Małgorzata K.

Małgorzata K. samodzielna
księgowa,

Temat: Pilnie potrzebuję pomocy !!!

Chodzi mi o sytuację gdy przedstawiłam zaświadczenie że jestem w ciąży i pracodawca zmniejszył mi godziny pracy (ze względu na pracę przy komputerze) - teraz zamiast 8 godzin pracuję 5 godzin a wynagrodzenie to samo - czy jeżeli pójdę na zwolnienie lekarskie to będę miała wypłacane 100 % obecnego wynagrodzenia czy zasiłek będzie obliczony proporcjonalnie do czasu pracy?
Aleksandra S.

Aleksandra S. Specjalista ds. kadr
i płac

Temat: Pilnie potrzebuję pomocy !!!

Witam :))
Jeżeli nastąpiła zmiana etatu, to owszem, wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy i zasiłek chorobowy ulegnie obniżeniu, ale rozumiem, że nie nastąpiła zmiana etatu, ponieważ piszesz, że wynagrodzenie nie uległo zmianie. W związku z tym przysługuje Ci wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy/zasiłek chorobowy, którego podstawa stanowi 100% wymiaru zasiłku i naliczana będzie od obecnych poborów, jednak nie jest to równe 100% wynagrodzenia, które teraz otrzymujesz.

konto usunięte

Temat: Pilnie potrzebuję pomocy !!!

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek liczy się z 12 miesięcy przed wystąpieniem choroby, czy później w przypadku ciąży, przed urlopem macierzyńskim.
Aleksandra S.

Aleksandra S. Specjalista ds. kadr
i płac

Temat: Pilnie potrzebuję pomocy !!!

Rzeczywiście nieprecyzyjnie się wyraziłam :)

konto usunięte

Temat: Pilnie potrzebuję pomocy !!!

To nie o to chodzi.
Tylko pomyślałam, że jeszcze ta informacja jest ważna dla autorki.
Trudno tak szybko napisać wszystko, co jest najważniejsze.
Jeszcze nie znając wszystkich czynników.
Te 100% też faktycznie nie musi być idealnie z tym, co dostaje się zwykle miesięcznie na rękę.
Na rękę, co dostaje pracownik. Bo, wynagrodzenie chorobowe i zasiłek podlega innym potrąceniom:)
Może wyjść nawet trochę mniej. Zależy co uwzględnia się do podstawy zasiłku.

Art. 179 KP mówi o obowiązkach pracodawcy wobec pracownicy w ciąży.
------------
Art. 179. § 1. Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pracy wymienionej w przepisach wydanych na podstawie art. 176, wzbronionej takiej pracownicy bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne, jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

§ 2. Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią przy pozostałych pracach wymienionych w przepisach wydanych na podstawie art. 176 jest obowiązany dostosować warunki pracy do wymagań określonych w tych przepisach lub tak ograniczyć czas pracy, aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy. Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a w razie braku takiej możliwości zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

§ 3. Przepis § 2 stosuje się odpowiednio do pracodawcy w przypadku, gdy przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią wynikają z orzeczenia lekarskiego.

§ 4. W razie gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługuje dodatek wyrównawczy.

§ 5. Pracownica w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.

§ 6. Po ustaniu przyczyn uzasadniających przeniesienie pracownicy do innej pracy, skrócenie jej czasu pracy lub zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, pracodawca jest obowiązany zatrudnić pracownicę przy pracy i w wymiarze czasu pracy określonych w umowie o pracę.Joanna S. edytował(a) ten post dnia 17.01.08 o godzinie 14:34
Agnieszka B.

Agnieszka B. "Bycie pozytywnie
nastawionym może nie
rozwiąże
wszystkic...

Temat: Pilnie potrzebuję pomocy !!!

waznym elementem tego 100% przeliczenia zasiłku jest to, czy wynagrodzenie składa się tylko z częście stałej (wynagrodzenia zasadniczego) czy może część z tego wynagrodzenia jest premią lub prowizją.... wówczas w zalezności od ustaleń z wewnętrznych regulminach (regulamin wynagradzania, regulamin premiowania... etc.) wypłacone wynagrodzenie w formie premii albo wchodzi w podstawe do zasiłku albo nie, to oczywiście koresponduje w wytycznymi zusowskimi, które okreslają szczegółowo jakiego typu wypłaty premii wchodza w ustalenie podstawy do zasiłku...Agnieszka Budna edytował(a) ten post dnia 26.01.08 o godzinie 16:00



Wyślij zaproszenie do