konto usunięte

Temat: PODEJŚCIE NARRACYJNE - KURS PODSTAWOWY

Podejście narracyjne stało się istotnym nurtem w pomocy psychologicznej rozwijającym się od lat 80. ubiegłego wieku. Z jednej strony, nie jest już tylko przemijającą modą w terapii (będąc np. istotnym elementem szkolenia terapeutów rodzinnych), a z drugiej - wciąż cechuje je dynamiczny rozwój i świeżość spojrzenia na problemy, z jakimi zmagają się klienci/pacjenci. Podejście narracyjne wykorzystuje się nie tylko w psychoterapii, ale również w edukacji, pracy społecznej czy interwencjach w lokalnych społecznościach. Staje się ono również coraz bardziej popularne w Polsce, chociaż brak jest szkoleń umożliwiających dokładniejsze je poznanie. Mabor, starając się przybliżyć współczesne nurty pomocy psychologicznej, zaprasza Państwa do udziału w kursie dotyczącym zarówno podstaw teoretycznych, jak i przede wszystkim możliwości wykorzystania metod narracyjnych w różnych kontekstach zawodowych. Szkolenie nastawione jest na praktykę i możliwość integracji dotychczasowego warsztatu pracy z inspiracjami płynącymi ze strony terapii narracyjnej. Kurs ma być okazją do poszerzenia swojej wiedzy (mini wykłady) i umiejętności (ćwiczenia praktyczne) w przyjaznej i sprzyjającej uczeniu się atmosferze.

DO UDZIAŁU W SZKOLENIU ZAPRASZAMY PSYCHOLOGÓW, PSYCHOTERAPEUTÓW, LEKARZY, ALE TEŻ PRACOWNIKÓW SOCJALNYCH ORAZ PEDAGODÓW.
WAŻNE JEST DOŚWIADCZENIE PRAKTYCZNE W SZEROKO ROZUMIANYM OBSZARZE POMAGANIA.

1. Poznanie podstawowych założeń teoretycznych podejścia narracyjnego.
2. Nauczenie się posługiwania się metodą eksternalizacji, nauczenie się analizowania wyjątków i wzbogacania ubogiej opowieści.
3. Nauczenie się prowadzenia re-autoryzacyjnych rozmów.
4. Nabycie umiejętności budowania bogatej opowieści, prowadzenie rozmów przywracających uczestnictwo.
5. Wykorzystanie grupy świadków.
6. Posługiwanie się dokumentami terapeutycznymi ze szczególnym uwzględnieniem pisania listów terapeutycznych.
7. Stworzenie wspierającej się grupy osób, których praca będzie inspirowana metodami narracyjnymi.

Część I Teoria

- Narracje o początkach, czyli zaczynamy od Adama i Ewy.
- Ujęcie życia jako opowieści, czyli zagubieni w bibliotece… – podstawowe założenia terapii narracyjnej.
- Podejście narracyjne jako jeden z nurtów terapii postmodernistycznych (czyli bardzo poważnie zastanawiamy się, czy zebra jest biała w czarne paski, czy też czarna w białe paski): konstrukcjonizm społeczny, postrukturalizm
- opowieści ubogie i zdominowane przez problem, czyli krótki kurs tkactwa.

Część II Praktyka

- Budowanie bogatej opowieści: eksternalizacja, czyli jak problem próbuje zdominować życie i jak się jemu nie dać, wyjątki, czyli o archeologii nadziei, rozmowy re-autoryzujące, czyli jak odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
- Wzmacnianie bogatej opowieści: rozmowy przywracające uczestnictwo, czyli jak nas nie wpuszczają do klubu, to załóżmy swój własny klub, wykorzystanie grupy świadków (nie bierzemy ślubu, ale przełamujemy terapeutyczne konwenanse), dokumenty terapeutyczne, czyli robimy dyplomy i uczymy się pisania listów (zapomniana sztuka epistemologii).

Część III Integracja

- Możliwości wykorzystania metod narracyjnych we własnym miejscu pracy.
- Inspiracje narracyjne w codziennym życiu.
- Narracje o możliwych zakończeniach, czyli nie tylko Apokalipsa

Dr Szymon Chrząstowski
adiunkt na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, psychoterapeuta.
Autor kilkunastu naukowych publikacji w języku polskim i angielskim poświęconych między innymi pomocy psychologicznej. Współautor wkrótce mającej się ukazać książki „Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii”. Ukończył renomowaną szkołę psychoterapii Tavistock Clinic. Uczył się terapii narracyjnej w Wielkiej Brytanii.
W Polsce prowadził szkolenie narracyjne z Hugh Foxem.
Redaktor naukowy książki poświęconej terapii narracyjnej.

Termin: 18 - 19 czerwca 2011 r.
kurs trwa dwa dni (16 godzin szkoleniowych)
Cena: 830 zł/os. brutto

MABOR Centrum Psychologiczno – Medyczne Centrum Doradztwa i Szkoleńń
02-909 Warszawa, ul. Bonifacego 104,
tel./fax. 022/642-78-50 e-mail: cte@mabor.com.pl,
http://www.mabor.com.pl

http://www.mabor.com.pl/PODEJSCIE%20NARRACYJNE_kurs_po...