Temat: Lyconet to piramida - wyrok sądu apelacyjnego w Szwajcarii

UWAGA NOWY WYROK – LYCONET TO ZŁODZIEJSKA PIRAMIDA!

„Nowy wyrok w cywilnej sprawie przeciwko “firmie rabatowej” Lyoness – sponsorowi klubu piłkarskiego Rapid Vienna. Tym razem Sąd Apelacyjny szwajcarskiego kantonu Zug podtrzymał wyrok sądu niższej instancji, który okreslił Lyoness mianem piramidy finansowej (niem. „Schneeballsystem”). Członkowie otrzymuja pieniądze jedynie gdy wciągają kolejne osoby. Ponadto sąd uznał cały model biznesowy Spółki za nieprzejrzysty.
Lyoness odwołał się od wyroku sadu niższej instancji ale Sąd Apelacyjny odrzucił odwołanie. Wyrok z 28 lutego stanowi iż kolejne zażalenie może dotyczyć jedynie kwestii proceduralnych.
Mimo to Lyoness zapowiada kolejne odwołanie. „W naszej opinii wyrok, dotyczący wyłącznie Lyoness Suisse GmbH, nie jest ostateczny. Lyoness złoży apelację od tej decyzji” – powiedziała dla agencji APA rzeczniczka firmy.
Sąd Apelacyjny z kantonu Zug przeanalizował w szczegółach Lyconet – „kanał sprzedaży” Lyoness. Przyczyną był pozew osoby która od października 2014 do września 2015 wpłaciła do systemu Lyoness niemal 4500 franków CHF (obecnie ok 4,2 tys EUR). Oprócz różnych innych produktów osoba ta kupiła tzw. “discount vouchers” a gdy zażądała zwrotu swoich środków - Lyoness odmówił. Sąd w dwóch instancjach orzekł iż odmowa ta jest bezprawna i że powód miał rację.
Dla Sądu Apelacyjnego cały Lyconet narusza przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (UWG). Korzyści wypłacane Członkom „zalezą głównie od wciągania nowych osób”. Korzyści pochodzące z zakupów u Partnerów Handlowych Lyoness mają jedynie „marginalne znaczenie” – stwierdził Sąd.
„Zarabia się jedynie w wypadku gdy Marketerzy wciągają do Lyconet nowe osoby które dokonują kolejnych wpłat. Wysokość wypłacanych prowizji zależy od ilości osób wciągniętych przez poszczególne osoby i od wzrostu ilości wszystkich Członków w systemie” mówi wyrok. Sąd wskazał iż „nieuczciwy system piramidy polega na tym, że uczestnik otrzymuje wynagrodzenie gdy rekrutuje doń nowe osoby”
Ponadto sąd ustalił że Lyoness „wypłaca pieniądze pochodzące z wpłat osób z dołu piramidy osobom znajdującym się na jej wierzchołku”. Jest to kolejny fakt wskazujący na nielegalny charakter całego przedsięwzięcia.
Sąd Apelacyjny w Zug nie jest pierwszym który zakwalifikował Lyoness jako oszustwo. Jak wspomniano w ww. wyroku: „ dla porządku należy zauważyć, iż nawet austriackie sądy zakwalifikowały system Lyoness jako nieuczciwą piramidę”

http://www.tt.com/home/12782932-91/auch-schweizer-ober...