Arkadiusz Mariusz S.

Arkadiusz Mariusz S. Kancelaria Prawna
Spółka Cywilna w
Poznaniu

Temat: Egzekucja wierzytelności Skarbu Państwa

Egzekucja wierzytelności Skarbu Państwa

Od 22 marca br. obowiązują nowe zasady prowadzenia egzekucji grzywien i kar pieniężnych orzeczonych w postępowaniu cywilnym, a także opłat sądowych i innych kosztów postępowania w sprawach cywilnych, przysługujących Skarbowi Państwa.
Zostały one określone przez obowiązujące od tego dnia rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 marca 2006 r. w sprawie egzekucji grzywien, kar pieniężnych, opłat sądowych i kosztów postępowania w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 42 poz. 288).
Zgodnie z rozporządzeniem komornik wszczyna egzekucję z urzędu - niezwłocznie po otrzymaniu sądowego polecenia jej wszczęcia - wraz z tytułem wykonawczym. Wszelkich czynności koniecznych do wyegzekwowania należności dokonuje on z urzędu, chociażby przepis szczególny wymagał wniosku wierzyciela.
Z urzędu przeprowadzane jest także dochodzenie mające na celu ustalenie zarobków i stanu majątkowego dłużnika oraz jego miejsce zamieszkania
Wszczęcie egzekucji z nieruchomości oraz zastosowanie wobec dłużnika środków przymusu wymaga wyraźnego polecenia sądu.
Egzekucji nie umarza się z powodu bezczynności wierzyciela. Nie stosuje się także przepisów o przekazywaniu bezpośrednio wierzycielowi przez pracodawcę dłużnika zajętego wynagrodzenia za pracę.
Skarb Państwa może przejąć na własność zajęte ruchomości, tylko wtedy jeżeli druga licytacja nie doszła do skutku, nie ma innych wierzycieli egzekwujących, a przejęcie jest uzasadnione potrzebami sądownictwa lub prokuratury, zakładów karnych lub zakładów dla nieletnich. O przyznaniu ruchomości Skarbowi Państwa orzeka postanowieniem komornik na wniosek prezesa sądu rejonowego, przy którym działa.