Krzysztof Mierzejewski

Krzysztof Mierzejewski SharePoint
Consultant

Temat: Ile scheduling jest w planning?

Witam.
Pytanie jak w temacie. Tak z czystej ciekawości, jestem osobą niezwiązaną z branżą planowania produkcji ale z racji studiowanego przeze mnie kierunku ocieram się o problemy efektywnego harmonogramowania. Chciałem się zapytać o ile ten problem jest może nie tyle co życiowy (bo że jest zyciowy to doskonale wiem) ile rozpowszechnony, jak wielu planistów zajmuje się na codzień zagadnieniami związanymi z "planowaniem" rozumianym jako harmonogramowaniem właśnie? Na jakim poziomie (na przykład wprowadzam dane do programu i klikam "harmonogramuj" czy może budowanie swoich własnych strategii, algorytmów harmonogramowania) tacy planiści operują i czy wymagana do tego jest jakaś, nazwijmy to "specjalistyczna" (chodzi mi o to, że "niskopoziomowa") wiedza, na przykład z matematyki dyskretnej, konkretnie całkowitoliczbowej?
Pozdrawiam.
Sławomir C.

Sławomir C. Sales and Operations
Planning Manager

Temat: Ile scheduling jest w planning?

czesc

Mnie nigdy "niskopoziomowa" wiedza nie byla przydatna.

Jezeli chodzi o Axapta to:
Moglem sobie dane zlecenie produkcyjne zaplanowac na poszczegolne gniazda robocze wybierajac wariany planowania w przod i wstecz (wybor roznych dat).

Denerwowalo mnie sztywne ograniczenie ze w systemie tylko jedno zadanie moze byc wykonywane na gniezdzie w jednym czasie, podczas gdy w rzeczywistosci (wykrawarki, malowanie) mozna bylo robic w jednym czasie pare zlecen. Jak sie czlowiek zaczal zastamawiac jak to usprawnic to sie robily schodzi bo na kazdym wydziale trzeba optymalizowac co innego (wykrawanie -powierzchnie, malowanie liczbe przezbrojen). Do tego potrzeba calej masy danych i modyfikacji programistycznych wiec jezeli byla juz jakas zabawa z harmonogramowaniem to tylko intuicyjna z glowy plynaca i tyle.
Karolina Płonka

Karolina Płonka Continuous
Improvement Manager
/ Supply Chain
Manager / S...

Temat: Ile scheduling jest w planning?

Witam,
ja ostatni raz z twoją wiedzą "niskopoziomową" tak w 100% miałam styczność na studiach na zajęciach z haromonogramowania na elastycznych liniach montażowych. W praktyce w tej chwili jedyne co definiuje w swoim narzędziu do planowania to czasy przezbrojeń i konfigurację maszyny (co może a czego nie może produkować dane gnazdo produkcyjne). Najczęściej ostateczną decyzję, na którym gnieździe produkcyjnym wyprodukować dany produkt i tak podejmuję ja, na bazie doświadczenia. Algorytm mojego narzędzia do planowania niestety nie do końca umie zrobić to za mnie (nie jest w stanie przeanalizować aż tylu ograniczeń i powiązań między produktami).

konto usunięte

Temat: Ile scheduling jest w planning?

Cześć,

My w systemie mamy tylko informacja o tym jakie formaty dana maszyna obsługuje, jakie są wydajności przy różnych cechach produktu i ile trwają przezbrojenia.

Odpowiadajac na twoje pytanie, oczywiscie da rade napisac algorytm dla danego przedsiebiorstwa ktory pewnie bedzie robil to co trzeba, ale odpowiedz sobie na pytanie czy bedziesz w stanie ustalic taki proces w firmie aby zasilic system wszystkimi danymi???
Z doswiadczenia wiem ze jest to czesto niewykonalne a bardzo czesto planisci opieraja sie na wlasnej wiedzy, doswiadczeniu i intuicji.
Druga ważna sprawą są proste przyzwyczajenia ludzi i relacje z produkcja, często teoretycznie z sytemu wychodzi ze jakiś plan może być bardziej optymalny ale ludzie na produkcji maja swoje przyzwyczajenia i ograniczenia których nie da rade wrzucić w system, często w takiej sytuacji dobrze jest ich wysłuchać.
Oprócz tego systemy głupieją w sytuacjach nietypowych, np. blednie wpisane dane, brakujące materiały które są obiecane na "gębę" że dojada, albo materiał jest w kontroli jakości, dostępność obsad wraz z umiejętnościami każdego operatora; i tutaj właśnie najlepiej sprawdza się doświadczenie i umiejętności planisty, o dobrego planistę niestety niełatwo.

Pozdrawiam
LukaszŁukasz Skraburski edytował(a) ten post dnia 06.12.07 o godzinie 17:19
Elżbieta P.

Elżbieta P. Specjalista ds.
Planowania
Produkcji, Federal
Mogul Bimet...

Temat: Ile scheduling jest w planning?

Wiatm,
Zgadzam się z przedmówcami, że cieżko jest opierać się w palnowniu i harmonogramowaniu produkcji wyłącznie na systemie komputerowym. wszystko zależy oczywiście od charakteru produkcji danej firmy ale w moim przypadku częstotliwość zmian, awaryjność i częste występowanie "nietypowych spraw" uniemożliwia bazowanie wyłącznie na tym co podpowiada komputer. Doświadczenie, przeczucie planisty jest w takim przypadku nie zastąpione i obala wszystkie podpowiedzi systemu.

Nie znam sie na informatyce ale uważam ze rozwiązaniem byloby dostosowanie systemu do indywidualnego trypu pracy firmy, tzn.do uniwersalnych ram programu dodać szczegóły które występują tylko na tej produkcji. Taki inforamtyk musiałby spędzić min. rok czasu aby dostosowac wszystkie zdarzenia do programu... ale wtedy po co byliby planiści?! zanudziliby się ;-)

Pozdrawiam
Ela Pachnia
Krzysztof Liszkowicz

Krzysztof Liszkowicz Dyrektor Produkcji

Temat: Ile scheduling jest w planning?

Nigdy przy planowaniu nie używałem głębeszej matematyki.
Działania podstawowe (+,-,:,*) do tej pory mi wystarczały no i oczywiście umiejętność logicznego ułożenia planu, wzięcia pod uwagę wszystkich aspektów, czasami pogłówokania nad nowym równaniem.

Systemy są dobre ale nie zastąpią wyczucia, wiedzy, doświadczenia itp.

Temat: Ile scheduling jest w planning?

U nas w firmie wstępne harmonogramowanie następuje na podstawie coverów. Dopiero potem scheduler rozbija poszczególne zamówienie na poszczególne gniazda produkcyjne.
Wyżej ktoś pisał o Axapcie że nie można w tym samym czasie może być wykonwane tylko jedno na gniezdzie w jednym czasie. U nas własnie wchodzi Axapt ai jakoś sobie z tym poradzili technolodzy produkcyjni rozpisując dużo BOM-ów.

Następna dyskusja:

Ile produktów planujecie ?




Wyślij zaproszenie do