci założyli w Chinach rodziny i się rozmnożyli. Nowe pokolenia tych rodzin mieszkały głównie w Harbinie. Po powstaniu Nowych Chin część z nich wróciła do Polski. Nazywali siebie"Harbińczykami" i powołali do życia Polski Klub Harbińczyków, podlegający Polsko-chińskiemu Towarzystwu Przyjaźni. W okresie zaprzestania działalności tego towarzystwa, jego oddział szczeciński nie przerwał swojej działalności. Yu Jianer jest gotowy udzielić temu oddziałowi pomieszczenia w części nowobudowanego gmachu, z którego będą mogli bezpłatnie korzystać. Planuje on także z władzami Harbinu jak najszybciej zorganizować wycieczkę dla niektórych „Harbińczyków", w celu umożliwienia tym Polakom realizacji ich marzenia, jakim jest ponowny powrót do Chin.

źródło: 2006-09-19 11:02:26 CRI
http://polish.cri.cn/281/2006/09/19/2@48410.htm

http://BiznesChiny.pl