Maciej Luszczynski

Maciej Luszczynski Ekspert transakcji
eksportowych,
Berlina i wina...

Temat: Centrum informacji kulturalnej i turystycznej.

(Tekst p.Huberta Owczarka z listu do p.Lecha DYMARSKIEGO
Przewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z 28.04.09)

Jest rzeczą dość szczególną, że przy kilkuwiekowym, choć nie zawsze przyjaznym, współistnieniu społeczności polskiej i niemieckiej w naszym mieście i w Wielkopolsce, teraz, kiedy już szósty rok jesteśmy w Unii Europejskiej, “dorobiliśmy się” braku pol-sko - niemieckich instytucji ułatwiających kontakty kulturalne i społeczne, ich koordy-nację i promocję. Sytuacja ta trwa w najlepsze, mimo uroczyście obchodzonej piątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przypomnieć warto, że Republika Federalna Niemiec bardzo mocno wspierała starania Rzeczypospolitej Polskiej o akce-sję do Unii oraz to, że w Poznaniu w dniu świętowania wejścia Polski do Unii, w maju 2004 r., jedyną, dwudziestoosobową delegacją zagraniczną była grupa członków Towa-rzystwa Niemiecko - Polskiego w Hanowerze, która w tym czasie wspólnie z Towarzy-stwem Polsko - Niemieckim w Poznaniu, realizowała polsko - niemiecki projekt z cyklu “Pamięć o wspólnej przeszłości”, w czasie którego między innymi zwiedzano wybrane obiekty w Poznaniu oraz pałac i arboretum w Kórniku.
W Towarzystwie Polsko - Niemieckim w Poznaniu powstała inicjatywa wystą-pienia z wnioskiem o uruchomienie w Poznaniu CENTRUM WIELKOPOLSKOPOLSKO - NIEMIECKIEJ INFORMACJI KULTURALNEJ I TURYSTYCZNEJ. Instytucja spełniałaby funkcję punktu informacyjnego tak dla tury-stów jak i dla mieszkańców Poznania. Ponadto do jej funkcji należałoby udzielanie in-formacji o polsko - niemieckich inicjatywach organizacji pozarządowych oraz pomoc w organizacji i koordynowanie takich inicjatyw. Z kolei część zatrudnienia stanowić mo-gliby stażyści i wolontariusze związani z działalnością organizacji pozarządowych na polu współpracy polsko - niemieckiej. Miejscem instalacji CENTRUM mógłby być na przykład budynek tzw. “Dworca letniego”, który to obiekt ma korzystne położenie, przy dworcu kolejowym, jest związany z niemiecką częścią historii Poznania, co mogłoby ułatwić uzyskiwanie niemieckiego wsparcia dla tej inicjatywy.
Towarzystwo Polsko - Niemieckie w Poznaniu prowadzi swoją stronę interneto-wą http://tpn-poznan.pl, gdzie prezentowane są przedsięwzięcia organizowane wspól-nie z niemieckimi organizacjami pozarządowymi oraz inne informacje o stowarzysze-niu. Planuje się, w roku bieżącym, rozszerzyć tą formę aktywności, poprzez stworzenie portalu internetowego, prowadzonego przez młodych członków Towarzystwa. Celem tego działania jest docieranie do nowych grup docelowych dla Towarzystwa a przez to rozwijanie kontaktów i współpracy z Towarzystwami Niemiecko – Polskimi, głównie w krajach związkowych Republiki Federalnej Niemiec, realizujących umowy partnerskie z Wielkopolską.
Towarzystwo Polsko - Niemieckie w Poznaniu istnieje od 1991 roku. Od roku 2002 jest zarejestrowane w Sądzie Gospodarczym i wpisane do Krajowego Rejestru Stowarzyszeń. Działa aktywnie na polu współpracy polskich i niemieckich organizacji pozarządowych, współpracując z niemieckimi organizacjami pozarządowymi w Hano-werze, Lipsku, Frankfurcie nad Menem, Berlinie, Hamburgu, Norymberdze i Kilonii. Realizuje projekty wspierane przez Fundację Współpracy Polsko - Niemieckiej i wiel-kopolskie samorządy terytorialne. Bierze także udział w projektach Towarzystw Nie-miecko – Polskich. W roku ubiegłym było organizatorem XIV. Kongresu Towarzystw Polsko – Niemieckich i Niemiecko – Polskich. W roku bieżącym jest współorganizato-rem kolejnego Kongresu, który planowany jest na wrzesień. Hubert OwczarekMaciej Luszczynski edytował(a) ten post dnia 08.05.09 o godzinie 15:43

konto usunięte

Temat: Centrum informacji kulturalnej i turystycznej.

Witam wszystkich członków TPN .Ja jestem z TPN w Malborku. Pozdrawiam

Następna dyskusja:

Filmy Ernsta Lubitscha w Ce...




Wyślij zaproszenie do