konto usunięte

Temat: 9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu w Teatrze Na Woli

9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu
21-30 sierpnia 2009 r.
TEATR NA WOLI


21 sierpnia – spektakl „BLIK” w wykoniu Monsieur et Madame O (Francja)
23 sierpnia – spektakl “LOMBARD” w wykoniu Teatru Mimo
25 sierpnia „HANGMAN” w wykonaniu Do Theater (Rosja/Niemcy)
27 sierpnia“MODERN MIME EVENING” - various artist + The School of Modern Mime (USA/Hiszpania/Francja/ Polska)
29 sierpnia“ALITHEA” w wykonaniu Alithea Mime Theatre (USA)
30 sierpnia “SILENCE” w wykonaniu “Bodecker/ Neander Company” (Niemcy)

Wszystkie spektakle rozpoczynają się o godzinie 19.00


To już 9. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu odbywający się w Teatrze Na Woli. W tym roku w programie festiwalu znajdą się przedstawienia z Francji, Rosji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Polski.
Tegoroczny Festiwal jest kontynuacją powrotu do pantomimy klasycznej.
Wielu wykonawców tegorocznego Festiwalu to uczniowie legendarnego artysty Marcela Marceau.
9. Festiwal daje też możliwość uświadomienia sobie, jak różne formy, mimo tych samych korzeni, przybiera Sztuka Współczesnej Pantomimy.
Tradycyjnie już podczas Festiwalu, w tym roku w dniach 21-26 sierpnia, odbędą się największe w kraju warsztaty pantomimy. Zajęcia prowadzić będą artyści z Francji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych oraz Polski.
Od 2009 roku Warszawskie Centrum Pantomimy w Teatrze Na Woli współpracuje z innymi festiwalami pantomimy na świecie. Poprzez wspólne działania teatralne mamy nadzieję jeszcze bardziej przybliżyć widzowi sztukę pantomimy oraz stworzyć przestrzeń do międzynarodowych zdarzeń.


Bartłomiej Ostapczuk
Dyrektor artystyczny festiwalu


Spektakle:
21 sierpnia 2009 (piątek) godz. 19.00
„BLIK” w wykoniu Monsieur et Madame O (Francja)


Artyści:
Laurent Clairet i Violaine Clanet twórcy teatru MMO zawodu uczyli się w Ecole Internationale de Mimodrame de Paris Marcela Marceau, pod jego reżyserską opieką. Inspirację czerpią za sztuki mimu, tańca współczesnego oraz sztuki cyrkowej. Spektakl “Blik” bada mechanizmy i działanie tragikomedii. Tak, jak w ich poprzednich kreacjach artystów, słowo dyskretnie zanika, oferując widzowi teatr wizualny, teatr gestu, który oddaje głos momentom ciszy.

„Blik”
Pośrodku ziemi niczyjej, na skrzyżowaniu dróg, po których nie stąpa ludzka stopa, dwóch zanudzonych i pijących przygranicznych strażników wpatruje się w horyzont, szukając jakiegoś mało prawdopodobnego przybysza.
Ostatni przedstawiciele społeczeństwa pogrążają się w agresywnym i szyderczym szaleństwie.
Aż do dnia, w którym…
Posterunek przygraniczny, stara chwiejąca się szopa z innej epoki to centralne miejsce akcji historii nieuchronnego upadku dwóch żołnierzy: oto zanurzamy się w Blik, wizualną tragikomedię bez słów, która żywi się humorem i śmiesznością, tak by pójść głębiej, zobaczyć, co znaczą porzucenie wartości, nadużycia i zboczenia władzy.
Blik, to wszystko co zostało ze słowa „republika” - cały symbol.
To granica jest centralną osią całej historii, punktem przekroczenia, linią demarkacyjną,
która oddziela dwa terytoria i podsyca najbardziej szalone marzenia i najmniej racjonalne lęki. Zaznacza linię, której nie należy naruszać lub właśnie którą trzeba przekroczyć.
A jednak w finale otrzymujemy bardziej zróżnicowany, a zarazem bardziej łaskawy i braterski obraz ludzi.
Scenariusz i reżyseria/inscenizacja : Laurent Clairet i Geung Ho Nam
Asystentka przy scenariuszu i reżyserii : Violaine Clanet
Grają : Laurent Clairet, Geung Ho Nam, Shin Hong Seok i Françoise Purnode
Scenografia : Laurent Clairet i Lee Jin Yeob
Kostiumy : Violaine Clanet i Micheline Prudhomme
Muzyka : Phil Reptil i Choi Yoon Sang
konsultacja choreograficzna : Yutaka Takei
Światła : Nicolas Barraud
Ilustracje : Hanno Baumfelder
Zdjęcia : Alain Chetcuti

23 sierpnia 2009 (niedziela) godz. 19.00
spektakl “LOMBARD” w wykoniu Teatru Mimo


Artyści:
Teatr Pantomimy Mimo powstał w 2002 roku.
Założony przez Bartłomieja Ostapczuka jako teatr jednego aktora
szybko przekształcił się w zespół. Obecnie wszyscy aktorzy Teatru Mimo związani są z
całorocznym Studiem Pantomimy w Teatrze Na Woli, gdzie od kilku sezonów uczą się sztuki współczesnej pantomimy. Teatr Mimo ma na swoim koncie dziewięć produkcji teatralnych
obejmujących różne formy sztuki pantomimy.
Teatr prezentował swoje spektakle we Francji, Puerto Rico i Izraelu.
Aktorzy występują również gościnnie na scenach teatrów dramatycznych i operowych Warszawy.
W 2009 r. aktorzy Teatru Mimo powołali Fundację Centrum Pantomimy.

„Lombard”
Pantomima inspirowana wczesną etiudą Marcela Marceau.
Do Lombardu trafiają ludzie dotknięci tragedią ukrytą pod powierzchowną brawurą, pod maską obojętności. Ich zachowanie zdradza powody dla których się tu znaleźli. Poznajemy historie, które ze sobą przynoszą. Obserwujemy przenikanie się świata teraźniejszości i świata wspomnień. Opowieści ukazane w spektaklu zapisują pamiętnik ich życia niemal do ostatniej strony.
Spektakl „Lombad” miał swoją premierę w kwietniu 2009 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Pantomimy w Izraelu. Polska premiera odbyła się 21 maja 2009 roku w Teatrze Na Woli w Warszawie.
Przedstawienie jest pierwszą produkcją utworzonego niedawno w Teatrze Na Woli
Warszawskiego Centrum Pantomimy.
Jest jednocześnie próbą podtrzymania tradycji warszawskiej pantomimy zanikającej
po zamknięciu w 2001 roku Warszawskiego Teatru Pantomimy.
Scenariusz, reżyseria, choreografia Bartłomiej Ostapczuk
Muzyka Marcin Maroszek
Światła Andrzej Król
Występują: Agata Brzozowska, Katarzyna Markowska-Byczek, Joanna Płóciennik, Katarzyna Śliwińska, Michał Dawidowicz, Bartłomiej Ostapczuk


25 sierpnia 2009 (wtorek) godz. 19.00
„HANGMAN” w wykonaniu Do Theater (Rosja/Niemcy)

Artyści:
Założony w 1987 r. zespół eksperymentalnego physical theatr. Do theater jest uważany za jedną z najważniejszych grup wywodzących się z postkomunistycznej Rosji. Zespół jest pionierem ekstremalnego stylu w physical theatre, stworzył język ruchu znany jako rosyjski modernizm, styl który jest agresywny, wymagający, intensywny a jednocześnie zabarwiony poetycko. Od wczesnych lat 90-tych Do Theatre zajmuje wyjątkowe miejsce wśród teatrów europejskich. Siedzibą zespołu jest Aachen w Niemczech. Od wielu lat zespół prezentuje swoją pracę na najważniejszych festiwalach teatralnych całego świata

„Hangman” jest fuzją różnorodnych form tanecznych, łączy elementy z dobrze już znanego teatru Absurdu z elementami teatru mimu i tańca. Jest to jednocześnie gra i nazwa postaci.
Naiwność farsy podszyta jest błyskotliwym czarnym humorem. Niesamowita, śmieszna i magiczna historia przenosi nas w ciemne, deliryczne miejsce, oświetlone kołyszącymi się lampami i migotliwymi cieniami. To tu postaci potępieńczej trójcy - Ślepy, Głuchy i Niemy - rozgrywają niekończącą się partię łamigłówki, o to kto będzie ofiarą.
Ta rozgrywka pozwala obserwować zmiany ich pozycji i ról. Przy pomocy zmian scenerii, główny bohater prowadzi nas przez wielość sytuacji zaczynając od morderstwa, poprzez śledztwo aż do sądu i publicznej egzekucji. Ale także zanurzy nas w semantycznej łamigłówce dotyczącej słów grając ich znaczeniami . Dopełnieniem jest niezmiernie interesująca warstwa muzyczna spektaklu.
Przedstawienie „Hangman” zdobyło nagrodę „First Fringe” na festiwalu teatralnym w Edynburgu w 2007 roku.
Reżyseria: Evgeny Kozlov
Występują: Alexander Bondarev, Julia Tokareva Irina Kozlova Evgeny Kozlov Tanya Williams
Scenografia, kostiumy: DoTheatre









27 sierpnia 2009 (czwartek) godz.19.00
“MODERN MIME EVENING” - various artists + The School of Modern Mime – Hiszpania, Francja, USA, Polska


Wieczór teatralny stworzony specjalnie na 9. edycję naszego Festiwalu, pomyślany jako konfrontacja różnych technik, stylów i form w teatrze pantomimy. Do udziału w spektaklu zostali zaproszeni aktorzy prowadzący festiwalowe warsztaty z Hiszpanii, USA, Francji i Polski oraz uczestnicy tegorocznej edycji Szkoły Współczesnej Pantomimy

Zaprezentujemy również etiudę będącą fragmentem spektaklu „Dwa słowa” w reżyserii Laco Adamika zrealizowanego przez Teatr Wielki - Operę Narodową.
Wystąpują: Ewelina Ciszewska (Polska), Pau Bachero (Hiszpania), Sergi Emiliano (Hiszpania/Francja), Gregg Goldston (USA), Bartłomiej Ostapczuk (Polska) oraz uczestnicy Szkoły Współczesnej Pantomimy.

W etiudzie ze spektaklu „Dwa słowa” w choreografii Marka Derlacińskiego udział biorą:
Katarzyna Markowska-Byczek, Marek Derlaciński, Tomasz Witkowski, Tomasz Pałasz, Tomasz Nerkowski , Piotr Nowakowski, Romek Piętakiewicz, Bartłomiej Ostapczuk
kostiumy: Magdalena Tesławska, Paweł Grabarczyk, muzyka Stanisław Moniuszko.


29 sierpnia 2009 (sobota) godz.19.00
“ALITHEA” w wykonaniu Alithea Mime Theatre (USA)


Artyści:
Alithea Mime Theatre to największy i najbardziej znany teatr pantomimy w USA. Założona w 1997 roku grupa pod artystycznym przewodnictwem C.J. Nicholasa Johnsona i Sabriny Vasquez wyznacza nowe granice w amerykańskiej sztuce pantomimy zbiorowej. Umiejętne łączenie teatru tańca z teatrem pantomimy zostało wielokrotnie dostrzeżone i zdobyło uznanie wśród krytyków teatralnych w USA. Teatr tworzy specyficzny styl poetyckiej Sztuki Mimu, która jest jednocześnie bardzo ekspresyjna.
Do grona najbliższych przyjaciół Alithea Mime Theatre należał Marcel Marceau, który wielokrotnie z uznaniem wypowiadał się na temat pracy C.J. Nicholasa Johnsona.
Teatr prezentując swoje spektakle od lat podróżuje po całym świecie. Tym samym stał się jedynym amerykańskim teatrem pantomimy prezentującym swoje prace poza Stanami Zjednoczonymi.

“Alithea”
W skład spektaklu wchodzą wybrane etiudy, które powstały na przestrzeni ostatnich lat. Zarówno prace solowe jak i grupowe można śmiało zdefiniować jako esencję amerykańskiej pantomimy.
Pomysł, reżyseria, wykonanie: C.J. Nicholas Johnson, Sabrina Vasquez and Alithea Mime Theatre.
Występują: Sabrina Vasquez, C.J. Nicholas Johnson, David Kellam, Angela Johnsen, Cody Proctor, Courtney Mertes, Ryan Squires, Jordan Ryan, Lindsey Beebe, Maurice Sims, Katy Kaufman, Zack Powell, Chris Montiel, Bethany Fiscus.


30 sierpnia 2009 (niedziela) godz. 19.00
“SILENCE” w wykonaniu “Bodecker/ Neander Company” (Niemcy)


Artyści:
Bodecker/ Neander Company pomimo silnego zakorzenienia w klasycznej tradycji Marcela Marceau w widoczny sposób odpowiada na wyzwanie nowych nurtów artystycznych. Łącząc mimodram z teatrem przedmiotu i teatrem obrazu, wypracowali własną specyficzną formę teatralną. Bodecker/ Neander Company to jeden z najbardziej znanych i cenionych duetów pantomimicznych w Europie. Tak jak podczas występów z Marcelem Marceau, tak i ze swoimi spektaklami, podróżując zdobywają uznanie widzów na całym świecie.

„Silence”
„Silence” to zbiór etiud przedstawiających różne sytuacje z naszego życia. Dwóch aktorów pantomimy Alexander Neander i Wolfram V. Bodecker prezentują spektakl pełen delikatnego komizmu, iluzji, perfekcyjnej choreografii, a przede wszystkim najwyższej klasy aktorstwa.

Pomysł, reżyseria, wykonanie: Alexander Neander i Wolfram V.Bodecker Company

więcej informacji: http://mime.pl

ZAPRASZAMY!
Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
ul. Kasprzaka 22
01-211 Warszawa
tel. +48 (22) 632 00 05 (do 8)
http://teatrnawoli.pl
http://mime.pl