konto usunięte

Temat: Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA: 2.03.2012

Nowości w Serwisie Edukacji Antykorupcyjnej CBA: 2.03.2012

Szanowni Państwo,
poniżej przesyłamy przegląd najnowszych informacji, które pojawiły się w różnych działach Serwisu Edukacji Antykorupcyjnej w minionym tygodniu. Jednocześnie uprzejmie informujemy, że każdego dnia przygotowujemy dla Państwa przegląd najświeższych informacji z prasy krajowej, do których lektury również zachęcamy.
Liczymy, że przygotowane przez nas wiadomości spełnią Państwa oczekiwania i zachęcą do ponownego odwiedzenia naszej strony.
Z poważaniem
Redakcja Serwisu

Analizy i raporty

Wystąpienie AKOP do premiera Donalda Tuska
20 lutego br. Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych skierowała do premiera rządu Donalda Tuska list apelujący o przystąpienie Polski do Partnerstwa Otwartych Rządów, międzynarodowej inicjatywy grupującej państwa, które zobowiązują się do przestrzegania i promowania zasad przejrzystości, otwartości i odpowiedzialności w rządzeniu.

Media zagraniczne

Śmierć za tropienie korupcji
2.03.2012 Londyn. Na łamy prasy wraca sprawa morderstwa Daniela Morgana, prywatnego detektywa, który prowadził własne śledztwo w sprawie korupcji w londyńskiej policji i zginął w 1987roku. Dopiero rok temu, za sprawą skandalu z „News of The World” zaczęto głośno mówić, że nierozwikłana zagadka jego śmierci wiąże się z utrudnianiem śledztw w samym Scotland Yardzie.

Irlandia chce chronić demaskatorów
2.03.2012. Irlandzki rząd podał do publicznej wiadomości projekt ustawy mającej chronić pracowników, którzy w interesie społecznym ujawniają przypadki korupcji i nadużyć.

Rumuński minister od rewolucji aresztowany
1.03.2012. Rumuńska prokuratura antykorupcyjna zatrzymała George Costina, ministra odpowiedzialnego za sprawy osób uczestniczących w krwawych protestach z 1989 roku, w wyniku których obalono Nicolae Ceauşescu, zwanych rewolucjonistami.

Osłabiona FIFA
1.03.2012 Międzynarodowa Federacja Piłkarska ocenia, że roczny zysk z ustawiania meczów może sięgać 15 miliardów dolarów rocznie. Na całym świecie toczy się 60 śledztw w takich sprawach – podaje SportsDayDFW. Odejście z FIFA Chrisa Eatona - byłego agenta Interpolu - osłabi zwalczanie korupcji w piłce nożnej.

Korea Płd. - NIE dla korupcji w sporcie
29.02.2012. Seul. Ustawianie meczów różnych dyscyplin stało się na tyle powszechne w Korei Południowej, że tamtejszy minister sportu ogłosił politykę zera tolerancji wobec klubów, które ukrywają korupcję swoich zawodników.

Sprzedaż śmigłowców do Indii wsparta łapówką?
29.02.2012. Indyjski minister obrony zarządził dochodzenie, czy wybór włoskiej firmy na dostawcę śmigłowców dla VIP-ów został poparty łapówką.

Wizyta prezes gruzińskiego urzędu kontroli
Rozmowa z Levanem Bezhashvilim – prezesem najwyższego organu kontroli Gruzji.
- Nie mamy ropy, nie mamy gazu, ale możemy mieć państwo wolne od korupcji - mawiają dzisiaj Gruzini. Wojna z nieuczciwością w administracji publicznej już przynosi efekty. Zwiększają się wpływy do budżetu państwa, a zwykli obywatele znów zaczynają ufać urzędnikom. O walce z korupcją i cenie, jaką przyszło za nią zapłacić, opowiada Prezes Izby Kontroli Gruzji.

Marszałek koreańskiego parlamentu oskarżony
28.02.2012. Koreańska prokuratura poinformowała, że przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego, Parkowi Hee-Tae, zostały przedstawione korupcyjne zarzuty. Dodatkowo o współudział oskarżeni zostali jego współpracownik oraz prezydencki doradca Kim Hyo-Jae.

Transparentność włoskich polityków
28.02.2012. Harley-Davidson i skuter Vespa – m.in. takimi pojazdami poruszają się włoscy ministrowie – informują tamtejsze media. Do publikowania dochodów i majątku zmusił ich premier Włoch Mario Monti.


Pełne teksty: http://antykorupcja.edu.pl