Ewa Jędrzejewska

Ewa Jędrzejewska CRMA, Audytor
Wewnętrzny -
Menedżer Zapewnienia
Jakości A...

Temat: Podsumowanie spotkania Brażnowego Koła Finansowego SAW...

Szanowni Państwo,
poniżej, przekazuję Państwu treść podsumowania ze spotkania Branżowego Koła Finansowego SAW IIA Polska, przygotowane przez Marię Kowalczyk.
Dobrej lektury.

Pozdrawiam,
Ewa Jędrzejewska

Podsumowanie:
"W dniu 21 października 2014 r. odbyło się kolejne spotkanie członków i sympatyków Koła Finansowego.
Spotkanie, jak zawsze, otworzył Rafał Nikodym, Koordynator Branżowego Koła Finansowego IIA Polska, witając zebranych gości.
Tematem spotkania, które poprowadziła Pani Magdalena Barcicka, była przestępczość ubezpieczeniowa.
W krótkim wstępie prelegentka przybliżyła zagadnienie przestępczości ubezpieczeniowej i jego rodzaje. Następnie omówiła wyniki analizy PIU dotyczącej danych o przestępstwach ujawnionych w 2013 r. w związku z działalnością zakładów ubezpieczeń.
I tak dowiedzieliśmy się, że w przypadku ubezpieczeń autocasco, średnie wyłudzenie w 2013 r. sięgało kwoty 18 tys. zł. Oznacza to, biorąc pod uwagę średnią rynkową cenę AC, że jedno przestępstwo kosztuje tyle, ile roczna składka aż 17 uczciwych kierowców.
Z kolei w przypadku OC komunikacyjnego, średnie wyłudzenie sięga 11 tys. zł, co oznacza równowartość rocznych składek za OC, płaconych aż przez 25 kierowców.
Mimo, że rośnie skuteczność zakładów ubezpieczeń w wykrywaniu prób wyłudzeń odszkodowań i świadczeń (szczególnie na rynku ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń dla korporacji), niestety coraz częściej mamy do czynienia ze zorganizowanymi grupami przestępczymi i profesjonalizacją procederu.
W ogólnej dyskusji wszyscy zgodziliśmy się z tym, że głównymi poszkodowanymi przez przestępców ubezpieczeniowych są klienci zakładów ubezpieczeń, gdyż w każdym systemie ubezpieczeniowym odszkodowania i świadczenia są wypłacane ze składek płaconych przez klientów a społeczne przyzwolenie na przestępstwa ubezpieczeniowe wprost przekłada się na ceny ubezpieczeń.
W dalszej części spotkania wymienione uczestnicy wymienili informacje nt. prac i kierunków zmian w regulacjach ustawowej o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej oraz nt. CEPIK. Poruszono również kwestie związane z ograniczeniami prawnymi w wymianie informacji ubezpieczeniowych między zakładami.
Podsumowując spotkanie Rafał Nikodym, tradycyjnie zaprosił uczestników do wypełnienia ankiety i na kolejne spotkanie Koła".
Przygotowała: Maria Karolina Kowalczyk