konto usunięte
Temat: Jaki typ urządzenia chłodniczego wybrać dla zaplecza...
Główne kryteria wyboru zawsze pozostają te same:- walory użytkowe
- energooszczędność
- korzyści jakie dają urządzenia dla skutecznego procesu sprzedaży
Walory użytkowe urządzeń chłodniczych to oczywiście wymiary zewnętrzne, pojemność, trwałość, a w przypadku urządzeń dla sklepów dodatkowo, wygląd i atrakcyjność ekspozycji produktów.
Urządzenia chłodnicze w kuchni zużywają około 6% całkowitej energii zużywanej w procesach przygotowywania posiłków. Nie jest to dużo w związku z tym energooszczędność urządzeń chłodniczych nie bywa najważniejszym kryterium wyboru urządzeń dla zaplecza kuchennego.
W przypadku sklepów udział urządzeń chłodniczych w zużyciu energii jest na bardzo wysokim poziomie i w tym przypadku, użytkownicy biorą ten element, jako istotne kryterium wyboru urządzenia.
Urządzenia chłodnicze dla sklepów to zazwyczaj otwarte regały, lub przeszklone lady i szafy chłodnicze. Im więcej przeszkleń i lepsze oświetlenie tym ekspozycja towaru jest atrakcyjniejsza dla klienta. Na tych elementach wyposażenia, właściciele sklepów nie oszczędzają a wprost przeciwnie szukają atrakcyjnych wzorniczo urządzeń chłodniczych, które mogą poprawić możliwości sprzedaży towarów. Istotnym elementem podjęcia decyzji zakupu przez klienta jest atrakcyjny wygląd produktu w związku z tym produkt musi być dobrze oświetlony. Aktualnie wszyscy producenci oferują oświetlenie LED w ciepłych kolorach co wpływa na efekty wizualne i obniża zużycie energii do schładzania przestrzeni chłodniczej.
Urządzenia chłodnicze w sklepach mogą być otwarte lub przeszklone. Zarówno lady chłodnicze, szafy chłodnicze i mroźnicze przeszklone zużywają znacznie więcej energii niż te z drzwiami pełnymi ( lepiej izolowanymi) ale nieporównywalnie mniej niż urządzenia z otwartą powierzchnią składowania typu regały chłodnicze najczęściej wybierane do dużych sklepów oferujących produkty spożywcze.
Kilka porad dotyczące oszczędzania na kosztach eksploatacji urządzeń chłodniczych.
1. Kupuj urządzenia z zamkniętą komorą chłodzenia o ile to możliwe nie przeszkloną.
2. Dbaj o czystość elementów wymienników ciepła umiejscowionych
3. Regularnie odszraniaj powierzchnie wymienników ciepła zamocowane w komorze chłodzenia
4. Dbaj o prawidłowe działanie elementów typu samodomykacze drzwi
5. Uszkodzone uszczelki drzwi niezwłocznie wymieniaj
6. Kupuj urządzenia z oświetleniem LED zamiast żarówek tradycyjnych.
7. Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych agregatu chłodzącego tak by cyrkulacja powietrza była zachowana
8.Grupuj urządzenia chłodnicze z dala od okien i elementów grzejnych.
Zapraszam do dyskusji!Ten post został edytowany przez Autora dnia 28.05.13 o godzinie 11:24