konto usunięte

Temat: Społeczeństwo bogate w informacje

Według zachodnich teoretyków postępująca informatyzacja społeczeństwa doprowadziła do nowej jego formy - "społeczeństwa informacyjnego"(Zacher 1997r.). M. Marien uważa, że pojęcie "społeczeństwo informacyjne" jest samo
w sobie niewłaściwe, gdyż używane jest ono jedynie jako etykieta socjologiczna.

Po raz pierwszy pojęcia "społeczeństwo informacyjne" użył Japończyk Koyama w 1968 roku, następnie jego rodak Masuda w 1971 roku.

Pojęcie „społeczeństwo informacyjne” miało wielu poprzedników jeżeli chodzi o terminologie, a mianowicie: wiek cybernetyczny (szeroko używany w latach 70-tych), era elektroniczna czy era informacji (propozycja McLuhana z 1969 roku), społeczeństwo wiedzy (Drucker, 1969r.) czy społeczeństwo technotroniczne (Brzeziński, 1970r.).

Nowa terminologia używana jest zarówno w fachowych periodykach czy nawet w reklamie. Przykładem może tu być kampania reklamowa amerykańskiego koncernu ITT, które reklamuje swe transkontynentalne usługi telekomunikacyjne hasłem reklamowym "telespołeczeństwo"(Zacher 1997r.).

Jak wiadomo rozwój naszego człowieczeństwa był bardzo burzliwy,
a mianowicie poczynając od nieartykułowanych dźwięków a kończąc na przekazie informacji. Kolejną ważną nowinką techniczną stało się wynalezienie i zastosowanie komputera, poprzez wiele innych doszliśmy w końcu do takich wynalazków jak, np. telegraf, telefon, kabel podmorski, radio, telewizja kablowa i satelitarna, satelita łącznościowy, urządzenia kopiujące. Znaczącym ułatwieniem dla wielu dziedzin życia społecznego oraz jednostki stał się elektroniczny transfer danych.
Przełom dokonał się nie tylko w sferze technicznej; komputerowy przekaz informacji; techniki telekomunikacyjne, ale również w sferze ekonomicznej.
Nowa technika informacyjna jest podstawą myślenia technicznego.
Jak pisze R. L. Ackoff „... aby zbudować społeczeństwo informacyjne, trzeba zmienić paradygmaty myślenia”.

Ku społeczeństwu bogatemu w informacje wiodą nie tylko trendy,
ale również wysiłki rządów i społeczeństw. Na przykład w Japonii istnieje „plan utworzenia społeczeństwa informacyjnego jako cel narodowy na rok 2000”. Plan ten został oparty na teorii K. Koyamy (Zacher 1997r.).

Według Komitetu Komputeryzacji plan utworzenia społeczeństwa informacyjnego w Japonii jest całkowicie realny. Jednakże jest to przedsięwzięcie długofalowe i wielofazowe. Pełną realizację planu przewiduje się najwcześniej na wiek XXI.

Realizacja planu rozwoju społeczeństwa informacyjnego wymaga spełnienia czterech warunków:
· zapewnienia okresu rozwoju informacji społecznej w ramach ogólnego
ciągu okresów rozwojowych komputeryzacji,
· kontynuacji stałego wzrostu produktu narodowego brutto (w wys.10% rocznie),
· prowadzenie zintegrowanej rządowej polityki rozwoju komputeryzacji,
· podniesienie intelektualnych zdolności twórczych ludzi na radykalnie wyższy poziom.

Japonia ma 100% szans na wykonanie planu, który zakończy się sukcesem, ponieważ istnieje tam dobra sieć informatyczna (telefony, radio, TV, prasa, systemy komputerowe itp.)(Zacher 1997r.).

Również kraje dawnego socjalizmu realnego nie zostały pominięte
w drodze do rewolucji informacyjnej. Teoretyczną podstawą wszelkich działań była koncepcja R. Richty. Koncepcja ta miała charakter głównie teoretyczny, chociaż tu najważniejszy był człowiek i zmiana jego pozycji w procesach produkcyjnych „ stoimy dziś na gruncie historycznie ukształtowanej cywilizacji przemysłowej, ale już zaczynamy opuszczać jaj granice, idąc na spotkanie nie znanej cywilizacji przyszłości. Na tym skomplikowanym rozdrożu ruchu, który chce przekształcić świat dla człowieka, musi polegać na wrażliwej busoli nauki i na zdolności twórczego myślenia ...”. Koncepcja była rozwijana od połowy lat 60-tych(Zacher 1997r.).

Dziś w epoce współczesnej oczywista jest potrzeba dążenia do
"społeczeństwa bogatego w informację".

Źródło: Zacher L. W. (red. nauk.), Rewolucja Informacyjna i Społeczeństwo, Warszawa 1997Usunięte konto edytował(a) ten post dnia 27.02.08 o godzinie 11:06