Temat: Zanim wybudujesz dobrze wybierz

Witam,

Często jesteśmy zorientowani na koszty nowego domu i usiłujemy oszczędzić. Z poziomu klienta doradca, handlowiec usiłuje wcisnąć coś klientowi...ale nie zawsze tak jest.

Pewne prace i pewne nasze wybory zostają na lata w naszym budynku. Dlatego warto jest dobrze przemyśleć jakie materiały zostaną wybrane.

Obecnie zajmuję się tematem ogrzewania niskotemperaturowego, płaszczyznowego, gdzie ciepło jest oddawane przez promieniowanie, a nie ogrzewanie powietrza => wywołujące konwekcję powietrza. Co to oznacza?

W pomieszczeniu ogrzewane są sprzęty i ludzie, a nie powietrze. Brak konwekcji, to brak unoszenia kurzu, alergenów. Takie powietrze nie jest jonizowane dodatnio. Temperatura odczuwalna to 22-23st C, a w pomieszczeniu jest tylko 19St. C (oszczędność). Mniej chorujemy w takiej temperaturze.

Inna zaleta, to brak grzejników

Dodatkowo w takim systemie jest do 7 razy mniej czynnika grzewczego (woda, glikol) w stosunku do ogrzewania tradycyjnego, a temperatura tego czynnika to 25-27st. C (kolejna oszczędność).

Wykonanie dobrego i sprawnego systemu grzewczego, to oszczędność na lata i jak mawia mój kolega: " Piec możesz zmienić zawsze, ale system grzewczy zostaje na lata". Taka inwestycja zawsze się opłaca.

Takie ogrzewanie idealnie nadaje się do pomp ciepła, solarów, a nowoczesne pompy ciepła (dwu-obiegowe, pierwsza generacja to trzy obiegi) nie wymagają wierceń po 120m w ziemi, a tylko ok 30m (oszczędność) lub rowu 25m x 1,5m x 2m. Za jakiś czas powszechne będę pompy jedno-obiegowe, które jeszcze zredukują kosztowne prace ziemne.

Przy zastosowaniu akumulatora ciepła i ciągłej pracy pompy na elektrycznej taryfie nocnej uzyskujemy współczynniki rzędu 1:6, czyli na 6kW, które produkuje pompa przypada zużycie prądu na poziomie 1kW.!!!

Zapraszam do obejrzenia prezentacji:
http://www.youtube.com/edit?ns=1&video_id=aGYGUDaWXX8

Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do współpracy
Przemek Wojtasik