Zbigniew J Piskorz

Zbigniew J Piskorz www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...

Temat: NOBEL NOBLEM ALE STRZELAMY JUZ DZISIAJ DO ksieżyca...

AMERYKAŃSKIE Strzały do Księżyca
NASA strzeliła do naturalnego satelity Ziemi! Kontrolowany wybuch ma na celu wykryć, czy na Srebrnym Globie znajduje się woda »

Amerykanie biorą Księżyc na celownik


Obrazek




Centaur - górny model rakiety Atlas 5 wybuchnie już dziś na powierzchni Księżyca.
Eksperyment można śledzić na żywo w Internecie (zderzenie nastąpi ok. 13.30 polskiego czasu)

Zderzenie z powierzchnią poruszającego się z prędkością ponad 9 tysięcy km/h obiektu spowoduje utworzenie sztucznego krateru. Miejsce "kolizyjnego lądowania", w sąsiedztwie naturalnego krateru Cabeus nie jest oczywiście przypadkowe. Według przewidywań naukowców, jeśli na Księżycu znajduje się woda, to jest ona właśnie tam. Krater Cabeus wybrano bowiem, bo zlokalizowany jest w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Naukowcy podejrzewają, że w jego zacienionych częściach może znajdować się woda w formie lodu.

Cztery minuty po uderzeniu w powierzchnię, przez wzbudzony zderzeniem obłok przeleci drugi statek, zbierając dane i przesyłając je na Ziemię. On także stworzy sztuczny krater. Wyposażenie statku to: dwa spektrometry bliskiej podczerwieni, spektrometr światła widzialnego, dwie kamery bliskiej podczerwieni oraz dwie podczerwieni, kamera rejestrująca światło widzialne a także radiometr.

Oprócz internautów zdarzenie będą mogli śledzić miłośnicy obserwacji kosmosu. Potrzebny jest jednak co najmniej 25 centymetrowy teleskop. I oczywiście odpowiednia lokalizacja.
Zbigniew J Piskorz

Zbigniew J Piskorz www.PISKORZ.pl
sMs692094788
kreowanie wizerunku
...

Temat: NOBEL NOBLEM ALE STRZELAMY JUZ DZISIAJ DO ksieżyca...

??? Bazy na Księżycu będą rentowniejszej od stacji orbitalnej ???

W najbliższej przyszłości opłacalność baz na powierzchni naturalnego satelity Ziemi stanie się większa, niż korzyści uzyskiwane dzięki pracy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK). Opinię taką wyraził w wywiadzie dla agencji ITAR-TASS kierownik laboratorium Instytutu Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk Igor Mitrofanow.
Jego zdaniem, obsługa baz księżycowych wymaga mniejszych nakładów, niż eksploatacja stacji orbitalnych. "Ten sam teleskop będzie można utrzymywać na Księżycu o wiele dłużej niż teleskop Hubble'a na orbicie, odnawiając jego wyposażenie" - podkreślił Mitrofanow. Na Księżycu prościej będzie wytwarzać energię elektryczną, którą można wykorzystywać nie tylko do funkcjonowania urządzeń i sprzętu, lecz także do wytwarzania wodoru potrzebnego do paliwa rakiet.

Zdaniem rosyjskiego naukowca, "zagospodarowywanie" Księżyca trzeba rozpoczynać możliwie najszybciej. "Najprawdopodobniej w przyszłości bazy na Księżycu będą budowane według takiej samej zasady co na Antarktydzie. Znaczy to, że każdy będzie mógł "rozbić obóz" gdzie zechce, jednakże wszystkie powinny być rozmieszczane w określonej odległości od siebie" - zaznaczył Mitrofanow. Dla istnienia bazy konieczne jest spełnienie całego zestawu warunków, aby mogła ona efektywnie funkcjonować - jest to obecność wody i światła słonecznego, odpowiednie właściwości krajobrazu i dogodne położenie względem Ziemi. "Takich odpowiednich miejsc nie ma na Księżycu zbyt wiele i ważnym jest znać je jako pierwsi" - powiedział naukowiec, mając na uwadze rosyjski program kosmiczny.

Następna dyskusja:

"Serowa wojna" przybiera na...




Wyślij zaproszenie do