konto usunięte

Temat: Podatek dochodowy ze spółki LLC

Cześć, zarejestrowałam spółkę LLC rok temu (początek 2013 roku) w Delaware. Jestem jej właścicielką.

Szukam informacji jak poprawnie rozliczyć podatek dochodowy (mój osobisty) osiągnięty ze spółki LLC (dochody przelane z konta firmowego LLC na konto prywatne w roku 2013, wypłacane w formie wynagrodzenia).

Wiem, że trzeba wypełnić formularz PIT-ZG, jednak nie mam pewności co do tego jako co sklasyfikować osiągnięte dochody:

- czy jako działalność gospodarczą pozarolniczą (tak wskazują wszystkie informacje jakie znalazłam)
- czy jako działalność indywidualną
- inaczej?

I jako co te dochody wpisać w PIT-36 na stronie dochodów, aby poprawnie rozliczyć należny podatek:

- jako dochody ze stosunku pracy
- coś innego?

Za wszelkie porady i wskazówki serdecznie dziękuję.
Anna Prymakowska

Anna Prymakowska Ekoconsultant spółka
z o.o. doradca ds.
finansowych i pra...

Temat: Podatek dochodowy ze spółki LLC

Pani Kingo,

zajmuje się Pani księgowością samodzielnie? W tej konkretnej sytuacji radzę skonsultować się ze specjalistą ds. księgowości. Polecam firmę, którą reprezentuje - http://ekoconsultant.pl. W chwili obecniej mamy specjalną ofertę dla Spółek - koszt księgowości o 50 % taniej. Szczegóły tutaj: http://www.ekoconsultant.pl/kontakt/

Temat: Podatek dochodowy ze spółki LLC

Spółki LLC są spółkami osobowymi , nie podlegają więc osobnemu od wspólnika opodatkowaniu jako osoba prawna. Wyjątkiem jest sytuacja , w której wspólnicy podejmą decyzję o opodatkowaniu spółki podatkiem od osób prawnych i podwójnym opodatkowaniu dochodów, składając deklarację do urzędu skarbowego IRS.

Dochody z działalnośc spółki LLC, podlega więc rozliczeniu przez wspólnika jako jego dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej i wiążą się z zapłatą zaliczek na podatek dochodowy w Polsce, o ile umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwem , w którym dochody spółki są faktycznie osiągane stanowi inaczej.

Dokument PIT-ZG , jest dokumentem ewidencjonującym dochody osiągnięte za granicą i podlegające opodatkowaniu w innym państwie. Jeśli spółka LLC prowadziła działalność wyłącznie na terenie Polski, a jej wspólnik jest rezydentem podatkowym Polski, cały zysk podlega opodatkowaniu w Polsce.

Jeżeli przedmiot działalności spółki nie był objęty zwolnieniem z podatku VAT, należne będzie również zarejestrowanie spółki LLC jako podatnik VAT oraz rozliczenie podatku VAT od pierwszego świadczenia usług lub dostawy towaru, jako że podmioty mające siedzibę za granicą, nie są objęte zwolnieniem dla małych podatników do wysokości 150 000 złotych obrotu.

W Pani przypadku, przy założeniu że Pani spółka LLC nie prowadziła żadnej działalności na terenie USA lub w innym kraju niż Polska, konieczne będzie:

- otwarcie oddziału na terenie Polski, w celu sformalizowania działalności zagranicznego podmiotu prawa handlowego,
- sporządzenie zaległej księgowości rachunkowej dla wszystkich transakcji (pełne księgi handlowe)
- rejestracja VAT
- sporządzenie zaległej ewidencji podatkowej VAT i dokumentacji transakcji (wystawienie faktur VAT) oraz dokonanie korekt w ewidencji przez kontrahentów spółki,
- zapłata zaległych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wraz z ewentualnymi odsetkami
- zapłata zaległego podatku VAT wraz z ewentualnymi odsetkami (podatnik może zwrócić się do Urzędu Skarbowego o umorzenie odsetek, pod warunkiem podania odpowiedniego powodu),

Prawdą jest, że spółka LLC (Limited Liability Company) może być zastosowana jako narzędzie optymalizacji podatkowej. Niemniej jednak , jej wykorzystanie w tym celu jest możliwe wyłącznie jako element precyzyjnie skonstruowanej struktury prawnej i podatkowej, przygotowywanej przez specjalistę pod konkretny rodzaj działalności.

W Pani przypadku, zachęcałbym do omówienia możliwych sposobów działalnia w rozmowie telefonicznej. Nawet w takiej sytuacji, dostrzegam drogi do bezpiecznego podatkowo wyjścia z niej.

Z poważaniem,

Michał A. Durlik

Grupa Tax&Law (http://taxandlaw.pl)

tel. + 48 530070658
michal@taxandlaw.pl

Grupa Tax&Law w mediach:

http://www.polityka.pl/rynek/1538845,1,polskie-pienied...



Wyślij zaproszenie do