Dorota Pietrzyk

Dorota Pietrzyk specjalista ds
marketingu, Centrum
Szkoleniowe Frr

Temat: KADRY I PŁACE aktualności

Tutaj zamieszczamy aktualności dotyczące szeroko pojętej tematyki kadr i płac. Inne tematy będą usuwane.
Dorota Pietrzyk

Dorota Pietrzyk specjalista ds
marketingu, Centrum
Szkoleniowe Frr

Temat: KADRY I PŁACE aktualności

Nowy program stosowany do przekazywania dokumentów do ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zweryfikował z wynikiem pozytywnym badanie oprogramowania interfejsowego BUKIGO, przygotowanego przez firmę FORCA Sp. z o.o., pod względem zgodności z wymaganiami określonymi przez Zakład.

Zgodnie z art. 47a ust. 1, 1 a i 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. również z tego oprogramowania płatnicy składek mogą przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe poprzez transmisję danych formie dokumentu elektronicznego lub w formie wydruku.

Źródło
Dorota Pietrzyk

Dorota Pietrzyk specjalista ds
marketingu, Centrum
Szkoleniowe Frr

Temat: KADRY I PŁACE aktualności

Od 21 kwietnia 2012 r. zacznie obowiązywać nowy wzór zwolnień lekarskich

Zmienione zostały druki zaświadczeń lekarskich ZUS ZLA i ZUS ZLA/K. Nowe wzory zaczną obowiązywać od 21 kwietnia 2012 r. Zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane na dotychczas obowiązujących formularzach do wyczerpania zapasów, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r.

Od 21 kwietnia br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydawanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS. Nowe rozporządzenie zmieniło wzory zaświadczeń lekarskich stanowiących załącznik do rozporządzenia.

Zmiany w formularzach zaświadczeń lekarskich są stosunkowo niewielkie. Polegają głównie na zmianie w polu dotyczącym danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej, jakie należy podawać w nowych wzorach formularzy ZUS ZLA i ZUS ZLA/K. Osoby, którym nie nadano numeru PESEL, w dotychczas obowiązujących wzorach zaświadczeń lekarskich mogły podawać numer NIP bądź serię i numer dowodu osobistego. W polu numer „5” ZUS ZLA (oraz w polu numer „2” ZUS ZLA/K) wpisywało się nr „1”, który oznaczał, że w polu numer „6” ZUS ZLA (numer „3” ZUS ZLA/K) jako identyfikator podaje się numer NIP, natomiast po wpisaniu numeru „2” w polu numer „6” ZUS ZLA (numer „3” ZUS ZLA/K) podawało się serię i numer paszportu. W nowym ZUS ZLA usunięte zostało pole numer „5” (w ZUS ZLA/K pole numer „2”). Oznacza to, że w nowych drukach zaświadczeń lekarskich nie można już wybierać, czy podaje się numer NIP czy serię i numer dowodu osobistego. Jeżeli ubezpieczony nie ma nadanego numeru PESEL, w nowych drukach podaje się wyłącznie serię i numer paszportu, nie można już podawać w nim numeru NIP.

Jeżeli ubezpieczony nie ma nadanego numeru PESEL, w ZUS ZLA oraz ZUS ZLA/K należy podawać wyłącznie serię i numer paszportu.

Zaświadczenia lekarskie wystawione na dotychczas obowiązujących drukach stanowią podstawę do wypłaty świadczeń chorobowych aż do 31 grudnia 2012 r.

Źródło:INFORDorota Pietrzyk edytował(a) ten post dnia 28.02.12 o godzinie 16:43
Dorota Pietrzyk

Dorota Pietrzyk specjalista ds
marketingu, Centrum
Szkoleniowe Frr

Temat: KADRY I PŁACE aktualności

Nie zaplanowałeś, zapłacisz podwójnie

Brak ustalenia w harmonogramie odpowiednich godzin wykonywania obowiązków powoduje, że nawet krótkie zadania w dobie spowodują konieczność zapłaty dwukrotnej stawki za dodatkowe godzin.

Do przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy zaliczają się godziny niezaplanowane pracownikowi w grafiku, które nie przekraczają obowiązującej 8-godzinnej dobowej normy. Dodatkowo są to wszystkie godziny świadczone przez pracownika w dniu, w którym zgodnie z grafikiem nie miał on zaplanowanej pracy.

ŹródłoDorota Pietrzyk edytował(a) ten post dnia 13.03.12 o godzinie 10:07
Dorota Pietrzyk

Dorota Pietrzyk specjalista ds
marketingu, Centrum
Szkoleniowe Frr

Temat: KADRY I PŁACE aktualności

Informacja o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (ZUS ZSWA) - tylko do 2 kwietnia!

W tym roku wyjątkowo o 2 dni dłużej, bo do 2 kwietnia 2012 r., ZUS czeka na informacje od płatników o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (ZSWA) za 2011 r.

Oprócz obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych, płatnicy składek zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach pomostowych mają także obowiązek:
-prowadzenia wykazu stanowisk, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
-prowadzenia ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
-informowania ZUS o pracownikach umieszczonych w ewidencji,
-przekazywania do ZUS informacji o liczbie stanowisk pracy, na których jest wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Informacje dotyczące pracowników umieszczonych w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze płatnik składek przekazuje do ZUS w zgłoszeniu danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na formularzu ZUS ZSWA za poprzedni rok kalendarzowy do 31 marca danego roku.

Ponieważ 31 marca wypada w tym roku w sobotę, ZUS czeka na informacje ZSWA za 2011 r. do 2 kwietnia 2012 r.

Źródło
Dorota Pietrzyk

Dorota Pietrzyk specjalista ds
marketingu, Centrum
Szkoleniowe Frr

Temat: KADRY I PŁACE aktualności

Zmiana wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe

Od 1 kwietnia 2012 r. obowiązują nowe wartości stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe. Płatnicy składek zobowiązani do samodzielnego ustalenia wysokości tej stopy.

Przed sporządzeniem dokumentów rozliczeniowych za kwiecień 2012 r. powinni ustalić jej wysokość na podstawie załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowe składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. Nr 200, poz. 1692 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2012 r.

ZUS informuje, że w roku składkowym obejmującym okres od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. wysokość stopy procentowej składki dla płatników składek zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych oraz dla płatników składek niepodlegających wpisowi do rejestru REGON będzie wynosiła 1,93% (50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na w/w rok składkowy dla grup działalności).

Źródło: PAP
Dorota Pietrzyk

Dorota Pietrzyk specjalista ds
marketingu, Centrum
Szkoleniowe Frr

Temat: KADRY I PŁACE aktualności

Likwidacja stanowiska - odprawa dla zwolnionego pracownika

Jeżeli pracodawca zatrudnia 20 i więcej pracowników, to wówczas – w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika – będzie zobowiązany do wypłacenia odprawy z tego tytułu.
Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.) – dalej u.s.z.r. jeżeli przyczyny niedotyczące pracownika, stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1 u.s.z.r. tj. mniej niż w sytuacji zwolnień grupowych, a więc mniej niż:
1) 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
2) 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
3) 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Odprawa ta wynosi równowartość (art. 8 ust. 1 u.s.z.r.):
1) miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
2) 2-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
3) 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Zgodnie z art. 8 ust. 3-4 u.s.z.r. odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a jej kwota nie nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy (tj. jeżeli dojdzie do rozwiązania stosunku pracy w 2010 r. - maksymalna kwota wyniesie 19.755 zł).
Wypłata odprawy powinna nastąpić najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy, ostatecznie w terminie wypłaty ostatniego wynagrodzenia za pracę.

Źródło
Dorota Pietrzyk

Dorota Pietrzyk specjalista ds
marketingu, Centrum
Szkoleniowe Frr

Temat: KADRY I PŁACE aktualności

Kiedy pracodawca może ukarać zatrudnionego karą finansową?

Pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową za naruszenia określonych w kodeksie pracy obowiązków pracowniczych. Art. 108 kodeksu pracy wyczerpująco określa kary jakie pracodawca może nałożyć – karę upomnienia, karę nagany oraz karę porządkową.

Możliwość stosowania kary upomnienia lub nagany jest ukształtowana szerzej niż dopuszczalność stosowania kary pieniężnej - nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
(...)
Jeśli pracodawca zdecydował się ukarać pracownika, o zastosowanej karze zawiadamia na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się przez pracownika tego naruszenia oraz informując go o prawie zgłoszenia sprzeciwu i 7-dniowym terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika.

Źródło

Więcej na temat obowiązujących przepisów prawa pracy oraz rozwiązywania trudnych przypadków w stosunku do pracowników dowiecie się Państwo na szkoleniu "CERTYFIKOWANY KURS KADRY I PŁACE OD PODSTAW - wieczorowo"
WARSZAWA, 10.09.-03.10.2012
KATOWICE, 25.09.-30.10.2012
Michał Struve

Michał Struve STRUVE Sp. z o.o.

Temat: KADRY I PŁACE aktualności

Witam serdecznie!

Firma STRUVE Sp. z o. o. organizuje szkolenia kadrowo-płacowe w samym centrum miasta Poznania.

Szkolimy z zakresu kadr i plac na poziomie podstawowym oraz zaawansowanym.
Dodatkowo przeprowadzamy również szkolenia z obsługi programów księgowych takich jak:
- Płatnik - poziom podstawowy i zaawansowany
- Optima kadry i płace - poziom podstawowy i zaawansowany
- Symfonia kadry i płace - poziom podstawowy i zaawansowany

Szkolenia można dowolnie ze sobą łączyć i modyfikować w zależności od potrzeb grup i uczestników zajęć.
To ciekawa alternatywa dla wszystkich pozostałych szkoleń, ponieważ możemy przeprowadzić zajęcia z ogólnych zagadnień dotyczących kadr i płac jak i dopasować tematykę szkoleń do konkretnych potrzeb.

Proponujemy bardzo konkurencyjne ceny i serdecznie zapraszamy na szkolenia.

Więcej info na naszej stronie internetowej:
szkoleniakomputerowe.poznan.pl



Wyślij zaproszenie do