Temat: Pomówienie

Witam. Mam prośbę o informacje dotyczące sytuacji gdy ktoś jest wezwany jako podejżany do prokuratry gdzie dwóch ludzi oskarża kogoś o dokonanie przestępstwa. Adwokat po rozmowie z prokuratorem stwierdza że prokuratura nie ma na żadnych innych dowodów w sprawie jak tylko zeznania dwóch ludzi pomawiających. Podejżany Nie przyznie się do zarzutów i korzysta z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Adwokat jednak twierdzi że zostało wielu ludzi skazanych wyrokami do tej sprawy z powodu zeznań tychże 2ch ludzi + dowodów innym ujawnionych. Mam pytanie czy prokuratur dalej Sąd działa na podstawie pomówień i domysłów gdy ktoś próbuje kogoś wrobić lub dać prokuratórze coś by samych siebie wybronić lub zmiejszyć własne wyroki Czy w takim przypadku można zostać przez Sąd ukaranym? Jeśli istnieje domniemanie winy lub niewinności to czym są zeznania dwóch ludzi obciążające kogoś bez innych dowodów? Z poważaniem

konto usunięte

Temat: Pomówienie

Jak najbardziej sądy korzystają tego typu dowodów. Pamiętać bowiem należy, ze organz procesowe oraz Sądy dokonują oceny materiału dowodowego w oparciu o zasadę wyrażona w art. 7 kpk tj. organy postępowania kształtują swe przekonanie na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, ocenianych swobodnie z uwzględnieniem zasad prawidłowego rozumowania oraz wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego.

Pamiętać przy tym należy jednak, ze w przypadku dowodu z pomówień trzeba do nich podchodzić z rezerwą, co wskazywano w szeregu orzeczeń.

w wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 10 grudnia 1997 roku w sprawie II AKa 231/97, stwierdzono, że „w sprawach o sprzedajność funkcjonariuszy publicznych szczególnie potrzebne jest dokładne sprawdzenie informacji pomawiających, gdyż możliwe jest użycie pomówienia jako środka dla skompromitowania niewygodnych urzędników, których czynności przeszkadzają osiągnięciu celów rozmaitych grup interesów, a poza zaprzeczeniami pomówieni mają niewiele środków obrony. Doświadczenia praktyki sądowej uzasadniają w tych sprawach szczególnie dokładne ustalanie dużej ilości szczegółów, użytecznych dla sprawdzenia wiarygodności informacji o faktach głównych, to jest żądaniu lub przyjęciu ko-rzyści”. Dokonując kontroli merytorycznej zeznań ww. na uwadze należało mieć także wytyczne z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 31 lipca 2008 roku w sprawie II AKa 198/08 „dowód z pomówienia może być dowodem winy o ile jest logiczny, stanowczy, konsekwentny, zgodny z logiką wypadków, nie jest wyrazem osobistego zainteresowania pomawiającego...”.

W wyroku SN z dnia 15 kwietnia 2004 roku sygn. WA 6/04 zaznaczono z kolei „dla oceny wartości dowodu z wyjaśnień oskarżonego, który obciąża inną osobę, aby mogły być uznane za wystarczający w sprawie dowód, istotna jest nie tylko treść wypowiedzi pomawiającego, ale również ocena osoby, która dane treści wypowiada, jej właściwości charakteru, poziomu intelektualnego i moralnego, stanu emocjonalnego w czasie spostrzegania, zdolności do spostrzegania, zapamiętywania i odtwarzania”.

Temat: Pomówienie

„dla oceny wartości dowodu z wyjaśnień oskarżonego, który obciąża inną osobę, aby mogły być uznane za wystarczający w sprawie dowód, istotna jest nie tylko treść wypowiedzi pomawiającego, ale również ocena osoby, która dane treści wypowiada, jej właściwości charakteru, poziomu intelektualnego i moralnego, stanu emocjonalnego w czasie spostrzegania, zdolności do spostrzegania, zapamiętywania i odtwarzania”. Ten post został edytowany przez Autora dnia 18.02.15 o godzinie 20:46

Następna dyskusja:

Pomówienie




Wyślij zaproszenie do