Gosia Orlikowska

Gosia Orlikowska
dziennikarz/redaktor
/korektor/poszukiwac
z przygód

Temat: Podróżowanie po Rumunii

Witam,
w sierpniu wybieram się na wycieczkę stopem po Europie.Rumunia ma być jednym z celów podróży. Ponieważ będę tam po raz pierwszy, chciałabym się zaopatrzyć w informacje praktyczne na temat w Rumunii:
Jak wygląda podróżowanie stopem? Jest popularne i bezpieczne? Słyszałam, że przyjęła się praktyka, żeby osobie która podwozi autostopowicza wręczyć jakąś sumę pieniędzy - czy to prawda?
Jakie wypada Rumunia pod względem cenowym? Jest tańsza/droższa niż Polska (np. jedzenie,noclegi w hostelach/bilety wstępu do muzeów/pamiątki itp.)?
Biorę ze sobą namiot, ale liczę się również ze spaniem w hostelach - jak wygląda baza noclegowa?
Za wszelkie podpowiedzi i uwagi z góry baardzo dziękuję :)
Łucjan J.

Łucjan J. Taka tam własna
robota

Temat: Podróżowanie po Rumunii

Witam.
Rumunia to jest to. Polecam tą część świata do zwiedzania. Odwiedziłem ten kraj dwukrotnie w 2007 i czerwcu 2010r i zawsze wracałem z pewnym niedosytem i postanowieniem powrotu. W mojej włóczędze zahaczyłem o góry: Rodniańskie, Suhard, Parang i Maramorskie. Ponad to „zaliczyłem” także Transalpinę (DN67C) i trasę Transfogarską (DN7C).

Co można powiedzieć o Rumunii? To kraj dużych kontrastów. Bieda przemieszana z bogactwem. Dwa światy w jednej objętości . Nowoczesność (najnowsze modele aut) otoczona reliktami rodem z XIX w. (dwukółka zaprzęgnięta w woła). Rumunia to często ludzie i widoki jakich nie zobaczy się już w naszej części Europy. Zwłaszcza jeżeli wędruje się z dala od znanych i bardzo często strasznie skomercjonalizowanych ośrodków turystycznych.

Sprawa najważniejsza podczas każdej wędrówki, czyli kasa. Stosunek LEI:PLN ma się mniej więcej jak 1:1. W przypadku innych znanych walut na początku czerwca 2010 na przejściu granicznym w Oradeii przelicznik ten wynosił 1EUR=4,2LEI ; 1USD=3,2LEI.
Miejscowe „plastikowe papierki” ,nazwane tak przez nas ze względu na ich wygląd, za każdym razem nabywałem w miejscowym bankomacie. Właściwie, podobnie ja w Polsce, nie ma większych problemów ze znalezieniem tego cudu techniki. No chyba, że ktoś włóczy się po kompletnych bezdrożach … Kartą płacić można było także w większych sklepach i stacjach benzynowych (z pewnymi małymi wyjątkami).
Ceny w zasadzie podobne do tych jakie mamy w naszym „raju”. Chleb 600g (typu francuskiego)ok. 4LEI, woda mineralna 1,5l ok. 2LEI, piwo URSUS 2,5l ok. 6LEI. Sery i wędliny na podobnym poziomie cenowym jak w Polsce. Za zupę (flaki z mlekiem i czosnkiem) zapłaciłem w motelowej restauracji 10LEI. Uniwersalne danie wędrowca, czyli pizza kosztowała ok. 20LEI, oczywiście cena zależy tu od składników.
Benzyna 95 ma wartość 4,6-4,8LEI/l , ON był po 4,2-4,4LEI/l a LPG po ok. 2,3LEI/l. Tygodniowa wineta za samochód osobowy kosztowała chyba 5EUR.(nie pamiętam dokładnie, ale tej kwoty na pewno nie przekroczyła).

Jeżeli chodzi o noclegi to proponuje zabrać ze sobą namiot. Rumunia jest tym wspaniałym krajem, gdzie biwakowanie „na dziko” nie jest zabronione, a wręcz stanowi pewnego rodzaju tradycję. W zasadzie nie ma problemu, aby się rozbić na tylko uwagę , aby mieć ogień pod kontrolą. Reszta ich nie interesowała. Oczywiście możliwość biwakowania zawęża się do wyznaczonych miejsc w obszarze parków narodowych i rezerwatów.
Jeżeli chodzi o schroniska to tutaj trzeba uważać. Bardzo często są to obiekt sezonowe. W poprzednim roku działały, w bieżącym sezonie stanowią natomiast malowniczą trwałą ruinę lub są zaanektowane przez innych mieszkańców np. leśnych ludzi prowadzących prace leśne.
W kwestii hoteli lub hosteli raczej wypowiadać się nie mogę, bo poza wyjątkowymi sytuacjami nie preferuję tego typu noclegów podczas swoich wędrówek. Z tego co pamiętam noc w motelu *** w okolicach Oradeii wyceniona była na 15-20EUR/os. Na szczęście w Rumuni powstają także gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty na przyzwoitym poziomie, gdzie noc można spędzić za ok40-60LEI. Wystarczy tylko poszukać na necie. Jest tego już całkiem sporo.

Ponieważ Rumunię zwiedzałem przy pomocy własnego transportu, nie mogę się także wypowiadać na temat ichnich realiów w tym zakresie.

Ogólnie ludzie w tym kraju są przyjaźnie nastawieni i skorzy do pomocy, zwłaszcza w górach, ale to już chyba tradycja na całym świecie. Niestety bardzo rzadko znają język inny niż rumuński lub węgierski. Dlatego też polecam zabrać ze sobą jakieś rozmówki polsko-rumuńskie. W połączeniu z mową rąk pozwolą one przełamać lody z miejscowymi i łatwiej się dogadać. W większych miejscowościach znajdzie się zawsze ktoś, kto zna jakiś „normalny” język.
Pewną zmorą są nadal żebracy, głównie cygańskie dzieci. Można ich zbyć, będąc bardzo stanowczym lub po prostu olewając ich. Najczęściej dają wtedy spokój. Bardzo rzadko zdarza się aby dalej się wówczas narzucali.

W telegraficznym skrócie to wszystko co trzeba wiedzieć o tym kraju, aby miło spędzić w nim czas. Jakby pojawiły się jakieś pytania , wystarczy napisać. Może będę w stanie pomóc.
Gosia Orlikowska

Gosia Orlikowska
dziennikarz/redaktor
/korektor/poszukiwac
z przygód

Temat: Podróżowanie po Rumunii

Łucjanie, dziękuję za baaardzo wyczerpującą odpowiedź. W zasadzie wszystko czego chciałam się dowiedzieć - za sprawą Twojego opisu się dowiedziałam.
Ruszam za tydzień..i już się nie mogę doczekać :)
.. o możiwościach poruszana się stopem po Rumunii napiszę po powrocie :)

konto usunięte

Temat: Podróżowanie po Rumunii

Cześć! Do planowania podróży proponuję zakup przewodnika: http://www.travelco.pl/Rumunia_Lonely_Planet_Romania_9... znajdziesz tam opinie o hotelach, fajne knajpki i dużo praktycznych porad.
Pozdrawiam
Maciej S.

Maciej S. Kierownik ds.
Dystrybucji, MSD

Temat: Podróżowanie po Rumunii

Kup e-rowinietę jeśli jedziesz do Rumunii

Od 1 października 2010r. funkcjonuje elektroniczny system wydawania i kontrolowania wieniet w Rumunii.
Co to oznacza.
Kierowcy pojazdów znajdujących się w tranzycie na terytorium Rumunii mogą dokonać zakupu elektronicznj e-rowiniety w stacjach paliwowych MOL, Rompetrol, Petrom lub OMV, w każdym punkcie CNADNR (DRDP-Directia Nationala de Drumuri si Poduri, SND-Sectia Nationala de Drumuri, Agenci Kontroli ), UNTRR (Uniunea Nationala de Transport Roman) oraz w firmach dystrybucyjnych Scalla, Medina i Pasaj.

Mandat za brak e-rowiniety wynosi od 250 - 4.500 RON w zależności od typu pojazdu, dodatkowo płaci się karę w wysokości od 28 EUR do 1.201 EUR (dochody pozabudżetowe CNADNR).

Dotychczasowe ceny rowiniety, zależne od kategorii samochodu, pozostają niezmienione.

Zakupione wcześniej rowiniety są ważne do wygaśnięcia terminu na jaki zostały wydane.

Następna dyskusja:

dojazd do Rumunii !!!




Wyślij zaproszenie do