konto usunięte

Temat: Cloud / utility computing

Witam Forumowiczów!

Ostatnio sporo czytam / interesuję się sprawami cloud i utility computingu. Temat jest dość nowy, nawet dla gospodarek rozwiniętych. Pojawiają się głosy wieszczące rychłe nadejście tych metod obsługi procesów biznesowych (vide Phil Fersht na swym blogu HorsesForSources), ale są też i tacy, którzy twierdzą, że wcale tak szybko to się nie stanie.

Patrząc na to, z jakim "wielkim" wzięciem spotkał się w Polsce model SaaS - skłaniałbym raczej ku tym drugim.

Ostatnio prowadzę proces doradczy związany z outsourcowaniem IT dla dużej firmy działającej głównie w regionie CEE (centrala w Polsce) i Klient wyraźnie skłania się do pójścia w model utility computing! Do cloud to jeszcze daleka droga, ale... Właśnie sprawdzamy oferty w tym zakresie od niektórych oferentów z rynku polskiego.

Hmmm... więc sprawa wcale nie jest taka oczywista...

Zakładam, że sporo czytelników/współautorów tej grupy, to managerowie IT. Chciałbym więc Was zapytać o Wasze przemyślenia odnoście cloud/utility computingu. Czy taki model świadczenia usługi ma szanse w jakimś rozsądnym czasie u nas zaistnieć? W jakich obszarach? Gdzie widzicie podstawowe ryzyka i ograniczenia?
Aleksander Płaczek

Aleksander Płaczek Software Development
Manager, Delivery
Manager

Temat: Cloud / utility computing

Witam,

SaaS - nic innego jak tylko zmiana podejścia dostawców IT na bardziej korzystny dla klienta model biznesowy. Dostawca zapewnia serwery, on zapewnia ciągłość utrzymania. Klient tylko korzysta z softu. Dla mnie to jest w pewnym stopniu rozwinięcie pojęcia outsource'ingu. Tylko, że nie w sferze BPO, lecz w sferze oprogramowania.

CC - to już bardziej "sofisticated" rozwiązanie :-). Tak naprawdę nie wiemy gdzie są nasze aplikacje i gdzie są nasze dane. Jest to również szansa dla wielu instytucji i firm, które posiadają własne działy IT, które są w stanie stworzyć odpowiednie oprogramowanie realizujące pewne procesy biznesowe. Tak stworzona aplikacja może zostać umieszczona w chmurze i działać. Korzyść: brak konieczności utrzymywania własnych zasobów sprzętowych, możliwość obsługiwania czasowych pików bez konieczności utrzymywania zapasów mocy itp. Dlatego idea CC będzie się rozwijać. Ale raczej głównie dzięki dostawom IT.

Zagrożenia i ograniczenia jednocześnie - moim zdaniem do chmury przejdą jedynie procesy biznesowe nie wykorzystujące tzw. danych wrażliwych. Jeszcze długo będą firmy się obawiały wystawienia danych pomimo zapewnień dostawców "cloud", że dane są szyfrowane i dobrze zabezpieczone. I to jest moim zdaniem poważne ograniczenie do rozwoju CC. Owszem tam gdzie da się dane zanonimizować to pewnie weźmie ekonomia górę nad chęcią posiadania oprogramowania u siebie.
Administracja publiczna nie zrobi tego na pewno. Oni wciąż w większości przypadków uznają informatyzację jednostek za równoważną komputeryzacji.
Ja bym stawiał na to, że SaaS będzie się rozwijał powoli, ale dopiero za 3-5 lat zacznie się przenoszenie aplikacji do chmury. To wymaga również przygotowania odpowiedniej ilości kadry zdolnej do tworzenia takich aplikacji - tutaj dużo zależy od szkolnictwa wyższego, które dzisiaj nie grzeszy chęcią do nadążania za zmianami. To wymaga zmiany sposobu projektowania aplikacji wysokowydajnych. Ale z tym polska brać informatyczna moim zdaniem szybko sobie poradzi.Aleksander Płaczek edytował(a) ten post dnia 10.04.10 o godzinie 20:07
Wojciech Łącki

Wojciech Łącki Data Center Manager

Temat: Cloud / utility computing

Cloud computing to bez wątpienia marketingowy hit słowotwórczy na najbliższe kilka lat. Wydaje się, że z wokandy zdjąć go może tylko kolejny, dobrze wpadający w ucho termin, który da się opakować w równie atrakcyjny marketing, oparty na kalkulacjach opłacalności, paradygmacie bezpieczeństwa danych i, oczywiście, trosce o środowisko naturalne. (tu jest materiał, w którym CEO Orakle krytykuje ideę CC: http://dcserwis.pl/content/walka-o-cloud-computing-i-d...
W Polsce możemy mieć mały problem z "cloudami", bo tak naprawdę u nas nie ma rozwiniętej infrastruktury datacentrowej, niezbędnej do utrzymania chmury. Mówię tutaj o wielkopowierzchniowych (kilka tysięcy metrów) data center, a nie kilku małych serwerowniach, które są w naszym kraju.
Aleksander Płaczek

Aleksander Płaczek Software Development
Manager, Delivery
Manager

Temat: Cloud / utility computing

Masz rację. Jednak CC wprowadza nas właśnie w poziom abstrakcji. Dla dostawcy rozwiązania nie jest istotne gdzie tak naprawdę działa aplikacja. Ważne, że działa, że jest wysoko-dostępna, że w dowolnym momencie może zwiększyć lub zmniejszyć jej wydajność. Jedyne co jest dla klienta istotne to jakie są parametry łącza, które go dzielą od usługi, ale już między datacenter to nas nie obchodzi. To dostawca "chmury" zapewnia wszystko. Windows Azure wprowadza np: inteligentne mechanizmy lokowania danych bliżej "klienta" by wyeliminować ruch na sieci. Na podstawie analizy wywołań stwierdza np:, że większość wywołań pochodzi z Azji i przemieszcza wirtualne maszyny do tamtejszych serwerowni - by zmniejszyć ruch.
Dlateg o ja bym nie wiązał rozwoju CC w Polsce z brakiem serwerowni. Raczej z oporami mentalnymi.

konto usunięte

Temat: Cloud / utility computing

Wielkie dzięki za dyskusję!

Kilka moich luźnych komentarzy:

Obserwuję rynek outsourcingu od 10 lat i widzę, że pomimo naszej specyfiki (chyba jednak można powiedzieć o większych oporach przed outsourcingiem w Polsce, niż w gospodarkach dojrzałych) następują wyraźne zmiany. To, co kiedyś wydawało się niemożliwe do oddania na zewnątrz, dziś w wielu sektorach stało się normą. Mam dużą nadzieję, że kiedyś i u nas coraz częściej będziemy odcinali pępowinę własnych serwerowni i aplikacji, i zaczniemy korzystać z różnych możliwości "zasobów współdzielonych".

Przecież jako kraj, jako biznes, globalizujemy się, integrujemy się i wtapiamy się coraz bardziej. Do pewnych kroków zostaniemy wręcz wkrótce zmuszeni, żeby przeżyć w pewnych sektorach i biznesach. Sądzę więc, że w wielu przypadkach to wcale nie będzie musiała być niczyja wolna wola, lecz raczej przymus.

Wydaje mi się, że pierwszym krokiem będzie jednak przejście na model utility - tu, jako klient, zaczynamy korzystać z zasobów współdzielonych, uzyskujemy efekt skali, zapewniamy pełną skalowalność mocy (+/-), uzyskujemy duże możliwości szybkiej ekspansji, a jednocześnie mamy po drugiej stronie konkretnego partnera, dostawcę usługi. Problemy bezpieczeństwa nie mają tu aż tak wielkiego znaczenia. Tak, jak we wcześniejszym poście pisałem, w Polsce zaczynają już być dostępne tego typu oferty - np. jeden z dużych światowych outsourcerów proponuje u nas korzystanie z dość zaawansowanej usługi UC ze swego ogromnego Data Center w Europie Zachodniej. Mam pierwsze sygnały, że mniejsi oferenci też idą w tym kierunku i zaczynają powoli budować swe oferty w tym obszarze.

W przypadku CC nie obawiałbym się tego o czym pisze Wojtek - braku duży serwerowni (vide Amazon), bo jeśli ktoś zdecyduje się na pójście w CC, to praktycznie bez znaczenia będzie dla niego lokalizacja DC (a niech to będzie i w UK!). Większym problemem jest raczej to o czym pisze Aleksander - problemy z bezpieczeństwem.

Dołożyłbym tu jeszcze jedną kwestię - problemy z integracją aplikacji działających wewnątrz firmy, z tymi, które mają być użytkowane w modelu CC. Tu chyba będzie największy ból! EAI pomoże? Sam nie wiem...

Wojtek - do pewnego stopnia zgadzam się z Tobą, jeśli chodzi o te "chwyty marketingowe". Pamiętam, jak od ok. 2004/2005 Gartner zaczął przeogromnie promować "multisourcing". Sam zacząłem po pewnym czasie mieć wrażenie, że to taki nowy wehikuł do nabijania kasy. Z drugiej strony, patrząc na zmiany obecnych modeli biznesowych, niezwykle agresywną konkurencję między firmami i ogólnie - spłaszczanie świata (Pan Friedman się kłania! ;) ) - trudno nie dostrzec, że w sposobach modelowania procesów biznesowych następują duże zmiany.

To tak na gorąco...

Jeszcze raz wielkie dzięki za Wasz udział w dyskusji!

Pozdrawiam serdecznie,
Piotr RutkowskiPiotr Rutkowski edytował(a) ten post dnia 13.04.10 o godzinie 12:32
Aleksander Płaczek

Aleksander Płaczek Software Development
Manager, Delivery
Manager

Temat: Cloud / utility computing

Co do integracji. Pomysłów jest kilka. Generalnie CC działa jako wielka czarna skrzynka, ale z wystawionymi interfejsami - do wyboru WS lub kolejka komunikatów. Wydaje mi się, że największym plusem dla klienta jest przeniesienie do "chmury" tej najbardziej obciążającej go części przetwarzania danych. Tak jak wcześniej pisałem dzięki temu uniezależnia się od "godzin szczytu" i płaci właśnie tylko za ich wykorzystanie, a nie za sprzęt, który może wykorzysta. To jest właśnie korzyść z rozwiązań wirtualnych + dynamicznej alokacji sprzętu. Pozostała część aplikacji działa w starej architekturze "domowej" i komunikuje się z chmurą dokładnie tak samo jakby komunikowała się z innym systemem w tej lub innej organizacji. Idea SOA działa wszędzie podobnie.

Pozdrawiam
Wojciech Warzecha

Wojciech Warzecha Head of Credit Risk
Private Banking IT
Wroclaw, Credit
Su...

Temat: Cloud / utility computing

Skoro klientom z pewnych sektorów zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa wrażliwych danych, to można zastanowić sie nad podziałem na Public Clouds i Private Clouds, gdzie (w drugim wypadku) stosowne uzgodnienia dotyczące lokalizacji danych (np. teren konkretnego kraju, regionu, bądź nawet serwerowni) znajdą się w umowie z dostawcą. Cloud Computing w Polsce dopiero raczkuje, wydaje mi się jednak, że będzie się rozwijał. Wygodnie jest wynajmować niezbędne czy moc obliczeniową, płacąc tylko za to z czego się korzysta, nie martwiąc się dodatkowo o utrzymanie sprzętu, obsługi technicznej itp. Są to czynniki, które wpłyną na rozwój Cloud Computingu.
Dariusz Dąbrowski

Dariusz Dąbrowski Szukasz inwestora?
Zadzwoń.

Temat: Cloud / utility computing

Czy Business Productivity Online Services (BPOS) zmieni rynek usług oferowanych "w chmurach"? Microsoft zdominuje rynek cloud computing?

http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,7777807...

konto usunięte

Temat: Cloud / utility computing

I jeszcze tu trochę info na temat nowej oferty Microsoft: http://www.computerworld.pl/news/358067/Microsoft.rusz...

Pozdr
PR

konto usunięte

Temat: Cloud / utility computing

Oto i ciekawy głos (na NIE) w naszej dyskusji: http://www.infoworld.com/t/software-service/mcafees-bl...

Pozdrawiam,
Piotr Rutkowski

konto usunięte

Temat: Cloud / utility computing

I jeszcze jeden link - do całkiem ciekawego raportu na temat CC: http://www.infoworld.com/cloud-deepdive?idglg=ifwsite_...

Pozdrawiam!
Piotr Rutkowski
Tomasz Kadlewicz

Tomasz Kadlewicz Dyrektor Działu
Systemów i
Outsourcingu, ATM SI

Temat: Cloud / utility computing

Zapraszam do zbadania i przyjrzenia się nowej usłudze CloudServices, która startuje od stycznia 2010.

Kontakt można wysłać do mnie lub na adres: cloudservices@atm.com.pl
Paweł N.

Paweł N. Kierownik IT

Temat: Cloud / utility computing

Czym dziwniejsza nazwa tym prostsze rozwiązanie ;)
Dariusz Kuchta

Dariusz Kuchta SEM Sales Manager @
Performance Media

Temat: Cloud / utility computing

BPOS dostępny również w GlobeCom

http://globe-com.pl

Zapraszam
Maciej Kurowski

Maciej Kurowski Euler Hermes a
company of Allianz
Group, Director of
soft...

Temat: Cloud / utility computing

Mój głos w dyskusji.

Obecnie Saas to dobry wybór dla małych/średnich firm których nie stać na utrzymanie własnego działu IT. Dostawca usługi, dostarczając ją do wielu odbiorców wytwarza efekt synergii i w rezultacie usługa może być tania i dobrej jakości.

Nie wierzę w zagrożenia związane z bezpieczeństwem. O ile łatwiej jest włamać się do sieci firmowej zarządzanej przez admina-amatora niż np na serwery Amazona czy Google. Nie wspominając już o tym, że o wiele łatwiej takiego admina po prostu podkupić.

W tym sektorze rewolucja już się dokonuje. Gmail jako poczta firmowa jest standardem. CMS'y: Google Sites / Joomla / Drupal jako platformy wymiany wiedzy to również standard. Dziesiątki dedykowanych platform integrujących task-management, document-management i proste funkcje CRM rozpychają się łokciami na szybko rosnącym torcie.

W korporacjach utrzymujących rozbudowane działy IT sytuacja jest inna. Analizuje się co najwyżej wyprowadzenie w chmurę systemów satelitarnych, nie związanych z core-biznesem: systemu HR itp. Osobiście jestem zdania, że aplikacje które obsługują core-business i służą wypracowywaniu przewagi konkurencyjnej powinny zostać wewnątrz korporacji.

Paradoksalnie nawet najlepsza i najsprawniej wspierana aplikacja Saas nie nie zwiększy konkurencyjności firmy na rynku, o ile konkurenci mają również do nie dostęp. Niby oczywista prawda, ale często się o niej zapomina.

Bez wątpienia największą bolączką Cloud jest obecnie integracja rozproszonych danych. Dostępne techniki integracji są dalekie od doskonałości.
Dominik O.

Dominik O. CEO, OPCJA

Temat: Cloud / utility computing

Czas na małe podsumowanie.

1) CC jest fetyszem. Ludzie kochają fetysze ;) Inaczej mówiąc jest w tej chwili przereklamowany. Tworzy się bańka - tak jak kiedyś z dotcomami. Ona w końcu pęknie. Od tego momentu dopiero ludzie będą działać racjonalnie.

2) CC jest rozwinięciem idei outsourcingu. Dawno już minęły czasy Henrego Forda, który kupował plantacje kauczuku, bo jego samochody miały gumowe opony. Żyjemy w czasach Nike'a i Addidasa. Firm, które nie produkują trampek i odzienia, bo skupiły się na kluczowym zakresie swoich kompetencji, czyli marketingu. Całą resztę, łącznie z produkcją wyoutsource'owały.

3) CC małym firmom daje duże oszczędności dzięki efektowi synergii. Dużym zaś dzięki temu, że zewnętrzne firmy wyspecjalizowane w pewnym zakresie usług, są w stanie dostarczać je taniej, niż one same.

4) Model SaaS jest prawdopodobnie przyszłością, ale... szczególnie w Polsce dużą blokadą w jego rozwoju jest mentalność.

To co sam obserwuję jest niesamowite: dla starszych menedżerów, jest nie do pomyślenia, by jakiekolwiek dane swoich klientów powierzyć zewnętrznej firmie. Ci sami ludzie nie zauważają, że w ich firmach nie ma żadnej polityki bezpieczeństwa, że każdy komputer w LANie jest potencjalnym zagrożeniem, że nie ma standardów ochrony danych - zarówno od strony software'owej, jak i...fizycznej.

Dla odmiany młodzi menedżerowie potrzebują wykonać jakieś zadanie - np. zrobić mailing i... krótka piłka: wygooglanie dostawcy usługi, click, click i sru... eksportujemy dane 100 tys. klientów do firmy, o której istnieniu 5 min. temu nie mieliśmy pojęcia. Zero refleksji.

No cóż - starsi menedżerowie młodsi już nie będą, a ci młodsi może z czasem nabiorą trochę rozumu, ale generalnie kierunek zmian jest jasny. To oni za chwilę będą "rządzić światem".

Polska jest dodatkowo o tyle specyficznym krajem, że jest w niej silnie rozwinięty kult własności. Również licencji własnościowych. Ale to się będzie powoli zmieniać. Ludzie jeżdżą po świecie, uczą się, zaczną liczyć.

5) Stale na świecie postępuje pogarszanie się jakości usług. Teraz już nikt nic nie gwarantuje. Ani że oprogramowanie będzie działać, ani że dane są bezpieczne. Mało kto też chce płacić ekstra pieniądze, za choćby minimalne poprawienie jakości.
W ten trend CC wpisuje się znakomicie. Amazon jest super. Mało kto jednak zauważa, że wykupienie w nim samego EC2 nie daje żadnych gwarancji bezpieczeństwa danych.

6) Na świecie coraz więcej mówi się o ekologii. Mało haseł jest w stanie tak dobrze działać na PR i uspakajać sumienie. CC wpisuje się w ten trend znakomicie.

7) CC jest totalnie skalowalny. O tym nikt nie napisał, a w moim odczuciu jest to kluczowe i to prawdopodobnie jest to największa zaleta chmury. Zmiany na rynku są coraz szybsze, nikt nie jest w stanie precyzyjnie ich zaplanować. CC daje możliwość
szybkiego skalowania bez ponoszenia kosztów "na zapas".
Ilona Krzyżak

Ilona Krzyżak key account manager,
3Services Factory
S.A.

Temat: Cloud / utility computing

Już bardzo dużo o cloud computingu zostało tutaj powiedziane, ale chciałabym się jeszcze wtrącić. Pominę już tematy bezpieczeństwa danych, ekologii i tego komu i w jakim stopniu opłaca się z chmury korzystać. Wspomniano wcześniej o polskiej mentalności i braku zaufania do tego rodzaju technologii jako przyczyna powolnego rozwoju cloudu w Polsce. Oczywiście nie mogę powiedzieć, że nastąpiła rewolucja w tym względzie, ale wydaje mi się, że coraz bardziej oswajamy chmurę, coraz więcej przedsiębiorców jest zainteresowanych takimi rozwiązaniami. Myślę też, że powodem tego jest między innymi pojawianie się na rynku polskich ofert tych usług, które przez to mogą wzbudzić większe zaufanie, rozumieć lepiej potrzeby polskiego rynku, a lokowanie ich w serwerowniach w Polsce daje możliwość "zobaczenia" chmury na własne oczy.

Alicja Koc

Wypowiedzi autora zostały ukryte. Pokaż autora

Następna dyskusja:

Cloud Computing - modny tem...




Wyślij zaproszenie do