Temat: Ulica Stanisława Lema - Kraków uczci pamięć pisarza

Ulica projektowana na odcinku od al. Jana Pawła II do al. Pokoju w Krakowie otrzyma imię Stanisłwa Lema. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miasta Krakowa. Z propozycją w tej sprawie wystąpił prezydent miasta Jacek Majchrowski, w ubiegłym roku, zaraz po śmierci pisarza. Decyzja mogła zapaść dopiero teraz, gdyż nazywanie ulic, placów i parków nazwiskami osób zmarłych jest możliwe najwcześniej po upływie dwóch lat od ich śmierci. W przypadku Lema należało odczekać tylko rok, bowiem w przypadku laureatów Nagrody Nobla i Honorowych Obywateli Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa dwuletni okres ulega skróceniu do jednego roku. Stanisław Lem jest honorowym obywatelem Krakowa od 1997 roku.
(al), onet.pl

konto usunięte

Temat: Ulica Stanisława Lema - Kraków uczci pamięć pisarza

i fundamentalistycznie zorientowane środowiska nie miały nic naprzeciw? aż niemożliwe...
pewnikiem jeszcze będą miały, jak już się tabliczka z nazwą ulicy pojawi

btw. z Lema magisterkę pisałem :o)

Temat: Ulica Stanisława Lema - Kraków uczci pamięć pisarza

O!!
I poznałeś mistrza osobiście?

konto usunięte

Temat: Ulica Stanisława Lema - Kraków uczci pamięć pisarza

o ile to można tak nazwać
usiłowałem bowiem dojść do głosu, żeby zadać choć jedno pytanie a potem wpadła jego żona i zameldowała, że nie można go męczyć i na tym się skończyło ;)
ale to było całe wieki temu

konto usunięte

Temat: Ulica Stanisława Lema - Kraków uczci pamięć pisarza

a skoro już jesteśmy przy Lemie, to bardzo interesująco wyraził się był na temat internetu:
"Nie sądziłem, że na świecie jest aż tylu idiotów - dopóki nie zobaczyłem Internetu."

czy on kiedy powiedział coś, co nie było strzałem w 10tkę?!

Temat: Ulica Stanisława Lema - Kraków uczci pamięć pisarza

Znalazłam wypowiedż Lema sprzed 13 lat.

Krzysztofie, Ty to oczywiście znasz, ale pomyślałam o innych :)

„Tak zatem cold war zastępować poczyna information war. Być może coraz trudniejsze stanie się rozróżnianie ziarna od plew, prawdy od kłamstwa, danych autentycznie wzbogacających wiedzę od falsyfikatów, a przede wszystkim odsiewanie informacyjnego śmiecia. Wirtualne biblioteki, wirtualne domy towarowe stają się wirtualnymi labiryntowiskami. Nie wiem czemu, już teraz wykraczając poza obszar tych wszystkich elektronicznych zmagań, ideałem godnym ścigania i doścignięcia zdaje się fanatykom informacyjnej autostrady i jej bocznych odgałęzień ( jak cyberspace) człowiek zamknięty w uszczelnionym kokonie elektronicznym, który z innymi ludźmi może się komunikować przede wszystkim za pośrednictwem Sieci, który poprzez przewody, dzięki pajęczynie elektronowej, może, nie ruszając się z fotela, zastygły w jednym miejscu, zwiedzać kontynenty, nabywać, kupować, inwestować, poznawać innych ludzi, wieść z nimi dyskursy, grać w sto tysięcy rozmaitych gier i loterii, doznawać rozkosznych szoków na widok innopłciowej nagości, a wreszcie, jak to nazwałem ongiś, podlegać fantomatyzacji.”

z: „Szarańcza informacyjna” 1994r.

Temat: Ulica Stanisława Lema - Kraków uczci pamięć pisarza

Ukazał się pierwszy polski leksykon wiedzy o Lemie

"Co to są sepulki? Wszystko o Lemie" - to pierwszy polski leksykon wiedzy o autorze "Bajek robotów", który właśnie trafił do księgarń.

- Nie polecam czytania tej książki od deski do deski. Skonstruowałem ją tak, żeby można było rozpocząć i przerwać czytanie w dowolnym momencie - powiedział autor książki Wojciech Orliński.

Książka Orlińskiego jest pierwszym przewodnikiem po życiu i twórczości Lema. Są tu informacje o dziełach autora "Solaris" i ich losach, adaptacjach filmowych, najważniejszych poglądach i przekonaniach, przyjaciołach i wrogach, a także bohaterach książek.

- Pisałem tę książkę bardzo długo, od 2001 roku. Pierwotnie chciałem stworzyć wielki leksykon stworzonego przez Lema świata, na wzór analogicznych książek o Tolkienie czy "Gwiezdnych wojnach". W końcu wyszło co innego - zrezygnowałem z ambicji ogarnięcia tego świata, pisałem hasła o tym, o czym umiałem coś ciekawego napisać - mówił Orliński podczas poniedziałkowej promocji książki w Warszawie.

Leksykon Orlińskiego - wbrew podtytułowi "Wszystko o Lemie" - nie aspiruje do rangi kompendium gromadzącego całą wiedzę o tym pisarzu. - Nie da się o Lemie napisać wszystkiego, podobnie jak nie da się powiedzieć, co to są sepulki - mówił autor leksykonu.

Wojciech Orliński, znawca popkultury, jest dziennikarzem "Gazety Wyborczej". Leksykon "Co to są sepulki. Wszystko o Lemie" opublikowało wydawnictwo Znak.

konto usunięte

Temat: Ulica Stanisława Lema - Kraków uczci pamięć pisarza

Maria T.:
Nie da się o Lemie napisać wszystkiego, podobnie jak nie da się powiedzieć, co to są sepulki - mówił autor leksykonu.

śnięta racja!
tak na dobrą sprawę to nie da się wszystkiego powiedzieć nawet o pojedynczym jego tekście - niezależnie od tego, czy jest to jedna z bajek robotów, czy np. Solaris

Temat: Ulica Stanisława Lema - Kraków uczci pamięć pisarza

Rocznica śmierci Stanisława Lema

Rok temu, 27 marca 2006 roku, zmarł jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy - Stanisław Lem. Łączny nakład jego książek, tłumaczonych na 41 języków, przekroczył 27 mln egzemplarzy.

"Powinniśmy zapamiętać, że niezależnie od tego, w jaki sposób będziemy próbowali zmieniać świat, ulepszać nasze życie, musimy uważać, żeby nie spotwornieć, żeby człowiek został człowiekiem" - powiedział prof. Jerzy Jarzębski po śmierci Lema.

Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 r. we Lwowie. Podczas okupacji pracował jako mechanik i spawacz. W 1946 r. w ramach akcji repatriacyjnej przeniósł się z rodzicami do Krakowa, gdzie kontynuował studia medyczne rozpoczęte na lwowskiej uczelni. Jak sam przyznał przełomem w jego życiu było spotkanie doktora Mieczysława Choynowskiego i posada asystenta w założonym przez niego Konserwatorium Naukoznawczym. Lektura dzieł z logiki, metodologii nauk, psychologii, historii nauk przyrodniczych oraz wielu innych dziedzin okazała się niezwykle przydatna dla pisarza science-fiction.

Debiutował w 1946 r. nowelą "Człowiek z Marsa", drukowaną w odcinkach w "Nowym Świecie Przygód". Pięć lat później ukazała się jego pierwsza powieść fantastyczno-naukowa "Astronauci".

Kolejne dzieła Lema: "Powrót z gwiazd", "Solaris", "Opowieści o pilocie Pirxie", "Dzienniki Gwiazdowe", "Cyberiada" weszły do kanonu najsłynniejszych dzieł science fiction XX wieku. Na granicy powieści fantastyczno-naukowej i kryminalnej sytuują się "Śledztwo" i "Katar".

Lata swojego dzieciństwa we Lwowie opisał w autobiograficznej powieści "Wysoki Zamek". Lem uprawiał także prozę dyskursywną: "Dialog", "Summa Technologiae", "Filozofia przypadku", "Fantastyka i futurologia", "Rozprawy i szkice". W 1973 r. Stanisław Lem został honorowym członkiem Science Fiction Writers of America (Stowarzyszenia Pisarzy Science Fiction w Ameryce). Tytuł ten odebrano mu za krytyczne wypowiedzi o amerykańskiej literaturze science-fiction.

Pół roku po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego pisarz wyjechał do Niemiec, a później do Austrii. Do kraju wrócił w 1988 r. Współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym", "Odrą", "PC Magazine".

"Siedział w swoim gabinecie i pisał na starej maszynie do pisania, ponieważ pisać na komputerze nigdy się nie nauczył. To znamienne. Pokazuje nam, że nie przez gadżety techniczne i nie przez powierzchowne zwiedzanie świata zdobywamy szerokość myślenia, dogłębność sięgania we Wszechświat. Nie urządzenia o tym świadczą, a siła myśli" - wspominał pisarz prof. Jarzębski.

Temat: Ulica Stanisława Lema - Kraków uczci pamięć pisarza

Już wspominał o tym dzisiaj Krzysztof, przy innym wątku, ale poczytajcie sami:

Stowarzyszenie Patriotyczne zapowiada ogólnopolski protest w sprawie budowy pomnika
Projekt budowy pomnika Czesława Miłosza w Krakowie jeszcze nie nabrał realnych kształtów, a już nie podoba się ultraprawicowemu środowisku. Krakowskie Stowarzyszenie Patriotyczne, związane z Radiem Maryja przed trzema laty – kiedy zmarł Czesław Miłosz – sprzeciwiało się pochowaniu poety w Krypcie Zasłużonych klasztoru oo. Paulinów na Skałce w Krakowie.

(et), „Metro”

konto usunięte

Temat: Ulica Stanisława Lema - Kraków uczci pamięć pisarza

gdybyż tylko głupota umiała latać, to natychmiast byłoby nas o wiele mniej, bo różne takie "patrioty" (i matrioty) też wystartowałoby w górę nie tylko z pierwszą, ale od razu trzecią prędkością kosmiczną!
i od razu by się inaczej żyło

konto usunięte

Temat: Ulica Stanisława Lema - Kraków uczci pamięć pisarza

O jejku to moze kiedys zalozom i ulice w Koniowce hej:)))

konto usunięte

Temat: Ulica Stanisława Lema - Kraków uczci pamięć pisarza

WZdrowych Wesolych Swiat Zmartwychwstania PANSKIEGO Smacznej Swieconki oraz tradycyjnego Dyngusa zyczy zawsze pamietajace PODHALE:)



Wyślij zaproszenie do