Karolina Niewiadomska

Karolina Niewiadomska specjalista PR,
Agencja ADiT

Temat: sluchowisko w Trojce

Szanowni Miłośnicy Teatru Radiowego,

zapraszamy do wysłuchania wyjątkowego słuchowiska wg sztuki
Falka Richtera pt.: Electronic City

w tłumaczeniu Doroty Sajewskiej

Reżyseria:
Łukasz Lewandowski
Realizacja:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Obsada:
Andrzej Mastalerz (Tom)
Magdalena Mickiewicz (Joy)
Chór:
Joanna Jeżewska (Ona)
Grzegorz Damięcki (On)

2010-02-28 19:05 Program 3

„Electronic City” to radiowa wersja wielogłosowego dramatu niemieckiego dramatopisarza i reżysera Falka Richtera. W słuchowisku Łukasza Lewandowskiego, aktora debiutującego w roli reżysera radiowego, poznajemy historię Toma (Andrzej Mastalerz), pracownika międzynarodowej korporacji. Jednego dnia, do złudzenia przypominającego wszystkie poprzednie w ostatnich dziesięciu latach, Tom przeżywa załamanie nerwowe. Zagubiony w nierzeczywistym świecie cyfr, które musi pamiętać, (by: uruchomić telefon komórkowy, wypłacić pieniądze z bankomatu, otworzyć hotelowy pokój, połączyć się z centralą firmy, odlecieć z jednego lotniska na inne lotnisko, takie samo jak to, z którego odlatywał), Tom zatrzymuje się bezradny, a jednocześnie wściekły na siebie. Bo przecież musi: „kupić sprzedać zatrzymać odrzucić łączyć połączyć przetrzymać“. Nie bardzo wie tylko po co to wszystko, bo nie pamięta gdzie jest, w jakim celu, ma tylko głębokie przeświadczenie, że jesli nie będzie działał, to „inaczej jutro wszystko się zawali i to ON będę winny“.

W innym mieście, w innym hotelu, na innych lotnisku, do złudzenia przypominających wszystkie poprzednie – poznajemy Joy (Magdalena Mickiewicz), tak samo zagubioną, wykorzenioną i samotną jak Tom.

W realizacji Łukasza Lewandowskiego działania, próby lub też bezradność, odrętwienie tych dwojga bohaterów komentuje dwuosobowy Chór. On (Grzegorz Damięcki) i Ona (Joanna Jeżewska) bezwzględnie z nich szydzą, naśmiewają się, pokrzykują, czasem współczują, litują się.

„Electronic City” to ważna społecznie, znakomita pod względem artystycznym, polifoniczna opowieść o nomadach współczesnego zglobalizowanego świata, gdzie wszystko wygląda tak samo, gdzie tacy sami ludzie chcą żyć tak samo – bezrefleksyjnie, byle do przodu, byle wyżej. Czy jest dla nich jakaś szansa? Odpowiedź w słuchowisku.