Temat: Ustanowienie spadkobierców to podstawowy, ale nie jedyny...

Ustanowienie spadkobierców to podstawowy, ale nie jedyny cel testamentu

Przepisy Kodeksu Cywilnego przewidują tylko jedną formę rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci – testament. Nie oznacza to jednak, że spadkodawca ma niewiele swobody przy sporządzaniu ostatniej woli. Wręcz przeciwnie – polskie prawo przewiduje liczne rozporządzenia, które można zawrzeć w testamencie.

Jakie rozporządzenia można zawrzeć w testamencie?


Odpowiedź na pytanie, dlaczego warto sporządzić testament, jest dosyć prosta. W ten sposób spadkodawca może bowiem rozporządzić majątkiem zgodnie ze swoją wolą, a niekoniecznie godzić się na zasady ustanowione przez dziedziczenie ustawowe. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy spadkodawca żyje w nieformalnym związku, posiada małoletnie dzieci, jest osobą samotną albo z innych powodów chce rozdysponować majątkiem w odmienny sposób, niż ten uregulowany w przepisach.

Najważniejszym i podstawowym elementem testamentu jest więc ustanowienie spadkobierców. Można zrobić to na dwa sposoby – powołując takie osoby do całości spadku albo jedynie do jego części. W tym drugim przypadku pozostała część spadku będzie podlegać dziedziczeniu ustawowemu. Na tym jednak nie kończą się rozporządzenia, które można zawrzeć w testamencie. Kolejne z nich to:
Polecenie Zapis zwykły Zapis windykacyjny Powołanie wykonawcy testamentu Wydziedziczenie Ustanowienie fundacji.

Polecenie testamentowe ...
Zapis zwykły i zapis windykacyjny ...
Ustanowienie wykonawcy testamentu ...
Wydziedziczenie ...

http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/opinie/ustanowieni...