konto usunięte

Temat: Jakie są objawy i metody leczenia hiperglikemii?

Jakie są objawy i metody leczenia hiperglikemii?


Obrazek

Hiperglikemia oznacza nadmierne stężenie glukozy we krwi. Gdy utrzymuje się przez długi czas, może stać się źródłem wielu poważnych powikłań. Jakie są objawy hiperglikemii i co powinno wzbudzić nasz niepokój?


Hipoglikemia i hiperglikemia to dwa stany organizmu, których powinien wystrzegać się każdy diabetyk. Są wobec siebie przeciwstawne – hipoglikemia oznacza niedocukrzenie, natomiast hiperglikemia przecukrzenie. Oba z nich są jednak równie groźne dla chorego. W związku z tym regularna kontrola cukru we krwi powinna być nawykiem każdej osoby zmagającej się z cukrzycą.

Czym jest hiperglikemia?

Hiperglikemia to stan, w którym poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki. O takiej sytuacji można mówić, gdy stężenie jest wyższe niż 99 mg/dl przy pomiarze wykonywanym przed zjedzeniem pierwszego posiłku (hiperglikemia na czczo), a także gdy 2 godziny po spożyciu pokarmu wynik badania przekracza 140 mg/dl (hiperglikemia poposiłkowa).

Osoby chore na cukrzycę powinny regularnie kontrolować stężenie glukozy we krwi za pomocą glukometru. Należy przy tym pamiętać, że nieprawidłowy poziom cukru we krwi to nie tylko przypadłość dorosłych. Hiperglikemia u dzieci powinna być monitorowana równie często, na co warto uczulić nie tylko pociechy, ale również ich otoczenie.

Jakie są objawy hiperglikemii?

Pierwsze objawy hiperglikemii często są bagatelizowane, zwłaszcza przez osoby bez zdiagnozowanej cukrzycy. Należy jednak pamiętać, że jeżeli symptomy utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania diagnostyczne. Bardzo często objawy hiperglikemii świadczą bowiem o rozwijającej się cukrzycy.

Jakie sygnały wysyła organizm zmagający się z przecukrzeniem? W przypadku hiperglikemii o charakterze krótkotrwałym można zaobserwować:
częstą potrzebę oddawania moczu,
nadmierne pragnienie, które trudno jest zaspokoić,
zmęczenie i osłabienie, a także utrzymującą się senność,
rozkojarzenie,
ból głowy,
nieuzasadnione chudnięcie.

Jeżeli hiperglikemia utrzymuje się przez długi czas, pojawiają się dodatkowe objawy. Są to:
nawracające infekcje intymne,
problemy skórne (suchość, pieczenie czy świąd),
zaburzenia widzenia,
trudności w gojeniu się skaleczeń i ran,
wzmożona tendencja do zaparć lub biegunek,
problemy z erekcją.

Jeżeli zauważy się objawy hiperglikemii, należy szybko zareagować. Przedłużający się stan wysokiego poziomu cukru we krwi może prowadzić do kwasicy ketonowej skutkującej śpiączką, a nawet śmiercią. W przypadku podejrzenia hiperglikemii pierwsza pomoc obejmuje więc konieczność wezwania pogotowia, zwłaszcza jeśli chory stracił przytomność.

Przyczyny powstania hiperglikemii

Główne przyczyny hiperglikemii to wydzielanie zbyt małej ilości insuliny przez organizm (przy cukrzycy typu 1) lub insulinooporność (przy cukrzycy typu 2). W takim przypadku należy wprowadzić odpowiednie leczenie, którego celem jest zminimalizowanie wahań stężenia glukozy we krwi.

Diabetycy często zmagają się z hiperglikemią poposiłkową, której przyczyną mogą być spożywane pokarmy. Istnieje także hiperglikemia poranna, występująca na czczo. Może ją spowodować, np. podanie zbyt małej dawki insuliny, wstrzyknięcie hormonu w nieodpowiednią część ciała, błędna pora iniekcji czy przyjęcie niewłaściwych leków (lub całkowite ich pominięcie). Warto pamiętać, że hiperglikemia może być też skutkiem przyjmowania niektórych środków farmakologicznych, ograniczonej aktywności fizycznej oraz dużego stresu.

Przecukrzenie dotyczy czasem bardzo małych dzieci. Hiperglikemia u noworodka pojawia się najczęściej w przypadku przedwczesnego urodzenia, niskiej wagi urodzeniowej lub cukrzycy zdiagnozowanej u matki.

Ciekawym przypadkiem jest tzw. hiperglikemia stresowa, której przyczyną nie jest cukrzyca. Może wystąpić w takich chorobach jak np. sepsa, udar mózgu czy niedrożność tętnic wieńcowych.

Groźne skutki hiperglikemii

Przedłużająca się hiperglikemia prowadzi do wystąpienia wielu powikłań. Należą do nich m.in. zaburzenia pracy układu krwionośnego i nerwowego czy uszkodzenie nerek lub wzroku. Za najgroźniejsze dla zdrowia i życia skutki hiperglikemii uznaje się stopę cukrzycową, retinopatię cukrzycową oraz kwasicę ketonową, która może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej, a nawet zgonu.

Niebezpieczna jest też hiperglikemia w ciąży. Przecukrzenie stanowi wówczas zagrożenie nie tylko dla zdrowia matki, ale również jej dziecka. Hiperglikemia w ciąży może prowadzić do poronienia, powstania wad rozwojowych płodu, makrosomii płodu lub przedwczesnego porodu.

Na czym polega leczenie hiperglikemii?

W przypadku rozpoznania hiperglikemii postępowanie obejmuje wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Kluczową kwestią jest podawanie właściwie dobranej dawki insuliny lub innych leków. Istotne jest także wypracowanie nawyku sprawdzania poziomu cukru we krwi. Kolejny element leczenia hiperglikemii to dieta bogata w węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym. W ramach terapii warto też zwrócić uwagę na aktywność fizyczną.

http://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/nasze-zdrowie/jakie-s...