konto usunięte

Temat: Angela Merkel: w sprawie klimatu trzeba uwzględnić...

Angela Merkel: w sprawie klimatu trzeba uwzględnić specyfikę polskiej energetyki.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła 17 października, że podejmując działania na rzecz ochrony klimatu, Unia Europejska powinna uwzględniać specyfikę takich krajów jak Polska, które sporą część energii pozyskują z węgla.


"Ochrona klimatu jest wyzwaniem dla ludzkości. Do 2050 roku Europa ma zostać pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem" - powiedziała Angela Merkel w Bundestagu, przypominając priorytety nowej Komisji Europejskiej, na której czele stanie była minister obrony RFN Ursula von der Leyen.

"Przy realizowaniu celów klimatycznych nie wszystkie kraje członkowskie są jednomyślne. Oczywiście musimy brać pod uwagę specyfikę każdego kraju. Jest różnica, czy dane państwo, jak np. Polska, 80 proc. swojej energii pozyskuje z węgla, czy jak np. Szwecja, gdzie ponad 50 proc. zużywanej energii pochodzi z odnawialnych źródeł. Z tego powodu Europa powinna oczywiście wspierać kraje w przechodzeniu na neutralność klimatyczną do 2050 roku" - oświadczyła kanclerz Niemiec.

Przypomnijmy, że niedawno polski minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił, że osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2050 roku będzie wymagało zainwestowania co najmniej 500 mld euro. "Niektórzy mówią, że i 700 mld - stwierdził. Tchórzewski dodał, że poradzenie sobie w negocjacjach, dotyczących neutralności klimatycznej UE będzie wyzwaniem dla każdej kolejnej ekipy, która będzie rządzić po wyborach.

Angela Merkel oświadczyła też, że relacje z Chinami będą kluczowym zagadnieniem niemieckiej prezydencji w Radzie UE. Brak spójnej polityki Unii wobec Państwa Środka nie jest dobry.

"Relacje UE-Chiny będą punktem ciężkości naszej prezydencji w drugiej połowie 2020 roku. Dziś nie mamy żadnej spójnej polityki Unii Europejskiej wobec Chin. Nie jest to dobre dla UE" - przekonywała Merkel podczas wystąpienia w Bundestagu. Poinformowała też, że zaprosi na wrzesień 2020 roku unijnych szefów państw i rządów do udziału w szczycie UE-Chiny w Lipsku.

"To bardzo ważne, żeby Europa mówiła jednym głosem. Inaczej nie będziemy mogli osiągnąć żadnych rezultatów dla naszej przyszłej współpracy np. w dziedzinie ochrony klimatu, czy inwestycji" - oznajmiła szefowa niemieckiego rządu.
...
Czytaj także: Angela Merkel opowiada się za powiązaniem praworządności z finansami UE

https://www.wnp.pl/gornictwo/angela-merkel-w-sprawie-kl...