konto usunięte

Temat: śpiew poruszający duszę - baaaaardzo polecam

05.05.2008 (poniedziałek)
Wieczór tuwiński w Centralnym Domu Qultury, ul. Burakowska 12, Warszawa

Wystąpią::

Gendosa - Gennady Chamzyryna;
Grupa Studnia O".
oraz
Bart Pałyga - muzyka (instrumenty azkatyckie),
śpiew gardłowy - wykonujący bajki tuwińskie
Godz. 19.00
Wstęp: Wolny



Stowarzyszenie "Grupa Studnia O." i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zapraszają na :

Wieczór tuwiński
W programie:

Koncert Gendosa - Gennady Chamzyryna

Muzyka, śpiewaka i instrumentalisty, szamana, nauczyciela (mistrza) śpiewu gardłowego, rzeźbiarza w kamieniu i drewnie, wytwórcy bębnów dungur (ramowych, szamańskich).
W koncerty wplatane są elementy mistyczne, szamańskie. Każde wystąpienie rozpoczyna się rytuałem oczyszczenia sceny. Szamańskie kamłanie powiązanie jest z brzmieniem rytualnych instrumentów: blaszanego bębna druidzkiego, buddyjskiego dzwonka, tuwińskiej drumli czy szamańskiego bębna - dungura.


Khoomei - śpiew gardłowy, alikwotowy charakterystyczny dla Mongolii i Tuwy.
Na pograniczu Syberii wciąż spotkać można wyznawców animistycznych religii i przewodzących im szamanów. Współczesność z trudem dociera w tamte rejony. Khoomei pozwala na wydobywanie do czterech dźwięków jednocześnie. Pierwszy to dźwięk podstawowy - o stałej, piekielnie niskiej częstotliwości, brzmiący głęboko niczym dubowy bas.
Pozostałe to dźwięki harmoniczne, świszczące wysoko. Daje to niezwykłą wibrację o pierwotnym, atawistycznym wręcz posmaku, przenikającym słuchacza na wskroś. Stwarza to poczucie obcowania z czymś tajemniczym i naturalnym zarazem. Operując znajdującymi się w krtani organami głosowymi, Tuwińcy perfekcyjnie modulują częstotliwość fal dźwiękowych, jakby czynili z gardła syntezator. Taka technika ćwiczona jest dziś na Zachodzie jako śpiew alikwotowy lub harmoniczny. Jej naturalną kolebką jest Azja Centralna, bezkresna przestrzeń stepów oferująca niezwykłe warunki akustyczne i postrzegająca naturę jako świat duchów, religia animistyczna. Khoomei zrodziło się jako próba naśladowania odgłosów wiatru, potoków i zwierząt, rodzaj uczestnictwa w naturalnym toczeniu. (o khoomei na podst. tekstu Rafała Księżyka)
oraz:
Bajki tuwińskie - wykonywane przez "Grupę Studnię O." oraz Barta Pałyga - muzyka (instrumenty azkatyckie), śpiew gardłowy.