konto usunięte

Temat: Czym jest system compliance w organizacji?

Czym jest system compliance w organizacji?

System compliance to taki system, który ma zapewniać zgodność działań organizacji z różnymi obowiązującymi ją regulacjami. Nie znam przedsiębiorcy, który by nie był przytłoczony ilością wymogów prawnych i obowiązków. Im bardziej złożona struktura i zakres działania firmy, tym więcej dotyczy jej regulacji. Na szczycie drabiny (prze/u)regulowania są chociażby banki. A przecież prawo też nie jest ciągle takie samo- są częste zmiany, nowelizacje- firma, która zależy od przepisów, musi je śledzić, często już na etapie inicjatywy ustawodawczej. Być może za chwilę nie będzie mogła działać w obecnej formule, jeżeli nie spróbuje powalczyć o swoje interesy, przedstawić racje np. za pomocą lobbystów. Przedsiębiorca musi znać swoje otoczenie prawne. Czasami zmiany w prawie, czy inne np. rekomendacje KNF lub innej PIU wymagają starannych i czasochłonnych przygotowań, inwestycji...


Na samym prawie nie kończy się jednakże zagadnienie zgodności organizacji; to byłoby zbyt proste. Do tego dochodzą akty samoregulacji danej branży (np. kodeksy etyki- adwokata, radcy prawnego, ale i dobre praktyki poszczególnych branż, sektorów, także organizacji zrzeszających dane podmioty, lokalnie i międzynarodowo). Dalej idąc, w zależności od zakresu działania firmy i jej rozmiaru mamy własne regulacje danego podmiotu- polityki, procedury, zarządzenia... Kto dziś nie narzeka na biurokrację w korporacjach? Wiele zależy od jakości tworzenia tych regulacji - także tym, oprócz zarządzania zgodnością, zajmuje się specjalista compliance. Dodajmy do tego regulacje często zagranicznych właścicieli firm, kodeksy etyczne i wiele, wiele innych. Zapewnienie zgodności firmy z regulacjami, czyli zarządzaniem ryzykiem zgodności zajmuje się tradycyjnie compliance.

Czym ma być to zapewnienie zgodności- wydaniem tylko odpowiednich przepisów? Sprawdzaniem, czy tworzone w jednostkach biznesowych regulacje są zgodne z przyjętymi standardami? I co dalej? To wciąż byłoby zbyt mało. Compliance zajmuje się także ochroną organizacji, przed negatywnymi skutkami złamania przyjętych norm. Jeżeli komuś w tej chwili przyjdzie do głowy skojarzenie z prawnikami, to jest ono tylko częściowo zasadne. Prawnicy odpowiedzą zazwyczaj na pytanie, czy doszło do przestępstwa i jakiego. Czy dany produkt lub jego reklama zgodne są w prawem. Tyle. Nie pomogą jednak zazwyczaj zbudować infrastruktury etycznej, systemu zarządzania nadużyciami, wykrywania ich, zapobiegania im, kontroli wewnętrznej... To jest zadanie dla compliance i, po części, dla audytu. Nie mylmy jednak tych dwóch funkcji. Śledząc poczynania regulatorów rynku i praktykę compliance funkcjonuje jako niezależny byt w organizacjach. Compliance officer poprzez swoje zadania i niezależność ma wspierać organizację, by funkcjonowała prawidłowo w dłuższej perspektywie, aniżeli zazwyczaj rozliczane są cele, czyli rocznej.

http://www.konradsedkiewicz.pl/2014/01/czym-jest-syste...