konto usunięte

Temat: Konferencja: "Bezpieczeństwo energetyczne Polski w Unii...

Konferencja

„Bezpieczeństwo energetyczne Polski w Unii Europejskiej”,

Wyższa Szkoła Europejska im. Ks. Józefa Tischnera


Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na konferencje, jaka odbędzie się 4 grudnia 2007 w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera

Podczas konferencji przeanalizowana zostanie aktualna sytuacja bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Kontekst międzynarodowy tej kwestii określa przede wszystkim rozwój polityki energetycznej Unii Europejskiej, począwszy od postanowień Rady Europejskiej z Hampton Court w 2005 roku. Praktycznym przejawem ewolucji UE w stosunku do problematyki energii jest najnowszy pakiet legislacyjny zaproponowany przez Komisję Europejską. Sugerowane tam zmiany wpłyną na otoczenie prawne, w którym będą w niedługiej przyszłości działały firmy energetyczne na Jednolitym Rynku europejskim, w tym koncerny polskie oraz te, pochodzące z państw trzecich, na przykład Rosji, czy Arabii Saudyjskiej.

Zobowiązania UE dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, szczególnie te podjęte przez Radę Europejską w marcu 2007 roku, a także przyszłe negocjacje nad porozumieniem mającym zastąpić protokół z Kioto, będą stanowiły dodatkowy, ważny aspekt sytuacji bezpieczeństwa energetycznego kraju. Odpowiedź Polski na te wyzwania musi brać pod uwagę zdolność gospodarki do podjęcia wysiłków na rzecz zmiany proporcji spożycia rodzajów energii w Polsce (dywersyfikacja 'energy mix'), w tym działania mające na celu wykorzystanie energii odnawialnych, biopaliw oraz energii atomowej. Istotne będzie, czy uda się – ze względu na zasoby Polski w tej mierze – szerzej wykorzystać technologie tzw. „czystego węgla”.

Kontekst wewnątrzkrajowy bezpieczeństwa energetycznego Polski wyznaczają działania poprzedniego rządu w zakresie dywersyfikacji dostaw nośników energii, w tym w szczególności działania w odniesieniu do gazu ziemnego (terminal LNG i kontrakt norweski) oraz ropy naftowej (poszukiwania nowych źródeł dostaw i wydobycia). Kontynuacja tych wysiłków, czy też ich zaniechanie lub zmiana określi kierunek ewolucji sytuacji w tym zakresie.

Dodatkowe informacje oraz zapisy : akasza@wse.krakow.pl


***

Program konferencji


09.30 – 11.00

Senator Andrzej Gołaś

"Przedsięwzięcia dywersyfikacyjne dostaw energii do Polski."

Tomasz Stępień
Ministerstwo Gospodarki

"Polskie projekty związane z dywersyfikacją dostaw gazu ziemnego".


11.15 – 12.45

prof. dr hab. Stefan Chwaszczewski
Instytut Energii Atomowej

"Energia atomowa w bilansie paliw i energii Polski".

Ernest Wyciszkiewicz.
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

"Europejska polityka bezpieczeństwa energetycznego: stan i perspektywy."

14.00 – 15.30

Paweł Konzal
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Biuro Przedstawicielskie w Brukseli

"Ewolucja polityki energetycznej UE"