Artur Nowiński

Artur Nowiński Mgr i specjalista
ds. e-marketingu

Temat: Czy taka forma reklamy jest zgodna z prawem?!

Witam serdecznie

Sprawa wygląda następująco, posiadam numery telefonów komórkowych do osób, które zamieszczały w internecie swoje oferty na wynajem mieszkań. Prowadzę serwis noclegowy, w którym właściciele tych obiektów noclegowych mogliby zamieścić darmową reklamę swojego obiektu. Nie chciałbym jednak zostać posądzony o spam i planuje wysłanie zapytania na te komórki o takiej treści:

Czy wyrażają Państwo zgodę na przesłanie oferty serwisu noclegowego http://tanienoclegi.pro? Jeśli TAK, wyślij SMS o treści OFERTA na 4455 (koszt wg stawki operatora)

Będę wdzięczny za wszelkie porady i podpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie,
Artur NowińskiArtur Nowiński edytował(a) ten post dnia 05.03.13 o godzinie 12:01

konto usunięte

Temat: Czy taka forma reklamy jest zgodna z prawem?!

Rozróżnić tu należy spełnienie wymagań prawnych Ustawy o Ochronie Danych Osobowych oraz Ustawy o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną.

1) W przypadku UODO musisz stwierdzić, czy te numery telefonów są danymi osobowymi. Podejrzewam, że są. Ktoś, kto zamieszcza w internecie swoje oferty na wynajem mieszkań, podaje tam również swoje imię i nazwisko a może i nawet inne dane, jak adres zamieszkania.

Rozumiem, że wysyłasz ofertę dotyczącą jakiegoś własnego serwisu noclegowego (to musi być Twój produkt lub usługa własna, albo produkt/usługa sprzedawan(y/a) na zasadach wyłącznego przedstawicielstwa)? Jeśli tak, to możesz założyć, że wysłanie SMS-a z tą ofertą jest legalne w oparciu o tzw. usprawiedliwiony cel administratora (Art 23/1/5 UODO). To, co wtedy musisz zrobić, to spełnić tzw obowiązekinformacyjny z Art 25 UODO). Zgoda osoby nie jest potrzebna.

Jeśli zaś zamierzasz wysłać do tych osób SMS z ofertą stricte marketingową, czyli np: ofertę na http://tanienoclegi.pro? , ofertę ubezpieczeń na mieszkanie, oraz pakiet darmowych minut w sieci komórkowej X, to musisz od tychże osób uprzednio uzyskać zgodę.

2) Kwestia spełnienia wymagań tej drugiej ustawy, czyli UŚUDE.
Tu masz taki wymóg, aby wysyłając ofertę handlową drogą ELEKTRONICZNĄ, uzyskać zgodę podmiotu (niezależnie, czy to jest podmiot podlegający UODO, czy nie) na jej przesłanie. Zaczyna się kazuistyka. Proponowana przez Ciebie treść w mojej opinii jest OK.

2A) Niemniej, znalazłem w necie takie rozwiązanie, które nie wymaga zgody adresata "spamu". Mianowicie chodzi o wysłanie SMS w formie (i tu cytat z netu): "wiadomości dotyczącej propozycji współpracy złożonej drugiej Stronie. Zgodne z art. 2 pkt 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną informacją handlową nie jest informacja umożliwiająca porozumiewanie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej z określoną osobą (propozycja współpracy może się tutaj kwalifikować jako wyłączona z informacji handlowej). Poza tym wykładnia celowościowa przepisów o spamie nakazuje nie traktować takiej informacji jako niezamówionej informacji handlowej. Bardzo często przecież zdarza się, że wysyła się komuś nieznajomemu propozycję współpracy – nie tyle jest to prezentacja oferty handlowej, co raczej próba nawiązania kontaktu."

P.S. Jeśli chcesz popracować nad klauzulą informacyjną z Art 25 UODO, daj znać na priva.Jacek Zontek edytował(a) ten post dnia 06.03.13 o godzinie 08:29



Wyślij zaproszenie do