Temat: KTO NARUSZA CZYJA WOLNOSC? I CZY MOZNA W TYM PRZYPADKU...

„Wyrok sądu podważył wolność słowa i wolność religijną”
2009-09-24 11:46:53
Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej uważa, że wyrok sądu w sprawie Alicji Tysiąc przeciw ,,Gościowi Niedzielnemu” podważył podstawy demokracji - wolność słowa i wolność religijną.

Rozmówca Radia Podlasie uważa, że postanowienie sądu może stanowić niebezpieczny precedens.
"-Wyrok Katowickiego sądu stwarza niebezpieczny precedens, dlatego że może stanowić (jeżeli oczywiście nie zostanie to obalone przez wyższą instancję) kazus, na który będą się odwoływać kolejne orzeczenia sądu negując nam ludziom wierzącym, przedstawicielom Kościoła podstawowy zakres praw, które nam zostały dane i z których mamy prawo korzystać. Na tym właśnie polega demokracja i społeczeństwo obywatelskie.

Marcin Przeciszewski powiedział że sąd stanął po stronie radykalnych polskich środowisk lewicowych, które podobnie jak nowa lewica europejska, walczą o prawo do aborcji i o to, by żadne zasady moralne, w tym zasada ,,nie zabijaj”, nie mogły być podstawą prawa stanowionego.

-To jest bardzo niebezpieczna sytuacja, kiedy sąd rezygnuje z niezawisłości a staje się politycznym instrumentem określonych grup i to tych skrajnych grup. Nawet ta postkomunistyczna lewica, która pod hasłem SLD sprawowała rządy, godziła się na pewien kompromis wokół ochrony życia. Ten kompromis stał się jakimś fundamentem pewnego pokoju społecznego. Obawiam się, że teraz pewne siły jeszcze bardziej skrajnej lewicy - która się rodzi w tym młodszym pokoleniu - próbują ten pokój społeczny zaburzyć.

Marcin Przeciszewski przypomniał, że w Polsce toczy się wielka batalia w kwestiach bioetycznych, a wyrok sądu może niebezpiecznie otworzyć drogę do dopuszczenia w Polsce eugeniki.

Katowicki Sąd Okręgowy orzekł, że "Gość Niedzielny" i wydawcy tygodnika muszą przeprosić Alicję Tysiąc i wypłacić 30 tysięcy zadośćuczynienia. Sąd uznał częściowo pozew Alicji Tysiąc. Zdaniem sądu, nieprawdziwa była teza tygodnika, według której kobieta otrzymała odszkodowanie za to, że nie wykonała aborcji. Wprowadzała ona w błąd czytelników - uznał sąd".

-----------------------------------------------------------

"Alicja Tysiąc domaga się od tygodnika przeprosin za naruszenie dóbr osobistych i zadośćuczynienia finansowego. "Gość Niedzielny" w bardzo ostrych słowach komentował jej sprawę. Po tym, jak odmówiono jej aborcji, Tysiąc zwróciła się ze swoją sprawą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Ten uznał, że Polska łamie prawo, bo nie ma żadnej procedury odwoławczej w sytuacji odmowy zabiegu. Nakazał rządowi wypłatę 25 tysięcy euro odszkodowania.

Szef "Gościa Niedzielnego", ks. Marek Gancarczyk, uznał ten wyrok za "szokujący". O Alicji Tysiąc pisał, że to kobieta, która "bardzo chciała zabić swoje dziecko". Na dzisiejszej rozprawie w Katowicach podtrzymał swoje zdanie. "Ten wyrok ostatecznie sprowadzał się do tego, że państwo polskie zostało zobowiązane do wypłaty odszkodowania za to, że jakaś osoba nie mogła dokonać aborcji, czyli zabić swojego dziecka" - mówił w mowie końcowej procesu wytoczonego przeciw niemu przez Tysiąc.

Na rozprawie padło tez pytanie, dlaczego w jednym z tekstów ks. Gancarczyk porównał Alicję Tysiąc do zbrodniarzy hitlerowskich. Redaktor odpowiadał, że porównanie odnosiło się do wyroku trybunału i sędziów orzekających w tej sprawie.

Pełnomocnicy katolickiego pisma podkreślali, że ten proces jest próbą wprowadzenia zakazu dokonywania ocen i "założenia dziennikarzom kagańca".

>>>Alicja Tysiąc: Boję się ataku katolików

Ale nie zgadzał się z tym reprezentujący Alicję Tysiąc mec. Marek Górski. Jego zdaniem, w dziesięciu tekstach na temat Tysiąc katolicki tygodnik drastycznie naruszył jej dobra osobiste - cześć, dobre imię, uczucia. Dziennikarze obrażali ją, bezprawnie ingerowali w jej strefę prywatności i intymności - mówił. Zarzucił autorom, że posługiwali się językiem nienawiści.

"Tu chodzi o to, że naruszono godność osobistą całej mojej rodziny (...) Tu nie ma co debatować, tylko chodzi o to, że przez artykuły w <Gościu Niedzielnym> potrzebna nam jest teraz psychoterapia, niech to każdy weźmie pod uwagę" - oświadczyła w ostatnim słowie Alicja Tysiąc.

Była to trzecia rozprawa w sprawie wytoczonej "Gościowi Niedzielnemu". Wyrok ma zostać wydany 23 września".

http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article442132/Alicja...Adam Kowalik edytował(a) ten post dnia 26.09.09 o godzinie 11:19