konto usunięte

Temat: Jak posmakować IT?

Jako że to mój pierwszy post w tej grupie (i mam nadzieje, że nie ostatni) - Witam! :)

Jestem w wieku, w którym rotacja zainteresowań i celów życiowych jest coraz większa, a czasu na decyzję coraz mniej. Chciałbym, jak tytuł tematu mówi, posmakować IT, nie miałem wcześniej do czynienia z tą dziedziną.

Jako że zapoznałem się już z paroma tematami w grupie, od razu odpowiem na popularne pytanie: "Czemu IT?"
Moją główną zaletą jest zawziętość i ciężka praca, więc myślę że w IT mógłbym się spełnić pod tym względem, gdyż nie ma w tym "limitu", zawsze jest coś więcej do odkrycia, do nauczenia się, ciekawość nigdy się nie kończy.
Poza tym lubię komputery i podoba mi się charakter pracy.

Na razie w domowych warunkach, chciałbym zagłębić się w tej dziedzinie i przekonać się, czy to mnie kręci. Pytanie, od czego zacząć? Temat jest taki szeroki, że głowa boli. Lubię się uczyć z książek, ale video instruktaże też są OK.

Fajnie byłoby, gdyby istniał jakiś materiał, uczący podstaw wszystkich gałęzi IT - co by ułatwiło wybór specjalizacji.
Ale bardziej bym celował w programowanie - mam wrażenie, że przy ciężkiej pracy, daje największe perspektywy (poprawcie mnie proszę, jeżeli jestem w błędzie).

Podsumowując, szukam materiałów do samodzielnej nauki IT, z nastawieniem na programowanie (ale chętnie spróbowałbym również innych dziedzin), które nie tyle nauczyłyby mnie IT, a pokazały, na czym by to wszystko polegało, gdybym zdecydował się już na poważną naukę.Ten post został edytowany przez Autora dnia 04.12.15 o godzinie 22:13

konto usunięte

Temat: Jak posmakować IT?

Cześć Bartoszu,

Jest tysiące tutoriali na Internecie z rożnych dziedzin: z języków programowania -wg. mnie na początek może C lub od razu C++ - albo z języków do projektowania stron internetowych. Jako programista czasem pracujesz nad tym, jak coś będzie wyglądało wizualnie, czasem nad tym, jak to będzie działać. Wśród programistów są i osoby nastawione tylko na programowanie, i takie, które mają predyspozycje do koordynacji projektów i przekazywania wiedzy. Oprócz chęci i czystej motywacji liczy się też determinacja - lepiej na kilka godzin wyłączyć facebooka i telefon komórkowy a odpalić IDE i skupić się na jednym zagadnieniu. Co do książek-wciąż bardzo popularną pozycją dla początkujących programistów C++ jest książka p.Jerzego Grębosza. Truizmem jest mówienie o konieczności znajomości matematyki - liczy się ogólna umiejętność logicznego myślenia - bo bez tego ciężko przetrwać na pierwszym roku studiów.
Powodzenia!:)
Magdalena Domaszczyńska

Magdalena Domaszczyńska
magdalena.domaszczyn
ska@gmail.com, 728
257 476.

Temat: Jak posmakować IT?

Fajnie byłoby, gdyby istniał jakiś materiał, uczący podstaw wszystkich gałęzi IT - co by ułatwiło wybór specjalizacji.
[...]

Podsumowując, szukam materiałów do samodzielnej nauki IT, z nastawieniem na programowanie (ale chętnie spróbowałbym również innych dziedzin), które nie tyle nauczyłyby mnie IT, a pokazały, na czym by to wszystko polegało, gdybym zdecydował się już na poważną naukę.

Post sprzed roku, ale pozwolę sobie odpowiedzieć osobom, które miałyby podobne dylematy...

Moim zdaniem najlepiej podstaw wszystkich gałęzi IT uczą - studia. Kończę aktualnie informatykę na WAT i największym plusem tych studiów jest właśnie to, że mieliśmy wszystkiego po trochu, liznęliśmy każdej chyba możliwej dziedziny, i nawet, jeśli przedmiot obejmował tylko podstawy podstaw, to jest to wystarczające do samodzielnego dokształcania się w temacie - najgorzej, jak człowiek nie ma pojęcia o dziedzinie i nawet nie wie, czego się uczyć, a tak, to jest i wiedza, czego można się uczyć, i wstępny ogląd na to, co nam się podoba bardziej, a co mniej, można sobie wyrobić :)

Na pewno nie jestem odosobniona w poglądzie, że studia świetnie systematyzują wiedzę (jeśli już ktoś jakąś posiada), niekoniecznie jednak ją rozszerzają - bardziej uczą podstaw. To jest właśnie powód, dla którego część osób z doświadczeniem / pasjonatów nie jest zadowolona ze studiów - nie dowiadują się nowych rzeczy w takim zakresie, w jakim na to liczyli.

Moim zdaniem nie ma się jednak co zniechęcać, bo pierwsze lata studiów a ostatnie lata studiów to niebo a ziemia - studia zaczyna się od najbardziej ogólnych i teoretycznych rzeczy, takich jak zestaw matematyk, fizyka i elektronika, a dopiero na kolejnych latach przerabia się rzeczy bardziej praktyczne, szczegółowe i aktualne (typu aplikacje internetowe, sztuczna inteligencja itp.).

Dla kogo jak dla kogo, ale dla niezdecydowanych - wiedzących tylko, że chcą iść w jakimś kierunku związanym z IT - studia to jest świetna sprawa i zdecydowanie polecam - to tam najprędzej spróbujesz swoich sił w bardzo różnych dziedzinach, których siedząc w domu lub w pracy nie tknąłbyś nawet kijem :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 07.12.16 o godzinie 18:23



Wyślij zaproszenie do