Wiesław Wielanek

Wiesław Wielanek prawnik, Bank BPS
S.A.

Temat: Odstapienie od umowy wzajemnej.

Mam taki merytoryczny problem i może ktoś mi pomoże. Czy w przypadku odstapienia od umowy wzajemnej, konkretnie umowy o roboty budowlane, w której strony oznaczyły ryczałt, zwrot wzajemnych świadczeń rozlicza się w oparciu o ten ryczałt czy też liczy sie konkretną wartość świadczeń? Pytam o metodę rozliczenia świadczenia niepieniężnego. Tam gdzie się zaczęło życie zwyczajnie skończył mi się komentarz. Chyba jak zwykle.
Adam Jerzy F.

Adam Jerzy F. Doradca prawny sieci
franchisingowej,
Krislex KDP

Temat: Odstapienie od umowy wzajemnej.

Zgodnie z treścią art. 632 par. 1 k.c. Jeżeli strony umówiły się o wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac. Przepis ten znajduje także odpowiednie zastosowanie w zakresie umowy o roboty budowlane (jako szczególna postać umowy o dzieło)

Tym samym to ustalony ryczałt, a nie faktycznie poniesione przez stronę koszta stanowią wyznacznik jej świadczenia wzajemnego, podlegającemu zwrotowi w przypadku odstąpienia.
Oczywiście nie wykluczonym jest, przy zastosowaniu par. 2 odwołanie się do klauzuli rebus sic stantibus i żądanie dokonanie przez sąd modyfukacji roszczenia podlegającemu zwrotowi, ale z uwagi na stopień skomplikowania takiego procesu nie polecałbym tego rozwiązania.

zob. także wyrok SN z 1998-11-20 II CKN 913/97


Ps. moje uwagi mogą być o tyle niecelne, iż nie sprecyzowałeś podstawy faktycznej odstąpienia.

Pozdrawiam.



Wyślij zaproszenie do