Monika Golec

Monika Golec sprzedawca,
"konkurencja " s.c

Temat: odpowiedzialność solidarna

Zdążyłam już się dowiedzieć że za niewypłacony ekwiwalent za urlop można napisać wezwanie do zapłaty do nowego właściciela, ale czy jest to możliwe gdy niestety stary pracodawca wystawił mi świadectwo pracy a nowy właściciel nie podpisywał ze mną żadnej umowy????

konto usunięte

Temat: odpowiedzialność solidarna

Odpowiedzialność o której Pani pisze, ma miejsce gdy doszło do przejęcia zakładu pracy.

Kodeks Pracy

art. 23(1). (2) § 1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.
§ 2. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

Doszło do przejęcia zakładu pracy?. Nadal Pani tam pracuje?
Monika Golec

Monika Golec sprzedawca,
"konkurencja " s.c

Temat: odpowiedzialność solidarna

Z tego co mi wiadomo to działalność została sprzedana. I teraz sklepy są pod innym szyldem. I mają nowego właściciela. Ja niestety już nie pracuję bo z dniem likwidacji zakładu pracy zostało mi wystawione świadectwo pracy. I niestety nie mam już di czego wracać. No i właśnie nie wiem czy mogę do nowego właściciela wysłać wezwanie do zapłaty zaległego ekwiwalentu powołując się na odpowiedzialność solidana? Nie chcę się wyglupic i dlatego proszę poradę.

konto usunięte

Temat: odpowiedzialność solidarna

Radzę udać się z danym przypadkiem do adwokata ul radcy prawnego, okazać wszytskie dokumnety i przeprowadzić rozmowę na temat Pani sytuacji.

Co prawda Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 czerwca 1994 r., I PRN 29/94, OSNAPiUS 1994, nr 12, poz. 189, stwierdził, że: „wydanie świadectwa pracy nie oznacza rozwiązanie stosunku pracy w sytuacji, gdy nastąpiło przejęcie wszystkich pracowników i majątku przez nowy zakład pracy na podstawie art. 23(1 )§ 1 k.p. Okres ten zostanie udokumentowany w świadectwie pracy dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę z nowym pracodawcą.

Ale z uwagi na brak szczegółwoych informacji na ten etamt oraz przeszkody natury technicznej uniemożliwiają kategorycznie stwiuerdzenie Pani sytuiacji prawnej. Nie wiadomo bowiem czy stary pracodawca złożył Pani oświadczenie o wypoiwedszniu lub nastąpiło rozwiązanie umowy za porozumieniem, nawet w spsoób dorozumiany. Mówi Pani o likwidacji sklepów. Nie wiemy zatem czy nowy pracodawca nie przejął po prostu powierzchni handlowej itp. Jak widać brak dostatecznych danych uniemożliwia jednoznaczne zajęcie stanowiska.
Monika Golec

Monika Golec sprzedawca,
"konkurencja " s.c

Temat: odpowiedzialność solidarna

Stary pracodawca przysłał mi tylko informację że z dniem 30.04.2015 następuje likwidacja działalności gospodarczej na podstawie art.41 par 1 KP. a dwa dni później otrzymałam świadectwo pracy pocztą. Zapomniałam wcześniej nadmienić że w danej chwili przebywam na urlopie macierzyńskim, i tak naprawdę ciężko mi jest stwierdzić czy nastąpiło przejęcie, czy sprzedaż lokali użytkowych. wiem tylko że sklepy działają jak dotychczas bez żadnych zmian i że wszystkie pracownice które pracowały u poprzedniego właściciela pozostały na tych samych stanowiskach i na tych samych warunkach.
Piotr Górny

Piotr Górny radca prawny
-specjalista prawa
pracy

Temat: odpowiedzialność solidarna

z tego co Pani pisze doszło do przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę (czy była to sprzedaż, dzierżawa czy inna czynności - to nie ma znaczenia). Przejście zakładu pracy nie może być przyczyną wypowiedzenia, więc należało się odwołać do Sądu i domagać przywrócenia do pracy. Termin na odwołanie wynosi 7 lub 14 dni, więc jest już dawno po terminie ale jeszcze można próbować przywrócenia terminu.
W zależności od okoliczności być może pracodawca jest Pani jeszcze winien wynagrodzenie za okres wypowiedzenia (to zależy od bardziej szczegółowych informacji) - można powalczyć...



Wyślij zaproszenie do