Arkadiusz Krokowski

Arkadiusz Krokowski eMarketing,
eCommunication,
eCommerce, eCRM

Temat: Rozpoczęcie działaności jako spółka partnerska

Witam mam pytanie,

czy zakładając spółkę partnerską bądź jawną osoby ją zakładające muszą mieć założoną działalność gospodarczą czy jest to zbędne?

Drugie pytanie jak to wygląda w sytuacji gdy jeden z partnerów prowadzi już swoją działalność a teraz chce rozpocząc inną w ramach ww spółki?

Pytanie trzecie jaka będzie najodpowiedniejsza forma działalności 2-3 partnerów zakładających wspólnie działalność weterynaryjną - czy lepsza będzie spółka osobowa np partnerska czy lepiej prowadzić działalność jako 2-3 odrębne podmioty (dzialalnosci gospod.)

p.A
Jakub Stempski

Jakub Stempski radca prawny

Temat: Rozpoczęcie działaności jako spółka partnerska

Odpowiedzi na pytania:

1. nie
2. może wnieść swoje przedsiębiorstwo jako wkład do tworzonej spółki
3. długo trzeba by było pisać, jeżeli jest pan zainteresowany mogę udzielić odp. na privie pokrótce opisując różnice pomiędzy spółką partnerską a innymi spółkami osobowymi, czy innymi formami prowadzenia działalności

Pozdrawiam
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Rozpoczęcie działaności jako spółka partnerska

ale w skrócie...

wszystko zależy od analizy ekonomicznej.

Jeśli 3 przedsiębiorców ma działać wspólnie, ale każdy w ramach własnej d.g. mogą istniec niejakie kłopoty z podziałem zysków. Przecież faktury sprzedażowe nie bedą wystawiane po 1/3 i w ten sam sposób nie będą brane faktury kosztowe, w szczególności za telefon, internet, czynsz. Z kolei "refakturowanie" będzie zawsze uciążliwe i pracochłonne.

Nieefektywne będzie też dzielenie na kawałki (oczywiście etatu) sekretarki czy asystentki, choć juz w przypadku pracowników zarabiających większe pieniądze jest to sposób na ominięcie wysokiego ZUSu.

Wyższe też będą koszty np. obsługi księgowej 3 d.g. zamiast jednej spółki, chyba że spółka przekroczy obrót zobowiązujący ją do zaprowadzenia ksiąg handlowych. Podobnie z obsługa bankową, możliwościami wspólnych zniżek w telefonii komórkowej itp.

Natomiast w przypadku gdy założymy spółkę wystąpią problemy rozliczeniowe gdy poszczególni wspólnicy nie zgodzą się na jednakowe samochody "służbowe" czy tez różne koszty ich eksploatacji, badź też wystąpią jakies dodatkowe koszty generowane indywidualnie.

Należy także pamietać, że partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności tylko za zobowiązania innych partnerów powstałe w związku z wykonywaniem zawodu.

Ja osobiście najpierw zrobił bym biznesplan przesiewzięcia, z uwzglednieniem przynajmniej większości z możliwych problemów, a dopiero potem rozważył przyjęcie odpowiedniej formy d.g.Robert Adam Okulski edytował(a) ten post dnia 21.10.09 o godzinie 17:57
Arkadiusz Krokowski

Arkadiusz Krokowski eMarketing,
eCommunication,
eCommerce, eCRM

Temat: Rozpoczęcie działaności jako spółka partnerska

Po szybkich studiach internetowych :)) zadam pytanie inaczej:

Jest lokal, jest pomysl, jest trzech partnerow kazdy ze swoja JDG*. Dwoch z partnerow w ramach swojej dzialanosci prowadzi juz wlasne biznesy, trzecia osoba czyli ja chce zaczac przy ich pomocy (* jeszcze nie zalozylem JDG)

Pytanie wiec brzmi czy aby ruszyc z interesem musimy zalozyc spolke, jesli tak to :

- partnerska (wolne zawody, branza weterynaryjna)
- cywilna
- jawna
, a moze inna forma np 3 firmy pod jednym adresem?

Chcac skorzystac z ulgi na ZUS musze wybrac SC, wybierajac SP trace ulge ale zyskuje ochrone majatku, SJ w sumie niewielka roznica ze SC.

Wychodzi na to ze SC wydaje sie byc wlasciwym rozwiazaniem (ze swiadomoscia odpowiedzialnosci), natomiast zastanawia mnie to jak wygladaja rozliczenia pomiedzy partnerami: mam na mysli nie podzial zysku tylko obsluge czynszu, telefonu, zakup sprzetow wymaganych do prowadzenia dzialanosci.

Ktos musi kupic leki, ktos musi kupic stol operacyjny, ktos musi zaplac za czynsz, telefon. Tak wiec mamy FV (koszty) czy partnerzy maja kupowac te elementy tak by wychodzilo mniej wiecej po rowno i wkladac to w koszty prowadzenia swojej JDG czy podmiotem na ktory sa wystawiane te FV jest zalozona SC? Pytanie tez kto wystwia rachunek na zyczenie klienta SC czy ktorys z partnerow na swoja JDG? Dodatkowo powstaje pytanie czy ich odrebne interesy nie w ramach spolki maja wplyw na odpowiedzialnosc partnerow w tej spolce oraz jak beda wygladaly rozliczenia spolki skoro oni maja juz swoje dzialajace interesy?

na marginesie: Zakladamy ze nie jestesmy Vatowcami.
Robert Adam Okulski

Robert Adam Okulski Doradca Podatkowy
lic. 1030

Temat: Rozpoczęcie działaności jako spółka partnerska

obawiam się że fakt umieszczenia obu działalnosci na 1 wpisie troszeczke cię dezorientuje. Wpis to tylko deklaracja prowadzonych działalności, a kazda z nich jest odrębną. Indywidualna, i kazda ze spółek. Spółek mozesz mieć i kilkanaście jeśli ci się podoba.



Wyślij zaproszenie do