Ania Bisz

Ania Bisz Student, up

Temat: schronienie od strony praktycznej

hej, przejrzałam wszystkie wątki i nie znalazłam odpowiedzi, a dręczy mnie pewna sprawa.
buddyzm jest mi bardzo bliski, byłam parę razy w ośrodku karma kagyu w moim mieście na medytacji, trochę przeczytałam, byłam na paru wykładach. wiem, że w grudniu lama ole odwiedzi Gdańsk i jestem pewna ze chciała bym przyjąć schornienie, ale mam kilka pytań związanych z praktycznym przebiegiem.
rozumiem , że na początku będzie wyklad a potem bedzie mozna przyjac schornienie u lamy - ale co jeśli nie znam języka angielskiego a chcę poprosić o schornienie i jakieś indywidualne praktyki na początek? nawet jeśli wyuczę się jakiejś regułki na pamięć i go o to poproszę, to jak mam zrozumieć to, co do mnie powie :P jak to wygląda ? przepraszam, że zawracam głowę ale trochę nie daje mi to spokoju :)))

konto usunięte

Temat: schronienie od strony praktycznej

Spoko, będzie tłumacz;):)
Jeśli chodzi o indywidualną praktykę to masz niewielkie szanse, że ją otrzymasz:) Raczej czeka cię standardowy cykl praktyk stosowanych w ośrodkach DD. W ośrodkach DD jako podstawową medytację używa się guru jogę XVI Karmapy, a jeśli chodzi o formalną praktykę to zaczynasz od medytacji schronienia, potem nyndro, a po nyndro guru joga VIII Karmapy. Te praktyki tworzą główny rdzeń medytacji stosowanych w DD.
Oprócz nich możesz poznać takie praktyki jak np. medytacja przejrzystego światła, medytacja Kochających Oczu, medytacja Buddy Nieograniczonego Światła, medytację Buddy Medycyny czy praktyka Longcien Njingthig Phoła.paweł włodarczyk edytował(a) ten post dnia 26.10.11 o godzinie 09:08
Ania Bisz

Ania Bisz Student, up

Temat: schronienie od strony praktycznej

Wiem właśnie jak to jest po kolei, ale chyba muszę na początku jakoś zapytać lamę czy mogę zacząć już tą medytację schronienia i jak długo mam ją praktykować nim zacznę nyndro? piszac o indywidualnej praktyce myslalam bardziej o indywidualnej drodze praktyki czyli co i kiedy :)) czyli kiedy mam o to zapytać? podczas przyjmowania schronienia? :P

konto usunięte

Temat: schronienie od strony praktycznej

ania bisz:
Wiem właśnie jak to jest po kolei, ale chyba muszę na początku jakoś zapytać lamę czy mogę zacząć już tą medytację schronienia i jak długo mam ją praktykować nim zacznę nyndro?

Jeśli chcesz możesz ją już teraz praktykować:) Jest to prosta medytacja schronienia, a schronienie zawsze możesz przyjmować i nie musisz czekać na pozwolenie. Jeśli chodzi o medytację schronienia to praktykujesz ją tak długo, aż skompletujesz 11 000 powtórzeń modlitwy schronienia, która stanowi główną część tej praktyki. Oczywiście nie robisz tego jednym ciągiem, ale codziennie w ramach tej medytacji wykonujesz tyle powtórzeń modlitwy schronienia ile chcesz, możesz np. 100x, Innym razem możesz chcieć powtórzyć więcej np. 500X w jednej sesji medytacji. Nie ma ścisłych reguł ile razy należy ją powtórzyć w jednej sesji. Jak masz mało czasu możesz powtórzyć np. 3x,10x i zakończyć medytację. Co jest ważne to to aby się nie forsować ilością powtórzeń w jednej sesji medytacji. Bo to nie oto tutaj chodzi:)
piszac o indywidualnej praktyce myslalam bardziej o indywidualnej drodze praktyki czyli co i kiedy :)) czyli kiedy mam o to zapytać? podczas przyjmowania schronienia? :P
Rozumie:)
Ale tak jak już z wspominałem "indywidualna droga" będzie polegała na tym, że robisz to według opisanego wyżej schematu. Natomiast "co i kiedy" zależy od ciebie np. kiedy skompletujesz 11 000 powtórzeń modlitwy schronienia, wtedy idziesz do ośrodka i prosisz kogoś o wyjaśnienia do pierwszej części nyndro, Kiedy skompletujesz 111 111 powtórzeń pokłonów, zabierasz się za drugą część itd. O szczegóły możesz zapytać w ośrodku.

Normalnie indywidualna praktyka oznacza, że nauczyciel zadaje tobie konkretną praktykę. Może polecić ci powtórzyć określoną ilość mantr, czasem będzie to nyndro, lub jakakolwiek inna odpowiednia "na teraz" dla ciebie praktyka. Kiedy jest ku temu okazja spotykasz się z lamą i podczas indywidualnej rozmowy omawiasz postępy i pytasz "co dalej?".
Natomiast w ośrodkach DD większość jadzie według jednego przepisu. Jest to efekt naszych czasów. Duża ilość uczniów, rzadki kontakt z wykwalifikowanym lamą sprawiają, że współcześnie niektórzy lamowie decydują się na nauczanie według ogólnego schematu "dla wszystkich". Przy czym ów schemat nie jest odgórnie ustalany, lecz indywidualnie przez poszczególnych lamów. Dlatego podkreślam, że jest to styl ośrodków DD, a nie ogólnie mówiąc Karma Kagyu. W Karma kagyu nie ma medytacji schronienia poprzedzającej nyndro. Jeśli ktoś chce nyndro może je zacząć w każdej chwili, nie trzeba żadnych przygotowań. Jeśli ktoś np. nie chce/nie może praktykować nyndro jest wiele innych praktyk, które pozwalają sensownie wykorzystać nasze życie. Jeśli przyjmiesz schronienie i zapytasz lamę od czego masz zacząć i jeśli powiesz mu, że np. bardzo lubisz Buddę Medycyny, wówczas lama może powiedzieć ci "ok. rób tą praktykę", albo powie ci "to nie jest czas na tą praktykę skup się na nyndro, a Budde Medycyny rób od czasu do czasu" itp. itd. A znam taki ciekawy przypadek, kiedy lama powiedział "to nie jest dobry dla ciebie czas na medytację. Idź do szkoły, znajdź sobie dobrą pracę, a dopiero po tym weź się za praktykę". Na tym polega indywidualna praktyka. Jest ona skrojona na twoją miarę. Praktyka medytacji ma tobie służyć, a nie ty praktyce;):)
Powodzenia,
Ania Bisz

Ania Bisz Student, up

Temat: schronienie od strony praktycznej

Dziękuję już wszystko bardzo dokładnie rozjaśnione :))

Następna dyskusja:

Najważniejsze schronienie!




Wyślij zaproszenie do