Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Umorzenie należności licencyjnych ; możliwość przyjęcia...

Podmioty powiązane mają niezapłacone należności licencyjne (płatności za najem) oraz wiele innych (niezapłaconych) zobowiązań wzajemnych.

Płatności za najem nie były regulowane, ani zaspokajane w jakiejkolwiek formie. W związku z tym nie był pobierany podatek u źródła.

Podmioty decydują się na umorzenie płatności za najem. Tylko płatności za najem. Pozostałych swoich należności nie umarzają.

Czy można uznać (a jeśli tak - czy może fiskus), że umorzenie należności było czynnością zmierzającą do obejścia prawa? Przyjmując, że jedynym i rzeczywistym skutkiem tego umorzenia była chęć uniknięcia płatności podatku u źródła?

Temat: Umorzenie należności licencyjnych ; możliwość przyjęcia...

Może nie tyle obejścia, bo obejście wymagałoby wskazania palcem przepisu, który zabrania uzyskania określonego skutku, a takiego przypadku tu raczej nie ma, ale moim zdaniem byłoby ryzyko sformułowania zarzutu nadużycia prawa, podobnie jak to uczyniono w tym wyroku I FSK 523/10.

A stosowanie wykładni funkcjonalnej na gruncie UPO jest znacznie bardziej uzasadnione niż na gruncie VAT.

Nie uważam tego za uzasadnione, ale ryzyko jednak istnieje.
Tomasz Nierobisz

Tomasz Nierobisz Radca prawny,
doradca podatkowy

Temat: Umorzenie należności licencyjnych ; możliwość przyjęcia...

Ja bym powiedział, że umorzenie zobowiązania wywiera określone skutki podatkowe (12.1.3 ustawy o CIT). Skoro tak to niech fiskus dokona oceny skutków tego zdarzenia z zastosowaniem odpoiwiednich przepisów i nie szuka obejścia (nadużycia) prawa. Umorzenie jest instytucją uregulowaną w przepisach (nawet podatkowych).

Pewnie w niektórych sytuacjach się opłaci fiskusowi(19% zamiast 5/10/15% WHT) w innych nie (umorzenie = większy przychód=większy dochód= możliwość rozliczenia strat z lat poprzednich).

Temat: Umorzenie należności licencyjnych ; możliwość przyjęcia...

"Myk" który zastosował podatnik w wyroku NSA powołanym powyżej również był oparty o przepis ustawy o VAT - formalnie wszystko było zgodnie z przepisem. Dlatego właśnie NSA odwołał się do nadużycia prawa.

Parafrazując: "przepisy o umorzeniu nie są po to żebyś podatniku uniknął pobrania podatku u źródła".



Wyślij zaproszenie do