Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Chiny stawiają na "zieloną gospodarkę" - CRI

Chiny stawiają na "zieloną gospodarkę" - CRI

http://polish.cri.cn/581/2011/04/25/162s104809.htm

Z początkiem tego roku na ulicach podpekińskiego miasteczka Yanqing pojawiało się 50 elektrycznych taksówek. Ich pojawienie się to znak, że "zielona", czyli przyjazna środowisku naturalnemu, gospodarka pojawia się w codziennym życiu Chińczyków i niedługo będzie miała wpływ na życie każdego z nich.

Dlaczego trzeba rozwijać ekologiczną gospodarkę? Wang Chuanfu, prezes koncernu motoryzacyjnego BYD, który jest liderem w produkcji samochodów napędzanych nowymi źródłami energii, wylicza:

"Kryzys naftowy ma na Chiny znaczny negatywny wpływ. W ubiegłym roku chiński przemysł motoryzacyjny rozwijał się w bardzo szybkim tempie. Za 10-20 lat każda chińska rodzina posiadać będzie samochód. W Chinach jest 400 gospodarstw domowych. Jeśli każde z nich posiadać będzie samochód, po naszych drogach jeździć będzie 400 milionów aut. Każde z nich zużywa dwie tony ropy rocznie. Z rachunku wynika, że Chiny będą musiały kupować 800 milionów ton ropy naftowej rocznie. Jest oczywiste, że takiej ilości ropy naftowej kupić się nie da. Bezpieczeństwo naftowe to czynnik decydujący o bezpieczeństwie narodowym."

Aktualnym trendem w rozwoju globalnej gospodarki jest zmiana modelu rozwoju, polegająca na przebudowie przemysłu w oparciu o nowe, przyjazne dla środowiska źródła energii. Ten proces dokonuje się również w Chinach. Podczas tegorocznych sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych i Komitetu Krajowego Ludowej Politycznej Rady Konsultatywnej Chin przyjęty został XII Plan Pięcioletni, który eksperci okrzyknęli „pierwszym zielonym planem pięcioletnim" w historii Chin. W swoim sprawozdaniu z prac rządu premier Wen Jiabao przedstawił chińskie plany dotyczące redukcji emisji dwutlenku węgla i zużycia surowców energetycznych w ciągu najbliższych pięciu lat:

"W ciągu najbliższych pięciu lat udział niekopalnych surowców energetycznych w pierwotnym zużyciu energii zostanie podniesiony do 11,4%. Zużycie energii oraz emisja dwutlenku węgla w przeliczeniu na jednostkę PKB zmniejszą się odpowiednio o 16% i 17%, a produkcja podstawowych rodzajów zanieczyszczeń spadnie o 8 do 10%."

Minister stojący na czele Państwowego Komitetu Rozwoju i Reform Zhang Ping precyzuje rządowe plany na najbliższe pięć lat:

"Musimy podjąć pewne konkretne działania, do których należą: dostosowanie struktury gospodarki, eliminacja zacofanych mocy produkcyjnych, ograniczenie rozwoju energochłonnych i emitujących duże ilości zanieczyszczeń gałęzi przemysłu, rozwijanie nowych gałęzi przemysłu oraz sektora usług. Musimy aktywnie wspierać postęp technologiczny, zwłaszcza w dziedzinie technologii i produktów energooszczędnych, realizować projekty zmierzające do ograniczenia zużycia energii, a także przyspieszyć transformację technologiczną przedsiębiorstw. W tym celu konieczna jest mobilizacja wszystkich sił, wykorzystanie zaawansowanych technologii oraz zastosowanie energooszczędnych produktów."

Profesor Centralnej Szkoły Partyjnej Xin Ming zwraca uwagę na bezprecedensowe potraktowanie ekologicznego rozwoju jako priorytetu w XII Planie Pięcioletnim:

"XII Plan Pięcioletni jasno wskazuje, na czym polega 'zielony rozwój'. W dokumencie tym wiele miejsca poświęcono nowym źródłom energii, ochronie środowiska, biotechnologii, a także zaawansowanej technologicznie produkcji. Te dziedziny otrzymają wsparcie polityczne i finansowe, a także inne formy wsparcia. W okresie realizacji XII Planu Pięcioletniego prowadzone będą również działania na rzecz zmiany stylu życia w chińskich miastach tak, aby wiązał się on z jak najniższą emisją gazów cieplarnianych. Ekologiczny rozwój będzie zatem w Chinach wspierany na wiele sposobów."

Wprawdzie przyjazny środowisku rozwój gospodarki zaczął się w Chinach stosunkowo późno, w ciągu ostatnich lat mocno przyspieszył. W roku 2010 Chiny znalazły się na pierwszym w świecie miejscu pod względem łącznej mocy zainstalowanych elektrowni wiatrowych. Plasują się również w czołówce krajów produkujących i wykorzystujących energię słoneczną. Kolejne lata będą okresem jeszcze większej "zielonej rewolucji". Wstępnie opracowano już narodowy plan rozwoju nowej energetyki, który przewiduje na okres 2011-2020 inwestycje w rozwój elektrowni wodnych, wiatrowych, słonecznych i wykorzystujących biomasę o łącznej wartości 5 bilionów juanów. Celem tych przedsięwzięć jest zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na energię przy wykorzystaniu czystych źródeł.

Na całym świecie traktuje się rozwój nowych źródeł energii jako strategiczny kierunek rozwoju gospodarczego. Dla Stanów Zjednoczonych ma to być przełom, który doprowadzi do ożywienia amerykańskiej gospodarki. Unia Europejska postanowiła przeznaczyć 105 miliardów euro przed rokiem 2013 na rozwijanie gospodarki niskoemisyjnej. Również Japonia zamierza intensywnie rozwijać energetykę słoneczną, aby wywołać "niskoemisyjną rewolucję XXI wieku".

W wyścigu ku gospodarce przyjaznej środowisku nadal wyraźnie widać różnice w potencjale między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Niemniej jednak, rozwój Chin nabiera tempa. Xin Ming z Centralnej Szkoły Partyjnej uważa, że rozwój gospodarki niskoemisyjnej jest dla Chin większym obciążeniem niż dla państw wysoko rozwiniętych:

"Musimy rozwijać gospodarkę niskoemisyjną, ale jest to dla nas sporym ciężarem. Rozwój społeczno-gospodarczy ludzkości przebiega etapami. Nasz kraj znajduje się nadal na etapie rozwoju przemysłu ciężkiego; nie zakończyliśmy jeszcze industrializacji. Na Zachodzie industrializacja została już zakończona. W tej dziedzinie Chiny pozostają w tyle."

Dyrektor Instytutu Gospodarki Światowej Chińskiej Akademii Współczesnych Stosunków Międzynarodowych Chen Fengying uważa, że kluczem do sukcesu jest innowacyjność:

"Najważniejsze są innowacje technologiczne. Zarówno węgiel, jak i ropa naftowa czy gaz ziemny, zostaną pewnego dnia całkowicie zużyte. W związku z tym innowacje technologiczne mają kluczowe znaczenie dla pozycji danej gospodarki w epoce postnaftowej. W strategiach rozwoju nowych źródeł energii przyjętych w Stanach Zjednoczonych, Japonii czy Chinach kluczowe jest osiągnięcie technologicznego przełomu."

W globalnej konkurencji w dziedzinie rozwoju gospodarki ekologicznej czynnikiem decydującym o zwycięstwie jest dokonanie przełomu technologicznego i integracja innowacji technicznych. To akurat jest słabą stroną Chin. Zastępca sekretarza władz prowincji Guangdong i prezes Akademii Nauk Prowincji Guangdong Chen Yong mówi:

"Nasze kluczowe technologie pozostają nadal na poziomie z lat 70-tych ubiegłego wieku. 50% branży ekologicznej stanowią ekologiczne usługi. Trzej giganci, czyli Japonia, Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia mają 87-procentowy udział w tym rynku. Uważam, że musimy posiadać własne technologie i własny sektor usług w dziedzinie energetyki i ochrony środowiska. To będzie miało istotny wpływ na bezpieczeństwo państwa i życie jego mieszkańców."

Eksperci uważają, że choć droga do stworzenia dojrzałego łańcucha przemysłowego "zielonej gospodarki" jest nadal daleka, Chiny muszą podejmować nieustanne wysiłki w tym zakresie. Tylko w ten sposób będą mogły osiągnąć autonomiczną pozycję w globalnej konkurencji w nowej epoce.

http://polish.cri.cn/581/2011/04/25/162s104809.htm

---------------------------------------------------------------

Chiny likwidują mniejsze kopalnie i tradycyjne elektrownie. Czas na atom.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,9495721...Marcin Nowak edytował(a) ten post dnia 27.04.11 o godzinie 18:35