konto usunięte

Temat: 6-7.05.2010 roku -WROCŁAW - Rekrutacja do grup...

Szanowni Państwo, załączyłam w nowym poście poniższą informację o organizowanej konferencji naukowej, gdyż należycie Państwo do jednej z grup dyspozycyjnych naszego społeczeństwa. Zachęcam do uczestnictwa w tej konferencji.

Pozdrawiam
Gosia

SEKCJA SOCJOLOGICZNYCH PROBLEMÓW BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO POLSKIEGO TOWARZYSTWA SOCJOLOGICZNEGO

INSTYTUT SOCJOLOGII UNIWERSYTETU WROCŁAWSKIEGO
ZAKŁAD SOCJOLOGII GRUP DYSPOZYCYJNYCH

KATEDRA NAUK SPOŁECZNYCH WYŻSZEJ SZKOŁY OFICERSKIEJ WOJSK LĄDOWYCH WE WROCŁAWIU

EUROPEAN ASSOCIATION for SECURITY

zapraszają na międzynarodową konferencję naukową p.t.:

„REKRUTACJA DO GRUP DYSPOZYCYJNYCH – SOCJOLOGICZNA ANALIZA PROBLEMU”

W dniach 6-7 maja 2010 roku, we Wrocławiu, w hotelu „ORBITA” przy ul. Wejherowskiej odbędzie się interdyscyplinarna konferencja pt.
Rekrutacja do grup dyspozycyjnych – socjologiczna analiza problemu

Problematyka konferencji:
Celem konferencji jest rozwój wiedzy socjologicznej na temat procesu rekrutacji do grup dyspozycyjnych oraz wypracowanie rekomendacji dla instytucji zajmujących się zarządzaniem kadrami w instytucjach te grupy organizujących. Grupy te, mając podstawowe znacznie dla zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego państwa (wojny, konflikty przygraniczne, terroryzm, walka z żywiołami i kataklizmami), zostały wyodrębnione w strukturze społeczeństwa polskiego ze względu na ich specyficzną rolę, funkcje i zadania. Są to grupy społeczno - zawodowe wyspecjalizowane do realizacji zadań z zakresu bezpieczeństwa, których funkcjonowanie opiera się na odmiennych niż w społeczeństwie cywilnym relacjach i zależnościach służbowych. Do grup dyspozycyjnych takich jak: wojsko, policja oraz różnego typu straże i służby nie można zastosować schematu opisu zjawisk i procesów stosowanych w analizie innych grup społecznych i zawodowych. Ich specyfika sprawia, że szczególnie cenne wydają się socjologiczne badania empiryczne z udziałem członków grup dyspozycyjnych, osób które swoją przyszłość zawodową związały z realizacją swoistej misji społecznej. Sfery działania, organizacja, problemy owych grup, ich funkcjonowanie w społeczeństwie oraz ich wpływ na otoczenie wiążą się z problemami badawczymi i stanowią wyzwanie dla polskiej socjologii. Owo wyzwanie – było już wielokrotnie podejmowane w kontekście grup dyspozycyjnych i bezpieczeństwa narodowego, roli i znaczenia kobiet w tychże grupach, wpływu wielkiej zmiany na grupy dyspozycyjne, a także ich przekształceń, wreszcie – wybranych kategorii funkcjonariuszy grup dyspozycyjnych. W kontekście tego wyzwania racjonalnym wydaje się podjęcie próby naukowej analizy procesu rekrutacji do grup dyspozycyjnych, rozumianej tu w sposób szeroki jako zapewnianie grupom dyspozycyjnym wymiany personelu oraz nowych zasobów kadrowych.
Problem ten jest szczególnie istotny w świetle procesu profesjonalizacji sił zbrojnych i rosnących społecznych oczekiwań do profesjonalnego działania pozostałych służb mundurowych. Przedmiotem prac uczestników konferencji będą następujące problemy:
• socjologiczna charakterystyka kandydatów do wojska, policji, straży granicznej i innych służb,
• motywy wybory zawodu związanego z grupami dyspozycyjnymi,
• mechanizmy selekcji kandydatów,
• proces internalizacji specyficznych ról społecznych,
• blaski i cienie akcji promocyjnych.

Cele konferencji:

- Prezentacja wyników badań empirycznych dotyczących rekrutacji do grup dyspozycyjnych prowadzonych przez różne ośrodki socjologiczne,

- Wypracowanie kierunków dalszych badań w tym zakresie na bazie wniosków z dyskusji z udziałem środowisk naukowych,

- Doskonalenie warsztatu metodologicznego w zakresie rozpoznawania procesów społecznych związanych z rekrutacją kadr dla wojska , policji, straży granicznej

- Upowszechnienie wyników dociekań naukowych odnoszących się do procesu rekrutacji poprzez publikację materiałów pokonferencyjnych,

- Przygotowanie rekomendacji działań wojska, policji i innych grup dyspozycyjnych odnoszących się do procesu naboru i selekcji kadr

- Wypracowanie wniosków mających na celu poprawę jakości działań promujących służbę w grupach dyspozycyjnych
Ustalenia organizacyjne

Zgłoszenia do udziału w konferencji, wraz ze zgłoszeniem prezentacji podczas konferencji, należy przesłać listem na adres: Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego z dopiskiem „Rekrutacja do grup dyspozycyjnych – socjologiczna analiza problemu”, 51-149 Wrocław ul. Koszarowa 3, faksem 071 326 10 08 lub pocztą elektroniczną dzasia@op.pl, mwojtachnio@op.pl.
1. Formularze zgłoszeniowe udziału w konferencji dostępne są na stronie internetowej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego – http://www.socjologia.uni.wroc.pl
2. Podczas konferencji przewiduje się następujące formy prezentacji: referaty (15 min.), doniesienia (komunikaty) naukowe (10 min.), dyskusje problemowe.
3. Objętość zgłoszonych referatów nie powinna przekraczać 10 stron maszynopisu, a doniesień (komunikatów) naukowych – 4 strony.
4. Do zgłoszenia prezentacji podczas konferencji należy dołączyć streszczenie referatu (doniesienia, komunikatu).
5. Materiały z konferencji zostaną opublikowane w Wydawnictwie Uniwersytetu Wrocławskiego. W celu usprawnienia prac edytorskich Komitet Organizacyjny konferencji uprzejmie prosi o przygotowanie tekstów wystąpień w edytorze Word, na dyskietce (lub CD) oraz w formie wydruku w 1 egz. Teksty wystąpień należy przesłać na adres organizatora konferencji lub dostarczyć organizatorowi w dniu konferencji.
6. Program konferencji wraz z dodatkowymi informacjami organizacyjnymi zostanie rozesłany zainteresowanym do 30.04.2009r.
7. Organizator konferencji zastrzega sobie prawo kwalifikowania tekstów referatów (doniesień, komunikatów) do wygłoszenia i publikacji. Za wygłoszone referaty i komunikaty oraz za ich druk autorzy nie otrzymują wynagrodzenia. Natomiast uczestnicy konferencji otrzymują materiały pokonferencyjne bezpłatnie.
8. Osoby zainteresowane włączeniem swoich referatów do materiałów konferencyjnych proszone są o przesłanie zgłoszenia organizatorom (opłata 200 zł) do dnia 31 marca 2009r.
9. Planowana opłata konferencyjna wynosi 250 zł. Obejmuje ona udział w konferencji, materiały konferencyjne, kawę, herbatę, wodę, ciastka i kanapki w przerwach między sesjami.
10. Zakwaterowanie w czasie konferencji, w hotelu ORBITA będzie odpłatne.
Istnieje również możliwość skorzystania z noclegu w pobliżu miejsca organizacji konferencji o niższej cenie i standardzie. Uczestnik sam dokonuje ustaleń i rezerwacji (Dom Turystyczny SOLO ul. Kwiska 1/3, tel. 071 351 70 11
Szczegóły u organizatorów.
11. Istnieje możliwość uregulowania kwestii finansowych u organizatora w dniu konferencji.Małgorzata Stochmal edytował(a) ten post dnia 22.03.10 o godzinie 21:03