Temat: Coraz więcej Polaków na L4. O czym trzeba pamiętać, będąc...

Za złamanie zasad dotyczących zwolnienia chorobowego może grozić nawet zwolnienie dyscyplinarne

Dane ZUS wskazują, że Polacy coraz częściej przebywają na zwolnieniu chorobowym L4. W okresie od stycznia do maja 2021 łącznie na L4, pracownicy przebywali przez łącznie 116,3 mln dnia. W tym czasie łączna wartość zasiłków sięgnęła 11,2 mld zł. O czym trzeba pamiętać przebywając na L4?

Na L4 nie można wykonywać pracy zarobkowej
Jeśli zmieni się adres pobytu, jaki jest wskazany na zwolnieniu, należy poinformować o tym ZUS i pracodawcę
Za złamanie przepisów dotyczących zwolnienia chorobowego grozi utrata zasiłku, a nawet zwolnienie dyscyplinarne

Zwolnienie chorobowe L4 - o czym trzeba pamiętać?
Przebywanie na zwolnieniu chorobowym wiąże się także ze specjalnymi obowiązkami. O komentarz na temat tego, co muszą wiedzieć pracownicy, poprosiliśmy ekspertów prawa pracy. Anna Boguska, prawnik w kancelarii Raczkowski oraz adw. Piotr Graczyk, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski w analizie przygotowanej dla Business Insider Polska wskazują, że celem zwolnienia lekarskiego jest odzyskanie przez pracownika zdolności do pracy. Przeszkodą może być zarówno wykonywanie pracy zarobkowej, jak i inne zachowania pracownika utrudniające proces leczenia i rekonwalescencję. Zgodnie przepisami, jeśli w trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem, to może stracić prawo do zasiłku chorobowego. Obie przesłanki są niezależne od siebie – wystarczy wystąpienie chociaż jednej z nich, aby pracownik mógł zostać pozbawiony zasiłku.

Co jest istotne w razie kontroli zwolnienia lekarskiego?

- Sąd Najwyższy podkreśla w swoich orzeczeniach, że pracownik, który w czasie zwolnienia lekarskiego podejmuje czynności sprzeczne z jego celem, jakim jest odzyskanie zdolności do pracy, a zwłaszcza czynności prowadzące do przedłużenia nieobecności w pracy, godzi w dobro pracodawcy i działa sprzecznie ze swoimi obowiązkami, co w konkretnych okolicznościach może być uznane za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (por. wyrok SN z 16 marca 2017 r., II PK 14/16, z 17 maja 2018 r., I PK 69/17) - przypominają eksperci.

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/co...Ten post został edytowany przez Autora dnia 04.08.21 o godzinie 18:05