Temat: Logopeda – zawód z pogranicza medycyny i psychologii. Na...

Logopeda to terapeuta, który diagnozuje dzieci z wadami wymowy. Jakich zaburzeń pomaga się pozbyć?

Logopeda to terapeuta, który musi posiadać rzetelną wiedzę z zakresu psychologii, medycyny i pedagogiki. Tylko w takim wypadku jest w stanie pomóc pacjentom cierpiącym na wady wymowy spowodowane różnymi czynnikami. Czym dokładnie zajmuje się terapeuta i kiedy warto zapisać dziecko na wizytę?

Kim jest logopeda?
Aby zostać logopedą, można ukończyć różne studia. Absolwenci logopedii, logopedii z audiologią oraz pedagogiki specjalnej mają prawo przyjmować i prowadzić pacjentów cierpiących na wady wymowy. Pracują nie tylko w przedszkolach, szkołach i poradniach psychologiczno-pedagogicznych, ale również w poradniach foniatrycznych czy ośrodkach zajmujących się rehabilitacją.

Specjalizacje ...

Czym zajmuje się terapeuta?
Logopeda leczy wady wymowy, które są spowodowane różnymi czynnikami. Mogą być spowodowane zaburzeniami w rozwoju psychomotorycznym, niedosłuchem, budową anatomiczną w obrębie aparatu artykulacyjnego lub wadami zgryzu. Logopeda diagnozuje i prowadzi także dzieci z zespołem Aspergera, jąkające się czy będące autystykami.

Kiedy zapisać dziecko na wizytę?
Z wizyty u logopedy powinni skorzystać rodzice z dzieckiem, które ma trudną mowę (tzw. późna mowa, czyli dziecko bardzo długo nie mówi albo mówi niewiele), jąka się, sepleni. Do logopedy należy zapisać także malucha, który rozwija się wolniej od swoich rówieśników albo cierpi na problemy ze słuchem.
...
Jak wygląda wizyta?
W czasie wizyty u logopedy, terapeuta najpierw wysłuchuje problemu, z którym zgłosili się rodzice z dzieckiem, a następnie przeprowadza wywiad medyczny. Musi uzyskać informacje, czy ktoś w rodzinie cierpi na wady wymowy, w jakim wieku dziecko zaczęło mówić, czy od początku miało problemy z mową.
...
Na czym polega terapia?
Dopiero gdy terapeuta postawi właściwą diagnozę, może opracować terapię. Najczęściej polega ona na regularnych spotkaniach, w czasie których terapeuta przekazuje podopiecznemu materiał do opanowania, wykonuje je z nim i zadaje ćwiczenia do domu. Praca w domu z dzieckiem jest konieczna dla uzyskania właściwych efektów terapii. Zaleca się ćwiczyć z dzieckiem codziennie, chociaż po kilkanaście minut, by utrwalić w nim prawidłową wymowę.

Czy wizyta jest płatna? ...

https://zdrowie.wprost.pl/dziecko/rozwoj-dziecka/104797...Ten post został edytowany przez Autora dnia 13.08.21 o godzinie 22:36