Wiola K.

Wiola K. pracownik
aministracyjny

Temat: Spadek po mamie zmarłej w 2004r a podatek 2010

Witam,mam skomplikowaną sytuację spadkową i bardzo proszę o info
Moja mama zmarła w 2004r. Sprawę spadkową przeprowadzilismy dopiero teraz czyli w 2010r. Przedmiotem spadku są 2 mieszkania . W obydwu współwaścicielem był moj tata razem z mamą. Spadek dziedziczą 3 os. - tata oraz ja z siostra. W pierwszym mieszkaniu mieszka tata, natomiast w drugim ja już ponad 10lat.Co do mojego mieszkania siostra ani tata nie roszczą sobie żadnych praw, gdyż od poczatku było ustalone, iż to mieszkanie jest dla mnie.W obecnej sytuacji przeprowadziliśmy sprawę u notaiusza i nabyliśmy spadek, teraz czeka nas wizyta w Urzędzie skarbowym. tata chce przepisać mieszkanie w którym mieszkam (jestem tu zameldowana)na mnie w formie aktu darowizny....siostra chce się zrzec praw do tego mojego mieszkania.Mieszkanie w którym mieszka tata pozostaje bez zmian...czyli w razie śmierci taty ja i siostra dziedziczymy mieszkanie po połowie. Z informacji dowiedziałam się, iż będziemy musieli zapłacić podatek od spadku...gdyż mama zmarła przed 2007r. Bardzo proszę o wiadomość co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić,aby zapłacić mały podatek/ewentualnie nie płacić wcale... czy po przeprowadzonej sprawie spadkowej mój tata bedzie mógł od razu przepisać mi mieszkanie w formie darowizny?
czy od tej darowizny ja bedę musiała zapłacić podatek w US?
prawdę mówiąc pierwszy raz mam stycznośc z tymi sprawami i jestem laikiem. z góry bardzo dziękuję za pomocWioletta Tomaszewska edytował(a) ten post dnia 30.06.10 o godzinie 23:25

Temat: Spadek po mamie zmarłej w 2004r a podatek 2010

Obecnie obowiązuje art. 4 a ustawy o podatku od spadków i darowizn zgodnie z którym zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli (i tu szereg warunków). Przepis ten obowiązuje od 1 stycznia 2007 roku (niektórzy sądzą że już od 12.05.2006 można się powoływać na te przepisy, ale dla nas to i tak bez znaczenia). W dacie śmierci Pani mamy nie obowiązywało zwolnienie więc obowiązek zapłaty podatku wystąpi - chyba że zastosowanie będzie miał art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nabycie spadku nastąpiło w chwili śmierci (wynika to z art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego), a więc w 2004 roku.

Proszę pamiętać również o treści art. 67 a Ordynacji podatkowej: Art. 67a. § 1. Organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67b, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a;
3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
§ 2. Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.Bartosz Grube edytował(a) ten post dnia 01.07.10 o godzinie 00:13
Wiola K.

Wiola K. pracownik
aministracyjny

Temat: Spadek po mamie zmarłej w 2004r a podatek 2010

dziekuję za szybką odp
czyli wychodzi na to, iż podatek trzeba będzie jednak zapłacić..
to iz mieszkam w tym mieszkaniu już ponad 10lat (i jestem zameldowana) nie ma nic do rzeczy...?
a czy sprawa przepisania aktem darowizny może być przeprowadzona od razu po zakonczeniu sprawy spadkowej?
Czy tata może przepisac mi mieszkanie w formnie darowizny (siostra oczywiście zrzeknie się swojej częsci) Sprawa darowizny bedzie przeprowadzana przed notariuszem...i czy wystarczy to iż siostra zrzeka się swojej części a tata przepisuje mieszkanie aktem darowizny na mnie?
jak to wygląda, aby było jak najłatwiej i jak najszybciej?

Temat: Spadek po mamie zmarłej w 2004r a podatek 2010

Zwolnienia związane bezpośrednio z nieruchomościami przewiduje również art, 16 ustawy, ale trzeba spełnić szereg warunków (treść według stanu na rok 2004)

Art. 16. 1. W przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym:
1) w drodze spadku lub darowizny przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej,
2) w drodze spadku przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej,
3) w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy,
- nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.
2. Ulga, o której mowa w ust. 1, przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:
1) spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4;
2) nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy;
3) nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego;
4) nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;
5) będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
a) od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
b) od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.
3. Jeżeli nabyty budynek lub lokal jest zajęty przez osoby trzecie, spełnienie warunków określonych w ust. 2 pkt 2-5 może nastąpić w okresie 5 lat od dnia nabycia; w tym wypadku zawiesza się odpowiednio bieg terminu przedawnienia do dokonania wymiaru podatku.
4. Za powierzchnię użytkową budynku (lokalu) w rozumieniu ustawy uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach (podziemnych i naziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów).
5. Powierzchnie pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50 %, a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m - powierzchnię tę pomija się.
6. (skreślony).
7. Nie stanowi podstawy do wygaśnięcia decyzji zbycie udziału w budynku lub lokalu na rzecz innego ze spadkobierców lub obdarowanych oraz zbycie budynku lub lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia.
8. Warunek określony w ust. 2 pkt 5 uważa się za spełniony również wtedy, gdy budynek lub lokal został zbyty przed rozpoczęciem zamieszkiwania ze względu na konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania, a nabycie innego budynku lub uzyskanie pozwolenia na jego budowę albo nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia.

Proszę wybaczyć obszerność treści artykułu, ale w oparciu o jego treść najlepiej oceni Pani jakie warunki Pani spełnia a które nie.

Tata może przenieść na Panią cześć mieszkania która nabył w postępowaniu spadkowym oraz część która przed śmiercią mamy stanowiła jego własność. Co więcej jeśli siostra dziedziczyła i ma "zrzec się" na Panią części nieruchomości którą nabyła po mamie to również musi to zrobić w formie darowizny - zwolniona z podatku pd darpwizmyBartosz Grube edytował(a) ten post dnia 30.06.10 o godzinie 23:55
Wiola K.

Wiola K. pracownik
aministracyjny

Temat: Spadek po mamie zmarłej w 2004r a podatek 2010

czyli rozumiem, że muszą być dwie darowizny - od taty i od siostry ?
czyli jesli siotra przepisze mi swoją częśc to czy jej dzieci nie będą miały pożniej prawa do tego mojego mieszkania?
i czy za obie darowizny nie zapłacę podatku w US?

mieszkam już w tym mieszkaniu ponad 10lat i nie zamierzam go sprzedawać.Nie jestem włascicielem innego mieszkania. Metraż to 45m2 - lokal własnosciowyWioletta Tomaszewska edytował(a) ten post dnia 01.07.10 o godzinie 00:13

Temat: Spadek po mamie zmarłej w 2004r a podatek 2010

Tak należy sporządzić dwie darowizny

Tu znowu wraca art. 4a ustawy - musi Pani darowiznę zgłosić w US w terminie 6 miesięcy.

Z całą pewnością wartość darowizny zostanie wliczona przy ewentualnym obliczaniu należnego dzieciom siostry zachowku. Jest szereg przepisów które mówią o tym od kogo mogą oni żądać zapłaty zachowku (w pierwszej kolejności od spadkobiercy, później od obdarowanego jeśli jest nim kto inny niz spadkobierca a spadkobierca nie zapłaci zachowku) itd itp ale to kwestie które maja miejsce dopiero po śmierci siostry. Na dzień dzisiejszy może ona swobodnie rozporządzać swoim prawem.

W kwestii tego czy jest Pani właścicielem nieruchomości to proszę pamiętać że w postępowaniu spadkowym nabyła pani również prawa do drugiego mieszkania - jeśli dobrze zrozumiałem.Bartosz Grube edytował(a) ten post dnia 01.07.10 o godzinie 00:16
Wiola K.

Wiola K. pracownik
aministracyjny

Temat: Spadek po mamie zmarłej w 2004r a podatek 2010

bardzo
dziekuję Panu za informację

tak, od razu po przepisaniu darowizny zgłoszę ją w US

a czy siostra przepisując mi darowiznę, może w akcie notarialnym zrzec się zachowku wobec zstępnych - czyli swoich dzieci?

mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zapłaty podatku do US
moja rodzina składa się z 6 osób, obecnie tylko mąz pracuje...czy jest szansa aby ubiegać się o umorzenie podatku od spadku czy tylko ewentualnie o rozłożenie go na raty?

Temat: Spadek po mamie zmarłej w 2004r a podatek 2010

Pytała Pani czy dzieciom coś się będzie należało, więc jeśli już to oni musieliby zrzec się takiego prawa - co dopuszcza art. 1048 kc.

Najpierw należałoby sprawdzić czy faktycznie nie będzie miało zastosowanie zwolnienie z art. 16- ale przyznam że jak dla mnie to nie pora teraz żeby przeglądać orzecznictwo i piśmiennictwo do artykułu bo w praktyce nie miałem okazji się z nim spotkać ;)- logicznie rzecz biorąc nieruchomości ma Pani dwie, a akurat o zaliczeniu współwłasności jako własności o której mowa w art. 16 to WSA się kilkakrotnie wypowiadał i co do tego nie ma wątpliwości.

Na umorzenie podatku ja osobiście bym nie liczył, układ ratalny owszem, ale nie spotkałem się z tak daleko idącym ustępstwem ze strony US jak zwolnienie.Bartosz Grube edytował(a) ten post dnia 01.07.10 o godzinie 00:37
Wiola K.

Wiola K. pracownik
aministracyjny

Temat: Spadek po mamie zmarłej w 2004r a podatek 2010

witam i dziękuję za poprzednie informacje

chciałam jeszcze spytać czy darowizna mojego mieszkania jest jedynym wyjściem?
czy jest jeszcze inne rozwiąznaie? np testament taty, w którym zapisuje mieszkanie na mnie?
ewentualnie czy lepszym rozwiązaniem byłoby aby siostra darowała swoją część tacie a on wtedy aktem darowizny na mnie?
Siostra łącznie ze swoimi dziecmi zrzekłaby się przed notariuszem w umowie z tatą co do dziedziczenia mojego mieszkania.Wioletta Tomaszewska edytował(a) ten post dnia 01.07.10 o godzinie 09:41

Następna dyskusja:

Podatek od mieszkania po zm...




Wyślij zaproszenie do