konto usunięte

Temat: Składowanie

Witam. Coraz więcej informacji z świata polityki dociera do nas o tym, że jednak w Polsce powstanie elektrownia jądrowa (możliwe, że nawet kilka).
Zastanawiam się nad kwestią składowania. Czy jest tutaj ktoś z geologów który by miał rozeznanie gdzie w Polsce istnieją odpowiednie formy geologiczne do składowania takich odpadów.Kopalnie soli kamiennej?
Wszystko wskazuje na to, że elektrownia będzie budowana na północy. Trasa takiego ładunku będzie stosunkowo długa. Tutaj duże pole popisu dla tych co będą chcieli się przykuwać do torów. A może takie miejsca istnieją na północy ?

konto usunięte

Temat: Składowanie

Najbardziej niebezpieczną ich formą są odpady wysokoaktywne, a przede wszystkim zużyte paliwo jądrowe, które stanowią ok. 3% wszystkich odpadów, ale pochodzi od nich aż 95% promieniowania. Odpady te muszą przejść kwarantannę w specjalnych basenach przy elektrowniach, a następnie muszą być składowane w specjalnych beczkach, na głębokości co najmniej 500 m, w regionach stabilnych geologicznie.
Wypalone paliwo jądrowe jest przechowywane przez około 10 lat w basenach wodnych na terenie elektrowni podczas, których znacznie maleje aktywność produktów rozszczepienia. Następnie zużyte paliwo może ulec przeróbce polegającej na odzyskaniu pozostałego w nim uranu oraz wytworzonego plutonu. Dotychczas tylko w Szwecji, Kanadzie i w Szwajcarii podjęto decyzje o ostatecznym zagospodarowaniu wypalonego paliwa. Obecnie, wobec niskich cen uranu i wielkich zapasów broni jądrowej, taka przeróbka się nie opłaca, toteż paliwo jest składowane w suchych przechowalnikach w celu uniknięcia korozji, gdzie czeka na ewentualne zmiany na rynku paliw jądrowych. Najlepszym zabezpieczeniem wysoko aktywnych produktów rozszczepienia jest ich zeszklenie i umieszczenie w pojemnikach z nieoddziałujących chemicznie materiałów, które z kolei, otoczone warstwą gliny nie przepuszczającej wody są składowane na dużych głębokościach pod ziemią lub wewnątrz gór. Taka procedura sprowadza praktycznie do zera prawdopodobieństwo przedostania się substancji radioaktywnych do biosfery .
Michał Zagalski

Michał Zagalski Dyrektor Projektu w
Biurze
Bezpieczeństwa PKP
S.A., Audyt...

Temat: Składowanie

Nie sposób się nie zgodzić z przedmówczynią.
Ja nie obawiam się o składowanie, gdyż obecnie mamy już na terenie kraju składowisko (Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie) w północnej części województwa mazowieckiego, które funkcjonuje już od dłuższego czasu i jakoś transport do tego składowiska odbywa się bez większych zakłóceń.
Oczywiście może to się zmienić po wybudowaniu w Polsce elektrowni jądrowej - ale może na to najpierw poczekajmy i dopiero później się zamartwiajmy :)

Pozdrawiam.
Dawid Ireno

Dawid Ireno Software Architect

Temat: Składowanie

A jakie są możliwości pożytecznego wykorzystania takich odpadów?

konto usunięte

Temat: Składowanie

Francuzi np. wykorzystują wypalone paliwo ponownie do reaktora tak zwane paliwo MOX ale głównie jest to odzyskany Pluton i Uran. Jak można by wykorzystać albo czy się wykorzystuje aktynowce, nie wiem.



Wyślij zaproszenie do