Grażyna Kwiatkowska

Grażyna Kwiatkowska Dotacje na
kolektory,
Instalacje solarne,
Rotero.pl

Temat: Pytania/odpowiedzi nt. dopłat do kredytów na kolektory...

1.Jakie są wymagania dotyczące uprawnień do montażu i odbioru instalacji solarnej?

Wymagania dotyczące uprawnień do montażu i odbioru instalacji solarnej
I. Montażu instalacji solarnej może dokonać:

a) osoba fizyczna posiadająca Świadectwo Kwalifikacyjne, uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru i/lub eksploatacji , wydawane na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. Nr 89, poz. 828 z poźn. zmianami) – w zakresie niezbędnym dla instalacji.

b) przedstawiciel firmy posiadającej Autoryzację producenta/dostawcy kolektorów słonecznych, spełniających warunki, dotyczące wymogu udokumentowania w zakresie zgodności urządzeń z PN lub posiadania certyfikatu na znak „SOLAR KEYMARK”, o których mowa w pkt 9.2 Programu Priorytetowego (Program dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii i obiektów wysokosprawnej kogeneracji Część 3) – Dopłaty na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych);
Dopuszczony jest montaż przez osoby/firmy nie spełniającej powyższych wymagań, jednak w tym przypadku niezbędne jest podpisanie Protokółu końcowego odbioru przedsięwzięcia i przekazania do eksploatacji zgodnie z niżej wymienionymi warunkami:

II. Protokół końcowy odbioru przedsięwzięcia i przekazania do eksploatacji powinien być podpisany przez:

- Wykonawcę, spełniającego warunki określone w pkt. a i/lub b powyżej;
- Kredytobiorcę (Inwestora);
oraz
- Inspektora Nadzoru, posiadającego uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności w szczególności określone w art. 14 ust. 1 pkt. 4 i 5 Prawa budowlanego - jedynie w przypadku, gdy jego powołanie wynika z przepisów ustawy Prawo budowlane; ponadto, jeśli na protokole widnieje podpis uprawnionego inspektora nadzoru – nie jest wymagane spełnienie warunków określonych w punkcie I (i oczywiście w pierwszym tiret niniejszego punktu).


2. Czy wykonawcą montażu kolektora może być kredytobiorca? Protokół odbioru podpisany byłby przez Inspektora nadzoru?

Samodzielny montaż jest raczej niepolecany. Jednakże w związku z tym, że w budownictwie jednorodzinnym dopuszczalne jest wykonawstwo systemem gospodarczym, to montaż kolektorów słonecznych może odbywać się siłami własnymi pod nadzorem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane, jako osoby uprawnionej do kierowania robotami w odpowiedniej specjalności.

3. Czy certyfikat Solar Keymark będzie akceptowany w wydaniu w języku angielskim oraz niemieckim?

Dokumenty w języku obcym powinny być udostępnione przez dostawcę kolektora słonecznego przetłumaczone na j.polski przez tłumacza przysięgłego.

4. Jakie są wytyczne odnośnie zakresu projektu?

Wytyczne odnośnie zakresu projektu zostały określone we Wniosku o dotację NFOŚiGW.
Załączniki składane wraz z wnioskiem o dotację dot. przedsięwzięcia
Jeśli dla wykonania inwestycji jest wymagane pozwolenie na budowę:
Projekt budowlano-wykonawczy rozwiązania technologicznego dotyczący montażu instalacji do przygotowania ciepłej wody użytkowej sporządzony lub zatwierdzony przez osobę posiadającą uprawnienia do projektowania, wraz z kosztorysem przedsięwzięcia;
kopia prawomocnego pozwolenia na budowę.

Jeśli dla wykonania inwestycji nie jest wymagane pozwolenie na budowę:
Projekt instalacji kolektora wraz z instalacją przygotowania ciepłej wody użytkowej zawierający w szczególności schemat instalacji i opis techniczny, dane dotyczące sprawności i skuteczności instalacji oraz kosztorys, sporządzony lub zatwierdzony przez osobę posiadającą uprawnienia do projektowania;
oraz
jeśli do realizacji inwestycji jest wymagane zgłoszenie zamiaru wykonywania robót budowlanych kopia zgłoszenia wraz z potwierdzoną datą wpływu do właściwego organu oraz oświadczenie, iż organ ten, w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, nie wniósł sprzeciwu,

w pozostałych przypadkach:
stosowne oświadczenie, jeśli do realizacji przedsięwzięcia nie jest wymagane zarówno pozwolenie na budowę, jak i zgłoszenie zamiaru.

5. Czy zamiast projektu budowlano-wykonawczego może być oferta sporządzona przez dostawcę?

Oferta jest za darmo, a projekt budowlano-wykonawczy robiony jest odpłatnie. Jeżeli może być oferta, to czy koszt montażu wyszczególniony na ofercie może stanowić koszt kwalifikowany?

Zamiast projektu instalacji może być oferta sporządzona przez dostawcę, rozumiana jako projekt instalacji wskazany we wniosku o dotację, zawierająca określone w nim elementy.

6. Jaka jest procedura przy udzielaniu dotacji NFOŚiGW na częściowe spłaty kapitału kredytów przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych?

Postępowanie przy udzielaniu dotacji NFOŚiGW na częściowe spłaty kapitał kredytu bankowego.

Beneficjent składa w Banku wniosek o dotację NFOŚiGW wraz z wnioskiem o kredyt (formularze wniosków udostępnia bank). Z wnioskiem o dotację Beneficjent składa:
Jeśli dla wykonania inwestycji jest wymagane pozwolenie na budowę:
Projekt budowlano-wykonawczy oraz
Kopię prawomocnego pozwolenia na budowę.

Jeśli dla wykonania inwestycji nie jest wymagane pozwolenie na budowę:
Projekt instalacji kolektora wraz z instalacją przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz
(jeśli do realizacji inwestycji jest wymagane zgłoszenie zamiaru wykonywania robót budowlanych)
kopia zgłoszenia wraz z potwierdzoną datą wpływu do właściwego organu oraz oświadczenie, iż organ ten, w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, nie wniósł sprzeciwu,

w pozostałych przypadkach:

stosowne oświadczenie, jeśli do realizacji przedsięwzięcia nie jest wymagane zarówno pozwolenie na budowę, jak i zgłoszenie zamiaru.

Dokumenty dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej w budynku lub wynajmu pomieszczeń (jeśli dotyczy).
Pełnomocnictwo Zarządu/Zarządcy Wspólnoty w formie uchwały, jeżeli zaciągnięcie kredytu z dotacją NFOŚiGW przez Wspólnotę mieszkaniową stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu.
dokumenty wymagane przez Bank.

Po akceptacji wniosków przez Bank Beneficjent podpisuje umowę kredytu z dotacją z Bankiem.

Po zrealizowaniu przedsięwzięcia zgodnie z umową pomiędzy Beneficjentem a Wykonawcą/Dostawcą, Beneficjent i Wykonawca podpisują Protokół końcowego odbioru Przedsięwzięcia i przekazania do eksploatacji, potwierdzający zrealizowanie przedsięwzięcia. Jeżeli wykonawca nie posiada uprawnień budowlanych, Protokół podpisywany jest również przez inspektora nadzoru.
Umowa z wykonawcą powinna zagwarantować w szczególności minimalny roczny uzysk energii ciepła z danej instalacji.

Beneficjent przedkłada w Banku Protokół końcowego odbioru wraz z fakturami (możliwe jest uruchamianie kredytu z dotacją w transzach) oraz innymi dokumentami określonymi w umowie kredytu z dotacją (np. dokumenty potwierdzające zgodność kolektora z wymaganą normą)

Bank po wypłaceniu całości kredytu na koszty kwalifikowane (bezgotówkowym zapłaceniu faktur) zgodnie z umową kredytu z dotacją i ewentualnym przeprowadzeniu kontroli realizacji przedsięwzięcia, występuje do NFOŚiGW w terminie 2 miesięcy od otrzymania Protokołu ostatecznego odbioru o środki na dotację na częściową spłatę w odniesieniu do wykorzystanej (wypłaconej bezgotówkowo) kwoty kredytu.

7. Czy osoby fizyczne nie rozliczające się z urzędem skarbowym – np. rolnicy oraz osoby rozliczające się ryczałtem na stawce np. 5,5% obejmuje opodatkowanie z tytułu otrzymanej dotacji NFOŚiGW?

Udzielenie przez NFOŚiGW przedmiotowego dofinansowania kwalifikuje się jako źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.:Dz.U. z 2010r. Nr 51, poz.307 z późn. zmianami). O tym, czy powstaje zobowiązanie podatkowe przesądzają przepisy poszczególnych ustaw podatkowych. Opodatkowanie występuje na zasadach ogólnych (PIT 36).

8. Czy istnieje możliwość, aby wzięła kredyt z dofinansowaniem NFOŚiGW osoba będąca tylko zameldowana w budynku, mająca pisemną zgodę rodziców, na których jest akt własności domu, na montaż kolektorów słonecznych?

Program skierowany jest do osób fizycznych posiadających tytuł prawny do nieruchomości, tj. własność (współwłasność), wieczyste użytkowanie, użytkowanie , najem, dzierżawę, z zastrzeżeniem, iż umowa najmu oraz dzierżawy musi obowiązywać w okresie kredytowania, co najmniej do końca planowanego okresu trwałości. W przypadku nieposiadania przez osobę fizyczną jednego z wyżej wymienionych tytułów prawnych „do dysponowania” jednorodzinnym lub wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym” brak jest podstaw do udzielenia dofinansowania ze środków NFOŚiGW, ze względów podmiotowych.

9.Czy podatek VAT dla materiałów budowlanych, wskazanych w wykazie materiałów budowlanych, stanowiącym załącznik do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 30 grudnia 2005r. (np. zasobniki ciepłej wody), wykorzystanych do instalacji kolektora można w całości uznać za koszt kwalifikowany, jeżeli istnieje możliwość zwrotu podatku VAT związanego z zakupem materiałów budowlanych na cele mieszkaniowe (różnica 22%-7%)?

Zgodnie z programem priorytetowym kredyt lub część kredytu z dotacją na częściową spłatę kapitału kredytu może być wykorzystana na sfinansowanie m.in. zapłaconego podatku od towarów i usług (VAT), z zastrzeżeniem, że jeżeli beneficjentowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT, podatek ten nie jest kosztem kwalifikowanym. Oceny czy podatek VAT jest kosztem kwalifikowanym przedsięwzięcia dokonuje się indywidualnie, biorąc pod uwagę pozycję każdego beneficjenta na gruncie podatku od towarów i usług.

10. Czy Urząd Gminy mógłby wystąpić w roli podmiotu pośredniczącego pomiędzy osobami fizycznymi a bankiem oraz NFOŚiGW, tzn. zebrałby wnioski i przekazał odpowiednim podmiotom?

Mieszkańcy chętnie przekazaliby część spraw pracownikom Urzędu Gminy którzy pomagaliby od momentu opracowywania wniosku poprzez złożenie do pomocy w rozliczeniu końcowym.

Zgodnie z programem priorytetowym przy ubieganiu się o kredyt z dotacją wnioskodawca kontaktuje się jedynie z bankiem. Wszystkie formalności załatwiane są na linii kredytobiorca - bank.
Kredyt z dotacją może być udzielony na podstawie złożonego przez wnioskodawcę wniosku o kredyt wraz z wnioskiem o dotację.
NFOŚiGW nie zgłasza zastrzeżeń do propozycji, aby Urząd Gminy wspomagał osoby fizyczne przy ubieganiu się o kredyt z dotacją NFOŚiGW. Proponujemy w tej kwestii kontaktować się z bankami, które na podstawie zawartych umów z NFOŚiGW, będą udzielać kredytów z dotacją na dokonywanie częściowych spłat kapitału kredytu bankowego.

11. Czy aby otrzymać dofinansowanie do kolektorów słonecznych konieczne jest zamontowanie ciepłomierza?

Zainstalowanie ciepłomierza nie jest obowiązkowe, nie jest konieczne do tego, aby otrzymać dofinansowanie NFOŚiGW na częściową spłatę kapitału kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Koszt zakupu ciepłomierza jest wskazany jako koszt kwalifikowany (w Programie Priorytetowym), ale dobrowolny wybór o jego zakupie/zamontowaniu bądź nie należy wyłącznie do inwestora.

12. Jaką powierzchnię do wyliczenia dopłaty bierzemy pod uwagę w przypadku kolektorów próżniowych (rurowych)?

Do wyliczeń dopłaty należy przyjąć powierzchnię całkowitą kolektora, zgodną ze specyfikacją w ofercie.

13. Czy zapis o ogrzewaniu wody użytkowej wyklucza instalacje służące do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i częściowego ogrzewania pomieszczeń, bo znaczna część instalacji solarnych służy do obu celów?

Program przewiduje wsparcie zakupu i montażu kolektorów do ogrzewania wody użytkowej w budynkach, o których mowa w pkt 7.4 Programu, przeznaczonych lub wykorzystywanych na cele mieszkaniowe (z wyłączeniem odbiorców ciepła z miejskiej sieci cieplnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub zasilania centralnego ogrzewania).
Jeśli zatem kolektor będzie służył tym celom (wykorzystaniu energii cieplnej na cele mieszkaniowe), to możliwe będzie zakwalifikowanie opisanego przedsięwzięcia do udzielenia dopłat. Zwracamy jednak uwagę, że dodatkowe koszty, nie związane z instalacją ciepłej wody użytkowej (np. zwiększona powierzchnia kolektora, połączenie instalacji z centralnym ogrzewaniem), będą traktowane jako niekwalifikowane. Informujemy przy tym, że (opierając się na dotychczasowych doświadczeniach) wystarczająca powierzchnia kolektora na cele ciepłej wody nie powinna przekraczać 1,5 m2 na osobę w budynku.

14. Czy można ubiegać się o dofinansowanie na same kolektory bez instalacji i montażu?

Wyklucza się możliwość uzyskania dotacji NFOŚiGW na sfinansowanie wyłącznie zakupu kolektora słonecznego i wykorzystanie istniejących, pozostałych urządzeń towarzyszących. Zgodnie z zapisami punktu 9.1.2 Programu priorytetowego, w ramach przedsięwzięcia przewiduje się wyłącznie nowe urządzenia, w tym także przewody instalacyjne i zasobniki. Celem programu jest dofinansowanie kompletnych instalacji, wykonanych profesjonalnie przez osoby upoważnione, zgodnie z projektem technicznym.

15. Czy kredytobiorca może spłacić kredyt z dotacją zanim otrzyma dotację z NFOŚiGW?

Zgodnie z Programem Priorytetowym pkt 10 ppkt 3. „Spłata części kapitału kredytu następuje poprzez przekazanie dotacji przez NFOŚiGW na podstawie wystąpienia banku potwierdzającego zrealizowanie przedsięwzięcia.”
W związku z tym dotacja nie może być przekazana w sytuacji, gdy kredyt został już spłacony.