Magdalena R.

Magdalena R. AP Accountant -
Timken Polska Sp. z
o.o.

Temat: Czy można założyć firmę nie tracąc prawa do zasiłku...

Witam,
Mam umowę o pracę przedłużoną do dnia porodu, a potem chcę iść na roczny zasiłek macierzyński - moje pytanie brzmi jak w temacie. Czy przebywając na zasiłku będę mogła założyć firmę, nie tracąc do niego prawa?
Z góry dziękuję za wszelkie info.
Pozdrawiam.
Przemysław Więcek

Przemysław Więcek doradca podatkowy

Temat: Czy można założyć firmę nie tracąc prawa do zasiłku...

Pani Magdaleno,

pani przypadek jest opisany w art. 30 ust. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: „Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu - przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia”. Pomimo tego, że nie będzie Pani przebywać na urlopie macierzyńskim (umowa o pracę kończy się w dniu porodu), to otrzyma Pani pełnoprawny zasiłek macierzyński. Skoro tak, to nie widzę przepisu, który zabraniałby Pani rozpoczęcia działalności gospodarczej pod rygorem pozbawienia zasiłku macierzyńskiego.
Drugi argument pochodzi z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z art. 9 ust. 1c: „Osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, 4, 5 [m.in. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą], 8 i 10, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów”. Ustawa o ubezpieczeń społecznych przewiduje przypadek, o który Pani pyta, i rozstrzyga, jak płacić składki na ubezpieczenie społeczne.

Pozdrawiam, Przemysław
http://www.lizyngodar.com.pl

Juan Castaneda

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora
Przemysław Więcek

Przemysław Więcek doradca podatkowy

Temat: Czy można założyć firmę nie tracąc prawa do zasiłku...

Panie Juanie,

w przypadku Pana żony sprawa jest moim zdaniem prostsza, bo to przypadek typowy: pracownik na urlopie macierzyńskim. Nie ma zakazu pracy pod rygorem pozbawienia zasiłku macierzyńskiego.
W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczy jej art. 9 ust. 1d: „Osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 [tj. osoby będące pracownikami], 3 i 18a, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu tytułów”. Pana żona jest pracownikiem, więc w okresie dodatkowego zatrudnienia, płatnik będzie musiał opłacać za nią składki na ubezpieczenie społeczne.

Pozdrawiam, Przemysław
http://www.lizyngodar.com.pl

Juan Castaneda

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Następna dyskusja:

Szkolenia BHP - zwolnione z...




Wyślij zaproszenie do