Jacek Jankowski

Jacek Jankowski social media &
social games

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Ostatnio rozmawiam ze znajomymi z różnych firm, z różnych branż i jedno mnie zaskakuje, mianowicie, wiele firm (w szczególnie z polskim kapitałem) \"kombinuje z pracownikami\".

Mianowicie powstają pewne patologie :
- zamiast zatrudniać ludzi, zatrudnia się jednoosobowe firmy,
- pracownicy nawet w tzw. \"poważnych\" firmach dostają np. 1000 zł brutto w umowie o pracę, a resztę \"pod stołem\",
- pracodawcy nie zapewniają dostatecznego zaplecza sprzetowego (i tak znajomi handlowcy musza jeździć własnymi autami, prowadząc własną firmę, a \"pracodawcy\" wystawiają faktury za używanie auta).

Co możemy zrobić my, aby takie procedery się skończyły?

Pozdrawiam
Jacek Jankowski
http://gumik.blox.pl

PS. mam też przykład z najbliższego mojego otoczenia, gdzie pracodawca zatrudnia około 15 osób i wszyscy mają umowy o pracę, a część już na czas nieokreślony, tak więc jak ktos się postara to może.


Aneta R.

Aneta R. Senior Buyer at
Shell

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Jako pracująca studentka dodam jeszcze, że studenci są świadomie wykorzytsywani i odwalaja czarną robotę za marne grosze w wielkich korporacjach i małych firmach, tylko dla możliwości późniejszego wpisania do CV nazwy bardziej lub mniej prestiżowej firmy..... Tworzy się takie błedne koło.... bo zawsze znajdzie się ktoś, kto się godzi na takie warunki - więc po co je zmieniać????

konto usunięte

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

W stu procentach zgadzam sie z Aneta - boli mnie to ze takie wykorzystywanie zaczyna sie juz niestety nawet na etapie organizacji studenckich (w tym miedzynarodowcych np. Ale I Eliminuje Sie Elementy Calosci - chodzi o organizacje, z ktora i ja i moi znajomi niestety byli zwiazani a kreci sie niezle waleczki na zasobach ludzkich a z praktyk zagranicznych pomimo wlozonych 2 lat pracy dla organizacji nici). Ale to chyba temat na cala ksiazke... ;(
Wojciech M.

Wojciech M. Dzisiaj jest
wspaniały dzień...
:)

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Myślę że wiele zależy tu od doświadczenia w branży. Jeżeli coś z sobą reprezentujesz to łatwiej wynegocjować lepsze warunki.

Jeżeli tylko pracodawca inwestuje w odpowiednie szkolenie pracownika,to nawet mało zarabiając można na tyle podnieść kwalifikację aby móc stanowić ogromną wortość dla następnego pracodawcy.

Trzeba niestety poświęcic nie małą ilość cennego czasu, ale z czasem to procentuje. Nie ma nic za darmo :(

konto usunięte

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Wojtku, żeby zacząć cokolwiek negocjować, to trzeba już mieć doświadczenie. Branża IT, w której się obracasz jest specyficzna, to jak jak i doświadczeni menedżerzy i doświadczeni programiści mogą pozwolić już sobie na kręcenie noskiem. To jest fajne. ;)

Inna jest sytuacja w przypadku studenttów. Ja akurat nie miałam tak drastycznych doświadczeń, jak Aneta, czy Maciek. Byłam na bezpłatnej praktyce w renomowanej firmie, spędzałam tam 8 godz. pracy. W zamian za to mogłam obserwować doswiadczonych pracowników, radzić się ich, wykonywać prostsze, mniej odpowiedzialne zadania. Dla mnie to było bardzo cenne. Może to też chodzi o podejście?

Wracając do tematu, który poruszył Jacek - to jest totalna katastrofa. Całe szczęście jest więcej przepadków przedsiebiorców, także z polskim kapitałem, którzy potrafią i wiedzą. Którzy doskonale sobie zdają sprawę, że kapitałem danej firmy sa właśnie ludzie. Są doceniani, szkoleni, motywowani. Ja właśnie pracuję w takiej firmie. Taką organizacją jest właśnie RINF.
Jacek Jankowski

Jacek Jankowski social media &
social games

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

A w jakiej firmie ?

Teraz ja sobie w brode pluje, ze nie trafiłem na takie praktyki jakie można spotkac w branży FMCG (np teraz BAT robi nabór przez system IZA - http://iza.pl)

Macie jakieś doświadczenie z zdobywaniu pracy własnie przez takie serwisy? Ja jakoś wszystkie swoje kolejne stanowiska zdobyłem dobrą pracą i poprzez rozmowy bezposrednio z pracodawcą.
Nigdy poprzez jakieś pracuj.pl czy inne jobpiloty.

Aneta R.

Aneta R. Senior Buyer at
Shell

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Madziu, ja nie miałąm/mam akurat przykrych doświadczeń, ponieważ jestem w duużej firmie na całkiem nieźle płatnym 'stażu' właśnie podpisałąm nową umowę, pracuję sobie 30 godz. tygodniowo i wiele się uczę, niestety nie wszyscy moi znajomi mogą też się tak cieszyć. Zależy gdzie się trafi.

A propos korzystania z portali pracy, to wielkie firmy coraz mniej chętnie afiszują się swoim logo szukając pracowników, także czasem warto spróbować bo można nieźle trafić :)
Adam Pluciński

Adam Pluciński Full Stack Developer

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Szukajac pracy warto poszukac informacji jak wygląda taka firma od wewnątrz - np. http://pracownicy.com - poziom wielu zdawałoby się "liderów branży" jest żenujący ]:->

konto usunięte

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Adam P.:Szukajac pracy warto poszukac informacji jak wygląda taka firma od wewnątrz - np. http://pracownicy.com - poziom wielu zdawałoby się "liderów branży" jest żenujący ]:->


Ciekawy portal.. ;) Wiele firm tam jeszcze nie ma. Warto to spopularyzować.. ;))
Magdalena Olszowa- Szlachta

Magdalena Olszowa-
Szlachta
doradca zawodowy-
pedagog

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Pracuje z młodzieżą w tym czasami ze studentami i wiem że ich sytuacja na rynku pracy jest nieciekawa. Ale niestety czasami wynika to z ich małej ruchliwości i obrotności. Zdobycie wartościowego stażu wymaga trochę zachodu. A propos rynku pracy, najtrudniejszy jest moment zaistnienia na rynku pracy i zdobycie pierwszych doświadczeń. Mam pytanie: czy sądzicie, że uczelnie ułatwiają młodzieży wejście na rynek pracy?
Aneta R.

Aneta R. Senior Buyer at
Shell

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

wszelkie programy praktyk zagranicznych (np. Leonardo) pozwalają na zdobycie dośw. za granicą, a niektórzy moi znajomi znależli sobie podczas nich fajną prace w 'swoim zawodzie' i zostali, zdalnie piszą magisterke i zdają egzaminy, o powrocie na razie ie myśla...

również targi pracy, dni kariery, konkursy organizowane wspólnie z firmami komercyjnymi ułatwiają, tylko często są dla tych aktywniejszych, lepszych, przebojowych...niestety są ludzie którzy nawet jak mają podane na tacy to kręcą noskiem....
wszysko zależy do tego jakim sie jest człowiekiem...
Ula T.

Ula T. Nowe wyzwania...

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)


niby to wszystko prawda: staże, praktyki, targi, dni kariery itp., ale rzeczywistość jest inna...ja staram się robić dużo i być aktywna, czasami się udaje czasami nie, ale większość pracodawców najchętniej chciałaby aby student przyszedł, wykazał się kreatywnością, wniósł pomysły, a potem no cóż...do widzenia, zatrudniają kolejnego studenta bo "wiele osób przecież dałoby się zabić za taką możliwość nawet bez wynagrodzenia"! Moja znajoma tak się starała, że i tak na wiele to się nie zdało...co w takim razie robić??Chcemy się uczyć i pokazać na co nas stać ale cały czas są oczekiwania a co z dawaniem i pokazywaniem nam drogi?
Katarzyna Liszka (Rafalska)

Katarzyna Liszka
(Rafalska)
Recruitment Business
Partner

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Jedyne co możemy zrobic to starannie wybierać miejsca w których odbywamy praktyki. Praktyki należy traktować jako środek do celu - czyli w tym wypadku do zdobycia doświadczenia. Szukać firm w których jest potem szansa zostać na dłużej czy płatnej praktyki - przecież takie istnieją.

Owszem wiele firm przyjmuje studentów na praktyki - bo firma ponosi małe koszty a student odwala kawał dobrej roboty. Jednak wykonanie tego kawału dobrej roboty zaprocentuje. Tylko nie od razu. Trzeba być konsekwentnym w planowaniu swojego rozwoju i cierpliwym. Potem praca - wartościowa - się znajdzie.
Filip D.

Filip D. Pasjonat IT

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Jak dla mnie rynek pracy ma wiele do zaoferowania, tyle ze trzeba umiec sie w nim poruszac. Formy spotkania z pracodawca w stylu dni karier czy targow sa potrzebne, ale zadko kiedy trafiaja na odpowiednich studentow.
Niestety na pomoc uczelni trudno liczyc w przypadku szukania praktyk badz stazy. Niekiedy ograniczaja sie one do opiekuna praktyk, ktorego widzi sie pierwszy raz przy ich zaliczaniu... Z wieksza pomoca przychodza organizacje studenckie, jednak tutaj przewaznie sa ludzie, ktorzy wiedzieli kiedy i gdzie sie zakrecic, wiec trudno sie do nich dostac.
Mysle, ze aby dobrze wyjsc na przepychaniu sie rekami na rynku pracy, trzeba myslec wylacznie o sobie. Bo nikt inny tego za Ciebie nie zrobi.
Marcin Bacia

Marcin Bacia ...-BraveMind-...

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Magdalena O.: A propos rynku pracy, najtrudniejszy jest moment zaistnienia na rynku pracy i zdobycie pierwszych doświadczeń. Mam pytanie: czy sądzicie, że uczelnie ułatwiają młodzieży wejście na rynek pracy?


W odpowiedzi na pytanie, powiem nie, przynajmniej takie są moje doświadczenia.

A co do tego że najtrudniejszy jest pierwszy krok, również się nie zgodzę... pracowałem podczas studiów (właśnie je kończę - zaocznie AE Kraków) i zdobyłem troche niezłego doświadczenia: PH, Specjalista ds. Promocji w Carlsbergu, i kierownik marketingu w jednej nie dużek krakowskiej firmie, i od września zostałem na lodzie ... i po prostu dramat ... chodzę na dziesiątki rozmów, wysyłam setki cv i nic ... po prostu jak nie ma się "pleców" jest cieżko, firmy szukając pracownika najpierw szukają wśród swojich ...

Niestety dopóki w PL będzie rynek pracodawcy, to nic sie nie zmieni, a sztuczne uelastycznianie rynku prace przez nagmenne umowy zlecenie na pewno sytuacji nie naprawi, co najwyżej doprowadzi do niedawnej quasi-francuskiej sytuacji ;)
Grzegorz Krauze

Grzegorz Krauze Team lead, software
developer

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Witam wszystkich

Jestem z Elbląga i tutaj mam wrażenie, że lokalne uczelnie robią co mogą aby pomóc wejść studentom na rynek pracy.
Ożywienie gospodarcze dociera powoli wszędzie i na rynku IT praca jest dla każdego kto przejawia aspiracje do dalszego rozwoju.
Przykładem jest jeden z koncernów międzynarodowych z filią w Elblągu, który tworzy ostatnio kilkudziesięcio-osobową placówkę u nas (tworzenie oprogramowania w międzynarodowym zespole).
Przy wyborze liczy się nie uczelnia jaką skończyłeś i nie jest tak ważne wieloletnie doświadczenie. Najważniejsze co sie ceni to duże projekty jakie udało się wdrożyć - nieważne w jakich technologiach - plus znajomość angielskiego w stopniu komunikatywnym i umiejętność pracy w grupie. według mnie to nie są zawyżone wymagania;) - w skrucie to wyglada tak ze trzeba mniec "zadatki" reszty sie dowiesz na szkoleniach zapewnianych przez pracodawcę;) Myśle, że przykład tej firmy jest reprezentatywny i nawet w małych firmach nie liczy sie kogo znasz tylko pracodawca ocenia młodych "szukających pracy" pod kątem "co z niego/niej będzie w przyszłości". Słowem ocenia się potencjał.
Co do uczelni to dyrektor jednej z lokalnych "staje na glowie" zeby zapewnic prace najlepszym studentom. Wprowadzane są rekomendacje (dla wybrańców ) - co ułatwia sprawę u pracodawcy. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości też pomagają wejść na rynek.

Jak dla mnie wszystkie fakty przemawiają za tym, że należy być po prostu dobrym w tym co się robi zeby dostac rekomendacje i ambitnym aby dalej sie rozwijac i z pracą nie ma problemów zupełnie. Potwierdzają to przykłady moich znajomych, wiem to również z własnego doświadczenia.
Natomiast znajomości przydają sie mocno jak chce sie sprzedac cos duzego:) ale to juz inna bajka ;)

Pozdrawiam
Grzegorz Krauze

Aksela K.

Aksela K. Coach, Trener

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Hmmmm.. czytam to wszystko, co zostało tu napisane.. i myśle.. Na mojej uczelni niby istnieje biuro karier, ale jest w większości zamkniete, kiedy poszłam o coś zapytać , pracownica nie potrafiła mi udzielić prostej odpowiedzi, na proste pytanie. Organizuje się targi pracy, na których w ubiegłym rok zjawiło się aż !!! 2 pracodawców. Czy to nie jest żałosne??
Co do pracy . Własnie przeprowadziłam się do Poznania w poszukiwaniu pracy. Łatwo nie jest.. osobie , która nie zna mega dobrze języków ani nie jest po baaardzo dobrej szkole, ani nie ma doświadczenia w dobrej firmie.
Wczoraj na rozmowie kwalifikacyjnej powiedziano mi, że jestm zbyt energiczna osobą i za dużo chce osiągnąć, by oni mnie mogli przyjąc.

To przepraszam gdzie mamy zdobywać to doświadczenie??? Jesli w 90% ogłoszń w sprawie pracy jest ono już wymagane.
Czemu ludzie nie chcą dawać szansy młodym i ambitnym osobom?
Ja osobiście, gdyby ktoś dał mi szansę, to starałabym się wykorzystać ją w pełni (jak wielu młodych ludzi)

jeszcze jedna kwestia. W wielu firmach oczekuje się od pracowników super efektów, nie zapewniając im podstawy socjalnej. Jak osoba, która zarabia np.700zł z czego 400zł wydaje na wynajęcie pokoju,a za resztę próbuje jakoś przeżyć ma się ciągle uśmiechać i być wydajnym pracownikiem, kiedy dręczy go wiele problemó natury finansowej.
Zbyt mało motywacji w polskich pracodawcach...


Aksela Kołodziejczyk edytował(a) ten post dnia 12.04.06 o godzinie 15:36
Marcin D.

Marcin D. frontend & backend
developer

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Pozostaje wyjechać za granicę
Marcin Bacia

Marcin Bacia ...-BraveMind-...

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Piękna ta nasza rzeczywistość ...

Paradoksem jest np to że własnie że firmy nie chcą zatrudniać ludzi bez doświadczenia ... nawet w danej branży (tzn jeżeli zmienia się branże) ...

Cóż moge powiedzieć jeżeli H. Ford też by szedł tym tokiem myślenia to nigdy nie wpadl by na produkcje taśmową podpatrując ten sposób nie gdzie indziej jak w rzeźni ...

Młodzi ludzie bez doświadczenia mają kupe kreatywnego potencjału nieskalanego sztucznymi imperatywami wystepującego w danym sektorze czy też branży co może doprowadzić do bardzo ciekawych mariaży idei a owocować świetnymi pomyslami. Ale możemy sobie gadać i tak nikt nie słucha ...


Paweł Piotrowski

Paweł Piotrowski Specjalista ds.
sieci IT

Temat: Co sie dzieje w Polsce (rynek pracy)

Wydaje mi się, że dla firmy nawet plusem jest zatrudnić kogoś bez doświadczenia. Przede wszystkim ktoś taki będzie mniej wymagający finansowo. Dodatkowo, jeżeli firma zainwestuje w szkolenia, zrobi z niego dobrego specjalistę i zapewni możliwość rozwoju i kariery, to myślę, że czuje się on bardziej związany z taką firmą niż z firmą która nic nie daje, a wiele chce otrzymać.
W końcu jeżeli coś otrzymujemy to chcemy się za to w jakiś sposób odwdzięczyć.
Oczywiście mam na myśli stanowiska w dolnej części hierarchii zawodowej. Wiadomo, że nikt nie zatrudni człowieka bez doświadczenia na stanowisko kierownicze.



Wyślij zaproszenie do