konto usunięte

Temat: Zone 1 (ATEX) - trójnik kablowy typ zabezpieczenia "e"

Witam,
Zastanawiam się nad urzyciem w jednym projekcie trójnika tak by rodzielic dwa kable wychodzące z jednego portu. Konfiguracja ukłądu to:
- wyjscie z urządzenia II 2G Ex "d" przez port 3/4" NPT, dwa kable
- w trójniku kazdy z przewodów wychodzi osobnym portem zabezpieczonym dławikami II 2G Ex "e".
Zastanawiam się czy któs uzywął takiego rozwiązania i czy jest ono mozliwe, gdyż jeden z "flame path" jest zaprojektowany na porcie wyjściowym urządzenia.
Z góry dziękuje za wszelkie sugestie. Pozdrawiam Łukasz

konto usunięte

Temat: Zone 1 (ATEX) - trójnik kablowy typ zabezpieczenia "e"

Cześć,

Jako że nikt nie podzielił się ze mną opinia na ten temat sam musiałem rozwiązać to zagadnienie.
Omawiane problem dotyczy urządzenia, w którym obudowa typ "d" zabezpieczała czujnik położenia, nie będący w wykonaniu Ex.

1. Urządzenie to jest sprzedawane na EU oraz USA (NEC500), tak więc wykonanie wzmocnione typ "e" nie wchodzi w rachubę gdyż nie jest rozpoznawane dla dywizyjnej klasyfikacji NEC 500.

2. Przykładowe rozwiązania dla tego problemu.
2.1 Wyprowadzić należy oba przewody do "conduit" oraz doposażyć go w tzw. "flame blocker". Za tym zestawem przewody można poprowadzić typowym "industrial conduit" i w nim można zastosować rozdzielacz. To rozwiązanie jest jednak kłopotliwe w montażu, zwłaszcza na produkcji.
2.2. Zastosować pojedynczy hermetyczny przewód wielożyłowy oraz cable glands typ "d". Za cable gland przewód można rozdzielić.

Jeśli ktoś ma jakieś inne pomysły chętnie się z nimi zapoznam.
Pozdrawiam, Łukasz

Temat: Zone 1 (ATEX) - trójnik kablowy typ zabezpieczenia "e"

Did you read about atex case studies?

konto usunięte

Temat: Zone 1 (ATEX) - trójnik kablowy typ zabezpieczenia "e"

Hi,
I don't know what language I should use. I will answer in Polish. If you will have problem with reading please write to me and I will rewrite this test in English.

Witam,
Ten szczegółowy przypadek który opisałem, musiałem rozwiązać kilka lat temu. Niestety nei udało mi się zawiązać jakiejś dyskusji na forum a i Pana link, raczej przedstawia ogólny opis zagadnienia a nie opinię na ten temat. Obecnie nie zajmuję się już wybuchowością ale z tego co pamiętam rozwiązaniem jednym w tym wypadku był system z zabezpieczeniem typu "d" - ze względów technicznych oraz legislacyjnych.
Rozwiązanie z przewodem jest niedopuszczalne, gdyż nie ma (lub też nie było gdy się tym interesowałem) hermetycznych przewodów które dawały by bezpieczeństwo przeciwwybuchowe. Istnieje problemy techniczne jak na przykład migracja gazu przez wypełnienie przewodów, zwłaszcza gdy jest różnica ciśnień na krańcach oraz brak gwarancji że wybuch na jednym końcu nie zostanie "przeniesiony" przez przewód na drugą stronę.
Pozdrawiam serdecznie
Michał Kotrysiak

Michał Kotrysiak Projektant Automatyk
- Elektryk

Temat: Zone 1 (ATEX) - trójnik kablowy typ zabezpieczenia "e"

Witam,

A co pan rozumie pod pojęciem "hermetyczny przewód", bo przyznam szczerze że chyba nadmiernie komplikuje pan problem.
Z obudowy Ex d wychodzimy poprzez dławik Ex d kablem wielożyłowym (tutaj w zależności od wymagań niepalny, bezhalogenowy, 0,6/1kV itp.) i dalej można go rozdzielić w skrzynce Ex e na ile się chce odpływów.

Oczywiście wszystko musi posiadać odpowiednie cechy dostosowane do wymagań strefy.

konto usunięte

Temat: Zone 1 (ATEX) - trójnik kablowy typ zabezpieczenia "e"

Witam,
Dziękuje za odpowiedź.

Typ zabezpieczenia Ex e nie jest dozwolony dla HazLoc.

Własnie tutaj mam pytanie któe może nieszczęśliwie nazwałem "kablem hermetycznych". przewód wielożyłowy ma najczęściej wypełnienie, które zapewnia mu m. in. hermetyczność. Jednak w poszukiwaniach w internecie znalazłem, że takie rozwiązanie nie jest dopuszczalne gdyż nie ma kabli w wykonaniu Ex d. Czyli w przypadku wybuchu gaz może zostać "przeciśnięty" przez wewnętrzne wypełnienie lub istniejące szczeliny, i to spowoduje że znajdzie się on w strefie bezpiecznej. Tak samo jest z problemem "leackage" gazu gdy istnieje różnica ciśnień na dwóch końcach kabli. Dlatego tez w North America stosują conduity w wykonaniu Ex d i tzw. flame blocker'y. Wtedy cały tor jest w wykonaniu typ Ex d.

Z góry dziękuje za Pański komentarz.

Następna dyskusja:

ATEX Guidelines - The 4th E...




Wyślij zaproszenie do