Tomasz Motyka

Tomasz Motyka Kolorysta, Menadzer

Temat: Spolka cywilna

Witam,

Bardzo prosze o pomoc w nastepujacej sprawie:

przez 9 lat funkcjonowala spolka cywilna miedzy malzonkami.
Spolka ta zaciagnela kredyt obrotowy, ktory zostal zrestrukturyzowany.
Po rozwiazaniu spolki na mocy porizumienia stron bank nadal przysyla faktury na adres i nazwe starej firmy. Jeden z bylych wspolnikow kontynuuje dzialanosc w tej samej branzy, pod tym samym adresem. Drugi natomiast otworzyl zupelnie nowa firme.
Malzonkowie posiadaja rozdzielnosc majatkowa.
Czy bank ma prawo przysylac korespondencje na adres nieistniejacej firmy i domagac sie splaty rat przez konto firmowe tejze firmy, ktora nie istnieje?
Czy moze odmowic rozdzialu raty na dwie sub-raty, po jednej na kazdego wspolnika?

Z powazaniem,
Tomasz Motyka

konto usunięte

Temat: Spolka cywilna

1. Trzeba tytułem wstępu powiedzieć, że spółka cywilna na gruncie prawa cywilnego to jedynie umowa o współpracę gospodarczą w określonym celu. Jednak na gruncie prawa gospodarczego i podatkowego ze względu na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej (między osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą w oparciu o wpis do EDG), jest traktowana jako swoisty podmiot.

W uproszczeniu sytuacja jest taka, że gdy kredyt zawierała 'spółka cywilna' to prawnie zawarli ją po prostu obydwoje wspólnicy. Odpowiedzialność spłatę kredytu ponoszą te osoby a nie 'spółka'

Kodeks cywilny:
Art. 864. Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie.

Rozwiązanie spółki nie spowodowało żadnych zmian w zakresie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania zawarte w jej ramach.

'
Czy bank ma prawo przysyłać korespondencję na adres nieistniejącej firmy i domagać się spłaty przez konto firmowe tejże firmy?'

Po pierwsze, na pewno bank ma prawo dochodzić swojej wierzytelności. Fakt wysyłania przez niego korespondencji na adres spółki - czyli ten który jak się domyślam figurował w umowie kredytu jako miejsce wykonywania działalności gospodarczej przez spółkę cywilną nie wywołuje jakichś specyficznych konsekwencji. Jeżeli zawiadomiliście bank o rozwiązaniu spółki i zmianie adresu do doręczeń wspólników (i macie na to potwierdzenie) to takie pisma banku są wysyłane bez żadnego skutku.

Oczekiwanie banku, że spłata kredytu ma następować przez konto firmowe spółki, jest już niewykonalne bo spółki nie ma i konta też nie ma.

Spłaty wymagalnych rat kredytu może dokonać każda osoba zgodnie z art. 365 § 2

Kodeks cywilny:
Art. 356. § 1. Wierzyciel może żądać osobistego świadczenia dłużnika tylko wtedy, gdy to wynika z treści czynności prawnej, z ustawy albo z właściwości świadczenia.
§ 2. Jeżeli wierzytelność pieniężna jest wymagalna, wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia od osoby trzeciej, chociażby działała bez wiedzy dłużnika.

Bank z pewnością podał nr rachunku na jaki spłaty mają następować.

'Czy moze odmowic rozdzialu raty na dwie sub-raty, po jednej na kazdego wspolnika?'
Może. Dłużnicy spółki są zobowiązani solidarnie wobec banku. Istotę solidarności wyraża:
366 kodeksu cywilnego:
Art. 366. § 1. Kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników).
§ 2. Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.

To jak bank będzie dochodził swojej wierzytelności, czy od jednego czy drugiego, czy obydwojga, czy całości czy części to zależy wyłącznie od jego decyzji.

Nie wiem kiedy rozdzielność powstała małżonkami. Zakładam, że przed rozpoczęciem DG w formie s.c.
Wprowadzenie rozdzielności majątkowej ma swój praktyczny skutek w przypadku egzekucji. Jednak w tym wypadku to obydwoje małżonkowie są odpowiedzialni. Bank będzie mógł się zadowolić z majątku osobistego jednego i drugiego małżonka.

Co do odpowiedzialności wspólników spółki cywilnej polecam lekturę tego artykułu, który dość jasno sprawę wykłada:
http://mojafirma.infor.pl/spolki/70297/Za-dlugi-wspoln...

Następna dyskusja:

Spolka cywilna, zaciaganie ...




Wyślij zaproszenie do